Ogłoszenie

Collapse
No announcement yet.

Piweczko i jego gatunki

Collapse
X
 
  • Filtruj
  • Czas
  • Pokaż
Clear All
new posts
  • Totus
    Senior
    • 11-2007
    • 326

    Piweczko i jego gatunki

    Witam szanownych użytkowników tego forum.

    Ciekawi mnie rzetelność jeśli chodzi o gatunki piw wyspecyfikowane na piweczko.org. Ta lista wydaje sie znacznie bardziej szczegolowa niż ta np na ratebeer czy na browar.biz. Czy poniższa lista jest jak najbardziej używana w świecie piwa czy też ktoś lekko przesadził i zbyt sie rozdrobnił? :-)

    Altbier (Altbier/Półciemne)
    Amber Lager (Lager/Półciemne)
    American Stout (Stout/Ciemne)
    Aroma (Hybrid Style/Jasne)
    Aroma (Hybrid Style/Ciemne)
    Aroma (Hybrid Style/Półciemne)
    Baltic Porter (Porter/Ciemne)
    Belgian Ale (Ale/Półciemne)
    Belgian Ale (Ale/Jasne)
    Belgian Strong Ale (Ale/Półciemne)
    Belgian Strong Ale (Ale/Półciemne)
    Belgian Strong Pale Ale (Ale/Jasne)
    Bitter Ale (Ale/Półciemne)
    Bock (Bock/Półciemne)
    Brown Ale (Ale/Półciemne)
    Chocolate Stout (Stout/Ciemne)
    Cider (Hybrid Style/Jasne)
    Coffee Stout (Stout/Ciemne)
    Cream Ale (Ale/Półciemne)
    Dark Lager (Lager/Ciemne)
    Dark Pilsner (Pilsener/Ciemne)
    Dia (Other/Jasne)
    Dia (Other/Ciemne)
    Doppelbock (Bock/Ciemne)
    Dortmunder (Dortmunder/Jasne)
    Dortmunder Light (Dortmunder/Jasne)
    Dortmunder Strong (Dortmunder/Jasne)
    Dubbel (Ale/Półciemne)
    Eisbock (Bock/Półciemne)
    English Stout (Stout/Ciemne)
    Faro (Belgian Specjal/Jasne)
    Fruit Ale (Ale/Półciemne)
    Geuze (Belgian Specjal/Jasne)
    Heller Bock (Bock/Jasne)
    Ice Lager (Lager/Jasne)
    Imperial Stout (Stout/Ciemne)
    India Pale Ale (Ale/Jasne)
    Irish Red Ale (Ale/Półciemne)
    Irish Stout (Stout/Ciemne)
    Kellerbier (Lager/Jasne)
    Kölsch (Lager/Jasne)
    Kriek (Belgian Specjal/Jasne)
    Lager Light (Lager/Jasne)
    Lager Plate (Lager/Jasne)
    Lager Strong (Lager/Jasne)
    Lambic (Belgian Specjal/Jasne)
    Low Alcohol (Other/Jasne)
    Low Alcohol (Other/Ciemne)
    Low Alcohol (Other/Półciemne)
    Maibock (Bock/Jasne)
    Malt Liquor (Malt Liquor/Półciemne)
    Märzen / Oktoberfest (Seasonal/Jasne)
    Mild Ale (Ale/Półciemne)
    Milk Stout (Stout/Ciemne)
    Oatmeal Stout (Stout/Ciemne)
    Old Ale (Ale/Półciemne)
    Organic Ale (Ale/Jasne)
    Other/Problematic (Other/Jasne)
    Other/Problematic (Other/Ciemne)
    Oyster Stout (Stout/Ciemne)
    Pale Ale (Ale/Jasne)
    Pale Lager (Lager/Jasne)
    Pêches (Belgian Specjal/Jasne)
    Pilsener Full Light (Pilsener/Jasne)
    Pilsener Light (Pilsener/Jasne)
    Pilsener Plate (Pilsener/Jasne)
    Pilsener Strong (Pilsener/Jasne)
    Porter (Porter/Ciemne)
    Quadrupel (Ale/Półciemne)
    Radler (Hybrid Style/Jasne)
    Řeza (Pilsner/Półciemne)
    Řezak (Lager/Półciemne)
    Stout (Stout/Ciemne)
    Strong Ale (Ale/Półciemne)
    Tripel (Ale/Półciemne)
    Tripel (Ale/Jasne)
    Trippelbock (Bock/Ciemne)
    Vienna (Lager/Półciemne)
    Weizenbock (Weissbier/Półciemne)
    Weizen Dunkel (Weissbier/Ciemne)
    Weizen Hell (Weissbier/Jasne)
    Weizen Kristallklar (Weissbier/Jasne)
    Weizen Leicht (Weissbier/Jasne)
    Weizen Low Alcohol (Weissbier/Jasne)
    Winter (Seasonal/Jasne)
    Winter (Seasonal/Półciemne)
    Witbier (Weissbier/Półciemne)
    Witbier (Weissbier/Jasne)
    Zwickel (Lager/Jasne)
    Zapraszam do Browaru Sielanka.
  • jurgin
    Senior
    • 01-2004
    • 153

