Zmiana butelek w Czechach i Słowacji

Collapse
X
 
  • Czas
  • Pokaż
Clear All
new posts
  • Beerjot
    Szeregowy Piwny Łykacz
    • 2005.10
    • 18

    #31
    Niemcy myślą ekologicznie

    Pierwotnie zamieszczone przez Użytkownika dadek
    Nie zgadzam się i polecam wycieczkę do Niemiec!Tam każdy sklep,mały czy duży, pobiera kaucję tak za butelki jak i PET-y (1.5, 1.0, 0.5 litra) oraz puszki!Wynosi ona 0,25 euro.

    Tam powodem takiego "kaucjowania" jest wprowadzenie po wyborach przez "Partię Zielonych" (ekologów), opłaty kaucyjnej za każde opakowanie plastykowe i metalowe, które mogłoby bez recyklingu wylądować w koszu.
    Takie rozwiązanie mobilizuje niemców do zwracania do sklepu takich właśnie opakowań.
    To na sklep zrzuca się zatem obowiązek recyklingu opakowań niewymiennych (tj. jak puszki i plastykowe butelki jednorazowe).
    Piekny przykład działań proekologicznych, a taki sposób opakowania te stają się wielokrotnego użytku.
    Mąż do żony:
    - Wiesz, ten twój nowy kapelusz nie jest w moim guście.
    - Mój drogi, przecież nie założę na głowę kufla od piwa

    Comment

    • MuadDib
      Sierżant Pijalniowy Zaprawiacz
      • 2005.11
      • 172

      #32
      Mało tego, można do Zofmaru podrzucić NRW od piw, które mają na etykietce napis, że butelka bezzwrotna, tyle, że kałcji za nie nie ma, ale to zawsze lepiej niż do kosza je kierować

      Comment

      • MuadDib
        Sierżant Pijalniowy Zaprawiacz
        • 2005.11
        • 172

        #33
        Właśnie, to mnie dziwi, że browary nie mają butelek, a w sklepach nie chcą ich przyjmować. A co do kaucji to kiedyś w browar.biz była intensywna dyskusja o tym ile miałaby ona wynosić, postulowałem 5 zł, by każdemu się chciało ją odnieść, ale spotkało się to z krytyką :/

        Comment

        • MuadDib
          Sierżant Pijalniowy Zaprawiacz
          • 2005.11
          • 172

          #34
          A policzyłeś rosnące koszty ich składowania na wysypiskach śmieci? Do tego dolicz kłopoty z ich zapełnianiem się i lokalizacją nowych - nikt nie chce mieć takiej firmy koło siebie :P

          Comment

          • delvish
            Major Piwnych Rewolucji
            • 2004.11
            • 3508

            #35
            Pierwotnie zamieszczone przez Użytkownika MuadDib
            A policzyłeś rosnące koszty ich składowania na wysypiskach śmieci?
            Bez przesady. Szkło jest zbyt cennym surowcem. W dużych ilościach to się go na wysypiskach nie składuje. Zwłaszcza, że podobnie jak złom i makulaturę można je po prostu sprzedać
            "You can't be a real country unless you have a beer and an airline - it helps if you have some kind of a football team, or some nuclear weapons, but at the very least you need a beer."
            (Frank Zappa)

            "It is not from the benevolence of the butcher, the brewer, or the baker that we expect our dinner, but from their regard to their own interest. We address ourselves, not to their humanity but to their self-love" (Adam Smith)

            Comment

            • MuadDib
              Sierżant Pijalniowy Zaprawiacz
              • 2005.11
              • 172

              #36
              Pierwotnie zamieszczone przez Użytkownika delvish
              Bez przesady. Szkło jest zbyt cennym surowcem. W dużych ilościach to się go na wysypiskach nie składuje. Zwłaszcza, że podobnie jak złom i makulaturę można je po prostu sprzedać
              Może nie ma się czym chwalić, ale akurat w śmieciach to mam co nieco doświadczenia Niestety na wysypiskach lądują całe tony szkła i innych materiałów odnawialnych. Co ciekawe najchętniej i najczęściej przetwarzany jest PET, ale po piwo z plastikowych butelek nie sięgam

              Comment

              • anteks
                maruda
                🥛🥛🥛
                • 2003.08
                • 10756

                #37
                Pierwotnie zamieszczone przez Użytkownika MuadDib
                Może nie ma się czym chwalić, ale akurat w śmieciach to mam co nieco doświadczenia Niestety na wysypiskach lądują całe tony szkła i innych materiałów odnawialnych. Co ciekawe najchętniej i najczęściej przetwarzany jest PET, ale po piwo z plastikowych butelek nie sięgam
                w mojej "wiosce " istnieje workowa segregacja śmieci ( szkło, makulatura, plastik) a o złom to co tydzień jakaś ekipa dobija się do bramy
                Mniej książków więcej piwa

                Comment

                • MuadDib
                  Sierżant Pijalniowy Zaprawiacz
                  • 2005.11
                  • 172

                  #38
                  Pierwotnie zamieszczone przez Użytkownika anteks
                  w mojej "wiosce " istnieje workowa segregacja śmieci ( szkło, makulatura, plastik) a o złom to co tydzień jakaś ekipa dobija się do bramy
                  Echhh, no piękna sprawa, u mnie w Łodzi gdyby nie Edi, to tylko niewielka część plastików trafiała by do recyklingu.

