Artykuł Tomka Kopyry: Caution! High Voltage! / Uwaga na wysoki woltaż! - Komentarze

Collapse
X
 
  • Czas
  • Pokaż
Clear All
new posts
  • VanPurRz
    Major Piwnych Rewolucji
    • 2008.09
    • 4229

    Pierwotnie zamieszczone przez Użytkownika Marusia
    Może Ty też nie opowiadaj głupot, bo o wysokim odfermentowywaniu nie było mowy

    Podaj tez przykłady tych browarów, o których piszesz - ja nie wiem, o jakie chodzi.
    Chodziło oczywiście o procent brzeczki nastawanej. Mój błąd który nie zmienia meritum. Panowie opowiadają głupoty, że nie mogą robić piw o niskiej brzecce. Czesi mogą robić 10 w otwartych kadziach- czy też potrzebujesz przykładów?
    ps. przykłądy nowych browarów z otwartymi kadziamiw Czechach znajdzies sobei na każdym piwnym serwerze - wystarczy wejść na strony nowych browarów i zobaczyć zakłądkę technologię.
    Ja jestem fanatykiem małych browarów ale jak ich prezesi opowiadają farmazony to będę to tak nazywał.
    W Czechach i Niemczech można robić 10, 11 i 12 o niskiej zawartości alkohlu w otwartych a tylko w Polsce nie można?
    "Nie myśl o tym, że wszystko się kończy. Myśl, że wszystko się dopiero zaczyna. To, co powinno być życiem: spokój, wolność i cisza" M. Hłasko, "Ósmy dzień tygodnia"

    Comment

    • darekd
      PremiumUżytkownik
      🍺🍺🍺
      • 2003.02
      • 12385

      VanPurRz, czy możesz podać przykładów czeskich browarów (ale nie restauracyjnych), które obecnie stosują otwarte kadzie?

      Comment

      • Marusia
        Marszałek Browarów Rzemieślniczych
        🍼🍼
        • 2001.02
        • 20221

        Pierwotnie zamieszczone przez Użytkownika darekd
        VanPurRz, czy możesz podać przykładów czeskich browarów (ale nie restauracyjnych), które obecnie stosują otwarte kadzie?
        Przecież napisał, że sobie możesz znaleźć na każdym piwnym serwerze

        Oczywiście po prostu sam nie wie, dlatego nie przytacza przykładów.
        www.warsztatpiwowarski.pl
        www.festiwaldobregopiwa.pl

        www.wrowar.com.pl



        Comment

        • delvish
          Major Piwnych Rewolucji
          • 2004.11
          • 3508

          Pierwotnie zamieszczone przez Użytkownika darekd
          VanPurRz, czy możesz podać przykładów czeskich browarów (ale nie restauracyjnych), które obecnie stosują otwarte kadzie?
          Pytanie w sumie nie do mnie, ale daleko szukać nie trzeba
          Pierwsze z brzegu: Rohozec, Opat, Svijany...
          Last edited by delvish; 2009-06-03, 13:31.
          "You can't be a real country unless you have a beer and an airline - it helps if you have some kind of a football team, or some nuclear weapons, but at the very least you need a beer."
          (Frank Zappa)

          "It is not from the benevolence of the butcher, the brewer, or the baker that we expect our dinner, but from their regard to their own interest. We address ourselves, not to their humanity but to their self-love" (Adam Smith)

          Comment

          • Marusia
            Marszałek Browarów Rzemieślniczych
            🍼🍼
            • 2001.02
            • 20221

            Poruszę ten temat w Lwówku, ciekawe, jaką dostanę odpowiedź. Może w Czechach inne powietrze jest?
            www.warsztatpiwowarski.pl
            www.festiwaldobregopiwa.pl

            www.wrowar.com.pl



            Comment

            • delvish
              Major Piwnych Rewolucji
              • 2004.11
              • 3508

              Pierwotnie zamieszczone przez Użytkownika Marusia
              Poruszę ten temat w Lwówku, ciekawe, jaką dostanę odpowiedź. Może w Czechach inne powietrze jest?
              We Lwówku, może się udać, bo bliżej do Czech będzie

              P.S. Dobrze, że Słowacy w Grybowie nie wiedzieli, że się nie da w otwartych kadziach, lekkich piw robić, bo by pewnie nie robili całkiem smacznej 10o.
              Last edited by delvish; 2009-06-03, 13:42.
              "You can't be a real country unless you have a beer and an airline - it helps if you have some kind of a football team, or some nuclear weapons, but at the very least you need a beer."
              (Frank Zappa)

              "It is not from the benevolence of the butcher, the brewer, or the baker that we expect our dinner, but from their regard to their own interest. We address ourselves, not to their humanity but to their self-love" (Adam Smith)

              Comment

              • darko
                Major Piwnych Rewolucji
                • 2003.06
                • 2078

                Pierwotnie zamieszczone przez Użytkownika Marusia
                a fermentacja w otwartych kadziach nie jest tak sterylna
                No to trzeba się postarać, żeby była. Niech mi ktoś wytłumaczy, w czym problem .
                Pewien procent zakładów spożywczych (w tym browarów) żyje jeszcze w poprzednim systemie i na higienę, czystość i jakość procesów kierują mniejszą uwagę .