    #2
    porównaj z bjcp i będziesz miał odpowiedź

    Comment

    • franekf
      Senior
      • 06-2004
      • 944

      #3
      Mi się podoba kategoria "Other/Problematic"
      Moim zdaniem lista jest bardzo szczegółowa, w sumie nie wiem czy jest się do czego przyczepić, ale czy dla amatorów tak szczegółowe podziały są aż tak ważne?
      Choć może skoro osobnym stylem jest "kriek" to należałoby dodać jeszcze "framboise"?
      Last edited by franekf; 25-01-2008, 13:01.
      Birofilia Trapistów poszukiwane - sprawdź co mam
      http://mojedegustacje.blogspot.com/ - mój blog o alkoholach; ostatni wpis - Królewskie Porter
      Piwny Janusz bez Teku

      Comment

      • Totus
        Senior
        • 11-2007
        • 326

        #4
        Pierwotnie zamieszczone przez Użytkownika jurgin Wyświetlenie odpowiedzi
        porównaj z bjcp i będziesz miał odpowiedź
        Dzieki za nakierowanie na wlasciwy trop.

        franekf:
        Other/Problematic to jedna z opcji do wyboru :P bylo tego tyle do wyciecia z html-a ze sie nie zaglebialem i bezmyslnie wkleilem :P

        Czy zwyklemu "zjadaczowi" piwa jest to potrzebne do szczescia? Zapewne nie... skoro wedle wiki pilsener to tez Lager :-) wiec pewnie tylko ta kategoria by wystarczyla ;-). Ja poprostu chce wiedziec jakie gatunki piwa mi smakuja. A poniewaz, ja przynajmniej, nie moge znalezc innego portalu z tak rozbudowana kategoryzacja, a natknalem sie na kilka bykow na piweczku, to zaczalem sie zastanawiac czy to nie jest czyjs wymysl ;-). W zestawieniu z BJCP wyglada raczej okej :-)
        Zapraszam do Browaru Sielanka.

        Comment

        • franekf
          Senior
          • 06-2004
          • 944

          #5
          Pierwotnie zamieszczone przez Użytkownika Totus Wyświetlenie odpowiedzi
          skoro wedle wiki pilsener to tez Lager :-)
          W tym akurat sprzeczności nie ma, bo lager to ogólne określenie używane na dolną fermentację. A z tym, jakie gatunki Ci smakują - ciężko wyrobić sobie zdanie o konkretnym gatunku, próbując tylko jednego- dwóch piw do niego należących (no bo wielu tripplebocków czy double IPA raczej w Polsce nie spróbujesz), tym bardziej, jeśli trafisz na słabych reprezentantów danego stylu.
          Birofilia Trapistów poszukiwane - sprawdź co mam
          http://mojedegustacje.blogspot.com/ - mój blog o alkoholach; ostatni wpis - Królewskie Porter
          Piwny Janusz bez Teku

          Comment

          • Pancernik
            Senior
            • 09-2005
            • 9747

            #6
            Totus, podpowiem Ci moją systematykę piwną.
            Piwa dzielą się zasadniczo na "piwa jasne" i "piwa ciemne".
            Po ugruntowaniu tego podziału odpowiednim spożyciem można dodać jeszcze podział wg zawartości ekstraktu oraz alkoholu.
            Dalej, wprowadź piwa "jasno-ciemne" i "ciemno-jasne", a potem dodaj do systematyki napoje "dolno-" i "górnozaworowe" (kto miał Warszawę, Nysę lub Żuka, wie, do czego nawiązuję ).
            A generalny podział (najtrudniejszy ), to piwa dobre i piwa niedobre...
            Nie przekombinujmy, Twoje zdrowie!