                  Comment

                  • danio_145
                    D(r)u(c)h nieuchwytny
                    • 2005.02
                    • 723

                    #39
                    Pierwotnie zamieszczone przez Użytkownika MuadDib
                    Właśnie, to mnie dziwi, że browary nie mają butelek, a w sklepach nie chcą ich przyjmować. A co do kaucji to kiedyś w browar.biz była intensywna dyskusja o tym ile miałaby ona wynosić, postulowałem 5 zł, by każdemu się chciało ją odnieść, ale spotkało się to z krytyką :/

                    To nie jest taki głupi pomysł. Na chorwackich wyspach gdzie piwo kosztuje powiedzmy ok. 6 kun, akcyza wyniosła 4,50 kuny dlatego wręcz prosiło się żeby oddać butelkę bo warta była prawie tyle co piwo. Pozatym od jakiś 2 lat zaobserwowałem masowe zbieranie PETów. (to już stału ląd )Na nasz camping codziennie przchodziła pani która zabierała PETy, a miasteczko to nie miało chyba nawet 500 mieszkańców. Kaucją są już tam objęte takie opakowania jak kubki jogurtowe, czy butelki z mlekiem. I ludzie znoszą te PETy do specjalnych pojemników przed każdym sklepem.

                    Comment

                    • MuadDib
                      Sierżant Pijalniowy Zaprawiacz
                      • 2005.11
                      • 172

                      #40
                      Jeśli idzie o ścisłość, to postulowałem 5 zł na każde opakowanie, bez względu na jego zwrotność, to by zapewniło lepszą opłacalność tym zwrotnym

                      Comment

                      • JAckson
                        Pułkownik Chmielowy Ekspert
                        🍼🍼
                        • 2004.05
                        • 6122

                        #41
                        Wpisuję się w tym temacie ponieważ dopiero teraz odczułem tę zmianę. Kupiłem prawie 20 piw w Czechach z kilku róznych browarów i żadne nie było w butelce NRW. Wszystkie w nowych (część zielonych częśc brązowych).
                        NIepokoi mnie tylko jedna rzecz. We Wrocławiu przynajmniej w sklepach specjalistycznych z piwami od pewnego czasu zniknął problem zwrotu butelek NRW. Długo się jednak tym nienacieszę, gdyż w związku ze zmianami czeskich butelek zapewne i u nas zmienią się preferencje skupujących.

                        PS. Jak widzę program o 'ekologi' i namawianie do korzystania ze zwrotnych opakowań to mnie kur-ica bierze
                        MM961
                        4:-)

                        Comment

                        • celtyk87
                          Sierżant Pijalniowy Zaprawiacz
                          • 2008.11
                          • 208

                          #42
                          Mam kilka butelek po Starovarze, Brewerze i Gingersie czy czeskie automaty by je przyjęły ?

                          Comment

                          • woosaa
                            Major Piwnych Rewolucji
                            🍼🍼
                            • 2005.07
                            • 1553

                            #43
                            Pierwotnie zamieszczone przez Użytkownika celtyk87
                            Mam kilka butelek po Starovarze, Brewerze i Gingersie czy czeskie automaty by je przyjęły ?
                            Oj to bardzo wątpliwa sprawa.Na pewno odklej etykiety.Mi tydzień temu nie chciała odebrać"żena za pultem"butelki po Budweiserze,bo oni tego nie sprzedawają.To było w sklepie na przeciwko dworca w Bohuminie.PZDR
                            Last edited by ART; 2009-11-04, 12:45. Powód: cyt.
                            mb WOS

                            Comment

                            • Tom_89
                              Szeregowy Piwny Łykacz
                              • 2009.10
                              • 11

                              #44
                              Też muszę oddać jakieś butle od Pilsnera z Cieszyna.

                              A wkurza mnie to właśnie jak się mówi o korzystaniu z koszów do segregacji itd., a u mnie w okolicy gdzie mieszkam w ogolę takich nie ma, a nie powiem bo wyrzucałbym szkło czy kartony do nich. Na wsi na pomorzu w wakacje jeszcze były we wsi kosze na szkło, a teraz na jesień jak byłem to już je wzięli aby zaoszczędzić. I jak tutaj sortować śmieci jak tak promują to skoro nie ma gdzie tego wrzucać.

                              Comment

                              • dadek
                                Major Piwnych Rewolucji
                                🍺
                                • 2005.09
                                • 4630

                                #45
                                Pierwotnie zamieszczone przez Użytkownika celtyk87
                                Mam kilka butelek po Starovarze, Brewerze i Gingersie czy czeskie automaty by je przyjęły ?
                                Butelki 0,5 l po Starovarze i Brewerze (także po Połczynie i Abbé) automaty w Czechach normalnie przyjmą gdyż jest to jeden z ogólnie stosowanych tam typów (m. in. przez Měšťanský Pivovar České Budějovice - piwa Samson, czy Budvar np. Pradal i inne). Te właśnie butelki są i w polskiej sieci Auchan zwrotne (kaucja 0,35 gr,piwa Samson). Nie wiem jak z Gingersem bo nie kupuję tego typu wynalazków. Co do pań sprzedawczyń w małych sklepach to raczej przyjmują wszystkie butelki tylko z tych typów które są w danym sklepie w sprzedaży (i raczej nie patrzą na etykietę). Ta sytuacja występuje tylko przy polskiej granicy. Ale w marketowych automatach nie ma problemu gdyż liczy się kształt butelki a nie etykieta.

                                Comment

                                Przetwarzanie...