Piec słodowy w Gdańsku

Collapse
X
 
  • Czas
  • Pokaż
Clear All
new posts
  • atheus
    Kapral Kuflowy Chlupacz
    • 2006.10
    • 67

    Piec słodowy w Gdańsku

    Szukałem na forum ale się nie doszukałem zatem dodaję nowy temat.
    Właściwie to pytanie bardziej niż temat. Otóż w Gdańsku podczas wykopalisk na ulicy Grząskiej odkopano pozostałości pieca z ok. XIV-XV w. Istnieje podejrzenie, że był to piec słodowy. Pewności jednak nie ma bo nie możemy znaleźć żadnych analogii do niego. Czy ktoś z Was szanowni browarbizowicze ma jakiekolwiek artykuły, ryciny, zdjęcia z innych rejonów Polski, Niemiec czy Europy na temat takowych konstrukcji? Pomocne w zasadzie może być wszystko, nawet pogłoska że gdzieś ktoś znalazł coś podobnego. Z góry dziękuję za każdy trop. Wasze zdrowie
  • Krzysiu
    D(r)u(c)h nieuchwytny
    • 2001.02
    • 14936

    #2
    Jast opracowanie Czernera i Lasoty na temat słodowni wrocławskich. Tam jest wszystko, co trzeba. Nie pamiętam w tej chwili tytułu, jak znajdę, to podrzucę. Powinno być dostępne w bibliotekach uczelnianych.

    Comment

    • atheus
      Kapral Kuflowy Chlupacz
      • 2006.10
      • 67

      #3
      Serdeczne dzięki

      Comment

      • Krzysiu
        D(r)u(c)h nieuchwytny
        • 2001.02
        • 14936

        #4
        R. Czerner, C. Lasota: "Słodownie na terenie Starego Miasta we Wrocławiu w wiekach XIII - XIX". Prace Naukowe Instytutu Historii Architektury, Sztuki i Techniki Politechniki Wrocławskiej nr 11, Studia i Materiały nr 22, Wrocław 1989. Można próbować kontaktu z autorami, są pracownikami tegoż instytutu.

        Comment

        • Sokół83
          Major Piwnych Rewolucji
          • 2004.12
          • 1598

          #5
          czy może mi ktoś w kilku słowach objaśnić co to jest piec słodowy? pierwszy raz o czyś takim słysze
          Z INNEJ BECZKI

          www.fotopolska.eu

          Comment

          • Marek-C
            Kapitan Lagerowej Marynarki
            • 2005.12
            • 848

            #6
            Pierwotnie zamieszczone przez Użytkownika Sokół83
            czy może mi ktoś w kilku słowach objaśnić co to jest piec słodowy? pierwszy raz o czyś takim słysze
            Pewnie przez analogię: piec węglowy to taki opalany węglem, piec słodowy to opalany słodem

            Dobra dobra! Przecież po namoczeniu/kiełkowaniu ziarno musi być suszone.
            Uważaj co Twoje dziecko robi w internecie - następnym razem zabierze Twój dowód...

            Comment

            • atheus
              Kapral Kuflowy Chlupacz
              • 2006.10
              • 67

              #7
              W sumie nie wiem czy to tak się profesjonalnie nazywa. Kolega mnie poprosił żebym takie hasło podrzucił na forum. Chodzi tu po prostu o piec w którym suszono/palono słód. Jak na razie dysponujemy jedną analogią, którą jest podobny piec, wykopany także w Gdańsku. Ponieważ to jednak nieco za mało do precyzyjnego ustalenia funkcji tego pieca potrzebne są innego przykłady. Dodać jeszcze mogę, że tenże piec zbudowany jest na planie litery T. Palenisko znajdowało się przypuszczalnie na dole "kreski pionowej" tej litery. Nie był to na pewno piec grzewczy, gdyż znajdował się w części podwórzowej parceli, miał więc charakter gospodarczy. W okolicach ul. Grząskiej działało wiele browarów, więc może i tu mamy z takowym do czynienia. Byłoby to ciekawe znalezisko. Dodam jeszcze, że inwestor ma w planach rekonstrukcję tego pieca. Dla miłośników piwowarstwa byłaby to nie lada gratka. Jeszcze raz serdecznie dziękuję Krzysiowi za pomoc. Jeżeli macie jakieś informacje na temat podobnych obiektów dajcie znać

              Comment

              • huanghua
                Major Piwnych Rewolucji
                • 2005.10
                • 1910

                #8
                Pierwotnie zamieszczone przez Użytkownika atheus
                W sumie nie wiem czy to tak się profesjonalnie nazywa. Kolega mnie poprosił żebym takie hasło podrzucił na forum. Chodzi tu po prostu o piec w którym suszono/palono słód. Jak na razie dysponujemy jedną analogią, którą jest podobny piec, wykopany także w Gdańsku. Ponieważ to jednak nieco za mało do precyzyjnego ustalenia funkcji tego pieca potrzebne są innego przykłady. Dodać jeszcze mogę, że tenże piec zbudowany jest na planie litery T. Palenisko znajdowało się przypuszczalnie na dole "kreski pionowej" tej litery. Nie był to na pewno piec grzewczy, gdyż znajdował się w części podwórzowej parceli, miał więc charakter gospodarczy. W okolicach ul. Grząskiej działało wiele browarów, więc może i tu mamy z takowym do czynienia. Byłoby to ciekawe znalezisko. Dodam jeszcze, że inwestor ma w planach rekonstrukcję tego pieca. Dla miłośników piwowarstwa byłaby to nie lada gratka. Jeszcze raz serdecznie dziękuję Krzysiowi za pomoc. Jeżeli macie jakieś informacje na temat podobnych obiektów dajcie znać
                Gdybyś miał problem ze zdobyciem kopii w/w publikacji, to daj znać.
                W trakcie aktualizacji: Moje receptury (na razie brak casu)

                Comment

                • atheus
                  Kapral Kuflowy Chlupacz
                  • 2006.10
                  • 67

                  #9
                  Robiłem dzisiaj rekonesans w Gdańsku i ta publikacja jest nie do zdobycia w bibliotekach. PG, UG, PAN i nigdzie nie ma. Jeżeli masz do niej jakikolwiek dostęp to bardzo chętnie skorzystam z pomocy

                  Comment

                  Przetwarzanie...