            Comment

            • Kamień
              Senior
              • 07-2007
              • 361

              #7
              Żeby jeszce skomplikować listę powiem, że wydaje mi się iż powinna tam być jeszcze kategoria Kwak

              Comment

              • e-prezes
                Senior
                • 05-2002
                • 19184

                #8
                Z katalogowaniem swoich piw na piweczko.org zawsze mam problem... ale to pewnie z tego powodu, że moje piwa zwykle nie "łapią się" w normy wyznaczone przez BJCP Co do reszty to podzielam zdanie poprzedników - dla laików wykładnia kolegi Pancernika dla wtajemniczonych BJCP (jak ktoś musi).
                Last edited by e-prezes; 25-01-2008, 16:16.

                Comment

                • qberts
                  Senior
                  • 03-2007
                  • 136

                  #9
                  Jak dla mnie całkiem udana klasyfikacja, oczywiście dla początkującego jak już wspomniał E-prezes wystarczy podział Pancernika, ale nie powiedziałbym, że ktoś "zbyt się rozdrobnił", ot - bogaty piwny świat. Co do BJCP i ogólnie stylów piwnych było trochę o nich dyskusji w tym temacie Zasady degustacji
                  Last edited by qberts; 25-01-2008, 19:45.
                  ZASADY DEGUSTACJI
                  zapraszam do dyskusji

                  Comment

                  • jacer
                    Senior
                    • 03-2006
                    • 9875

                    #10
                    Można prościej, np. tak:

                    Alt
                    Barley Wine
                    Bière de Garde
                    Bitter
                    Blond
                    Bokbier
                    Dark Lager
                    Dortmunder
                    Dubbel
                    Dubbelbok
                    Dunkel Weizen
                    Fantasiebier
                    Fruit bieren
                    Imperial Russian Stout
                    India Pale Ale
                    Irish Red Ale
                    Kriek
                    Kölsch
                    Meibok
                    Mild Ale
                    Münchner Helles
                    Märzen
                    Pale Ale
                    Pilsener
                    Porter
                    Quadrupel
                    Rauchbier
                    Saison
                    Schwarzbier
                    Scotch Ale
                    Stout
                    Tripel
                    Weizen
                    Weizenbock
                    Winterbier
                    Witbier
                    Milicki Browar Rynkowy
                    Grupa STYRIAN

                    (1+sqrt5)/2
                    "Nie ma (...) piwa, które smakowałoby wszystkim. Każdy browarnik, który próbuje takie przygotować, skazany jest na klęskę" - Michael Jackson
                    "Dobrzy ludzie piją dobre piwa" - Hunter S. Thompson
                    No Hops, no Glory :)

                    Comment

                    • Totus
                      Senior
                      • 11-2007
                      • 326

                      #11
                      Pierwotnie zamieszczone przez Użytkownika qberts Wyświetlenie odpowiedzi
                      Jak dla mnie całkiem udana klasyfikacja, oczywiście dla początkującego jak już wspomniał E-prezes wystarczy podział Pancernika, ale nie powiedziałbym, że ktoś "zbyt się rozdrobnił", ot - bogaty piwny świat. Co do BJCP i ogólnie stylów piwnych było trochę o nich dyskusji w tym temacie Zasady degustacji
                      Serdecznie dziekuję za linka!!

                      Pierwotnie zamieszczone przez Użytkownika franekf Wyświetlenie odpowiedzi
                      W tym akurat sprzeczności nie ma, bo lager to ogólne określenie używane na dolną fermentację. A z tym, jakie gatunki Ci smakują - ciężko wyrobić sobie zdanie o konkretnym gatunku, próbując tylko jednego- dwóch piw do niego należących (no bo wielu tripplebocków czy double IPA raczej w Polsce nie spróbujesz), tym bardziej, jeśli trafisz na słabych reprezentantów danego stylu.
                      Nie chodziło o żadną sprzeczność Tak sobie tylko powiedziałem, że można by tego nie wyróżniać jakby ktoś się upierał

                      Co do wyrobienia sobie zdania ostro nad tym pracuję . Korelacji odnośnie zawartości alkoholu czy ekstraktu nie stwierdzono . A z tej listy teoretycznie 22 gatunki piw spróbowane :P chodź tak jak wspomniałeś nie można sobie wyrobić zdania jedynie na podstawie 2 przedstawicieli.

                      Jak na razie jeden Tripplebock i dwa double na koncie ;-) A na IPA to rzeczywiście przyjdzie mi poczekać

                      Pierwotnie zamieszczone przez Użytkownika Pancernik Wyświetlenie odpowiedzi
                      Totus, podpowiem Ci moją systematykę piwną.
                      Piwa dzielą się zasadniczo na "piwa jasne" i "piwa ciemne".
                      Po ugruntowaniu tego podziału odpowiednim spożyciem można dodać jeszcze podział wg zawartości ekstraktu oraz alkoholu.
                      Dalej, wprowadź piwa "jasno-ciemne" i "ciemno-jasne", a potem dodaj do systematyki napoje "dolno-" i "górnozaworowe" (kto miał Warszawę, Nysę lub Żuka, wie, do czego nawiązuję ).
                      A generalny podział (najtrudniejszy ), to piwa dobre i piwa niedobre...
                      Nie przekombinujmy, Twoje zdrowie!
                      Wiesz czemu w ogóle się tym interesuję? Żeby nie pić cały czas li tylko lagerów. Chodzi o zdobicie jako takiej pewności, że próbuję również piwa będące przedstawicielami innych dużo bardziej niespotykanych stylów. Tak na teraz czekam, aż trafi mi się jakieś marcowe np...

                      Twoje zdrowie! Oby piwo w jak największej obfitości stylów lało się strumieniami!
                      Last edited by Totus; 25-01-2008, 20:20.
                      Zapraszam do Browaru Sielanka.

                      Comment

                      • kopyr
                        Senior
                        • 06-2004
                        • 9475

                        #12
                        Pierwotnie zamieszczone przez Użytkownika jacer Wyświetlenie odpowiedzi
                        Można prościej, np. tak:

                        Alt
                        (...)
                        Witbier
                        Na liście jacera brak kilku bardzo ważnych stylów np. Baltic Porter, odmiany Stouta, czyli Milk Stout, Foreign Extra Stout; Old Ale, Zwickl, Irish Red Ale, Scottish Ale, Pale Lager.
                        Z kolei nie wiem co to jest "Fantasiebier". No i dlaczego Krieka wyróżniono z Fruit bieren?

                        Pierwotnie zamieszczone przez Użytkownika Totus Wyświetlenie odpowiedzi
                        Jak na razie jeden Tripplebock i dwa double na koncie ;-) A na IPA to rzeczywiście przyjdzie mi poczekać
                        Albo Triple, albo bock. Co to za tripplebocka piłeś.
                        IPA w Polsce dostępne są przynajmniej 2 - Old Empire i Twisted Thistle.


                        Pierwotnie zamieszczone przez Użytkownika Totus Wyświetlenie odpowiedzi
                        Wiesz czemu w ogóle się tym interesuję? Żeby nie pić cały czas li tylko lagerów. Chodzi o zdobicie jako takiej pewności, że próbuję również piwa będące przedstawicielami innych dużo bardziej niespotykanych stylów. Tak na teraz czekam, aż trafi mi się jakieś marcowe np...
                        I bardzo słusznie czynisz. Tak dla Twojej wiadomości napiszę, tylko, że marcowe, to też lager. Marcowe ma w swojej ofercie browar Fortuna, no i są niemieckie importowane, można je trafić, ale to raczej w okolicach września-października. Inna bowiem nazwa marcowego, czyli maerzena, to Oktoberfestbier lub Festbier. IMO wyjątkowo dobry jest Spaten i Weihenstephen Festbier.
                        blog.kopyra.com

                        Comment

                        • Totus
                          Senior
                          • 11-2007
                          • 326

                          #13
                          Pierwotnie zamieszczone przez Użytkownika kopyr Wyświetlenie odpowiedzi
                          Na liście jacera brak kilku bardzo ważnych stylów np. Baltic Porter, odmiany Stouta, czyli Milk Stout, Foreign Extra Stout; Old Ale, Zwickl, Irish Red Ale, Scottish Ale, Pale Lager.
                          Z kolei nie wiem co to jest "Fantasiebier". No i dlaczego Krieka wyróżniono z Fruit bieren?
                          Też miałem cosik wypunktować ale dałem spokój ;-)

                          Pierwotnie zamieszczone przez Użytkownika kopyr Wyświetlenie odpowiedzi
                          Albo Triple, albo bock. Co to za tripplebocka piłeś.
                          IPA w Polsce dostępne są przynajmniej 2 - Old Empire i Twisted Thistle.
                          Dokładnie wedle klasyfikacji na piweczku piłem: Tripel (Ale/Półciemne)
                          A było to piwo, które zapewne nikogo nie zdziwi bo raczej bez problemu dostępne: La Trappe Tripel.

                          Pierwotnie zamieszczone przez Użytkownika kopyr Wyświetlenie odpowiedzi
                          I bardzo słusznie czynisz. Tak dla Twojej wiadomości napiszę, tylko, że marcowe, to też lager. Marcowe ma w swojej ofercie browar Fortuna, no i są niemieckie importowane, można je trafić, ale to raczej w okolicach września-października. Inna bowiem nazwa marcowego, czyli maerzena, to Oktoberfestbier lub Festbier. IMO wyjątkowo dobry jest Spaten i Weihenstephen Festbier.
                          Dzięki ale akurat to sobie na Wiki kiedyś tam doczytałem. Nie wiem właśnie czy by sobie na Oktoberfest kiedyś nie pojechać... Kto wie może w tym roku...
                          Zapraszam do Browaru Sielanka.

                          Comment

                          • kopyr
                            Senior
                            • 06-2004
                            • 9475

                            #14
                            Pierwotnie zamieszczone przez Użytkownika Totus Wyświetlenie odpowiedzi
                            Dokładnie wedle klasyfikacji na piweczku piłem: Tripel (Ale/Półciemne)
                            A było to piwo, które zapewne nikogo nie zdziwi bo raczej bez problemu dostępne: La Trappe Tripel.
                            No i wszystko gra, tylko skąd ci sie ten bock w tym triplu wziął.
                            Pierwotnie zamieszczone przez Użytkownika Totus Wyświetlenie odpowiedzi
                            Tripplebock
                            O to mi chodziło.
                            blog.kopyra.com

                            Comment

                            • jacer
                              Senior
                              • 03-2006
                              • 9875

                              #15
                              Pierwotnie zamieszczone przez Użytkownika kopyr Wyświetlenie odpowiedzi
                              Na liście jacera brak kilku bardzo ważnych stylów np. Baltic Porter, odmiany Stouta, czyli Milk Stout, Foreign Extra Stout; Old Ale, Zwickl, Irish Red Ale, Scottish Ale, Pale Lager.
                              Z kolei nie wiem co to jest "Fantasiebier". No i dlaczego Krieka wyróżniono z Fruit bieren?
                              W moim źródle bałtyckiego wcisneli do Porterów i nazwali go Dojlidy Poolse Porter

                              W Fantasiebier znajdują się: Piwo ryżowe, Żytnie itp.
                              Milicki Browar Rynkowy
                              Grupa STYRIAN

                              (1+sqrt5)/2
                              "Nie ma (...) piwa, które smakowałoby wszystkim. Każdy browarnik, który próbuje takie przygotować, skazany jest na klęskę" - Michael Jackson
                              "Dobrzy ludzie piją dobre piwa" - Hunter S. Thompson
                              No Hops, no Glory :)

                              Comment

                              Przetwarzanie...
                              X
                              😀
                              🥰
                              🤢
                              😎
                              😡
                              👍
                              👎