                Comment

                • kopyr
                  Pułkownik Chmielowy Ekspert
                  • 2004.06
                  • 9475

                  To jest mowa trawa. 10% mniejsze stężenie brzeczki nie może robić takiej różnicy. Takie rzeczy nie zachodzą skokowo, że 11tka się zepsuje, a 12tka nie. Gdyby to była prawda to takie piwa jak portery bałtyckie, triple i dubble nie powinny się nigdy psuć, bo przecież mają dużo alkoholu i wysoki ekstrakt.
                  blog.kopyra.com

                  Comment

                  • Marusia
                    Marszałek Browarów Rzemieślniczych
                    🍼🍼
                    • 2001.02
                    • 20221

                    Szkoda, że żaden przedstawiciel tych browarów się tu nie wypowiada, chociaż wiem, ze niektórzy czytają Może właśnie teraz szykują kolejne wypowiedzi na poparcie swoich argumentów, które dotrą tutaj znowu za czyimś pośrednictwem i tak w kółko będzie, głuchy telefon, z którego nic nie wynika
                    www.warsztatpiwowarski.pl
                    www.festiwaldobregopiwa.pl

                    www.wrowar.com.pl



                    Comment

                    • pioterb4
                      Major Piwnych Rewolucji
                      • 2006.05
                      • 4322

                      Piwa niskoprocentowe to segment, który w Polsce praiwe że nie istnieje. Powodów tutaj padło już wiele i chyba konsumencka nieświadomość to znów największa bolączka. Jakiś czas temu KP wprowadziła Lecha Lite'a, ale chyba nie o takim piwie mówimy. Po pierwsze ma niezwykle głupią nazwę, po drugie jego cena była bardzo zblizona do Premium, a też nie o to chodzi żeby kupować 10% w cenie 12%. Segment piw lekkich może być rozkręcony tylko przez browary małe, na koncerny nie ma co liczyć. Nawet jeśli jakiś moloch wypuści takie piwo to jego cena będzie zawyżona (poprzez pozycjonowanie cenowe), a jakość wątpliwa. W ogóle chciałbym zauważyć że gatunkowo nasz rynek jest ubogi. Jasne pełne i jasne mocne to podstawowe produkty i często dostanie czegoś ponadto jest rzeczą niemożliwą. Dobrze że wzbogaciła się oferta piw niepasteryzowanych i pszenicznych, porter z Cieszyna jest w miarę łatwo osiągalny, ale mnie brakuje z kolei np piwa jasnego o ekstrakcie 13% jak czeska wersja z browaru Svijany, piwa ciemnego pełnego i właśnie piw 10-11%. Ciekawi mnie też jedna sprawa: piwa mocne są u nas tak popularne, szeroko promowane przez koncerny, ale zauważyłem że dostępne są tylko w puszce i butelce. Chyba tylko Warkę Strong kojarzę z wersji lanej, choć widziałem ją już dosć dawno. Zastanawia mnie czemu np nikt nie zrobi lanego mocnego Kasztelana, albo Dębowego? Nie żebym jakoś rozpaczał, ale jakoś mnie to ciekawi
                      Last edited by pioterb4; 2009-06-03, 17:18.

                      Comment

                      • darko
                        Major Piwnych Rewolucji
                        • 2003.06
                        • 2078

                        Pierwotnie zamieszczone przez Użytkownika pioterb4
                        Ciekawi mnie też jedna sprawa: piwa mocne są u nas tak popularne, szeroko promowane przez koncerny, ale zauważyłem że dostępne są tylko w puszce i butelce. Chyba tylko Warkę Strong kojarzę z wersji lanej, choć widziałem ją już dosć dawno. Zastanawia mnie czemu np nikt nie zrobi lanego mocnego Kasztelana, albo Dębowego? Nie żebym jakoś rozpaczał, ale jakoś mnie to ciekawi
                        Ano dlatego, że mocnego piwa dużo nie wypijesz. Bardziej opłaca się sprzedawać piwo pełne (niższe koszty produkcji) i można go więcej wypić, czyli więcej kupić. Większość ludzi jak już idzie do pubu, to zwykle wypija więcej niż jedno piwo.

                        Comment

                        • delvish
                          Major Piwnych Rewolucji
                          • 2004.11
                          • 3508

                          Pierwotnie zamieszczone przez Użytkownika darko
                          Bardziej opłaca się sprzedawać piwo pełne (niższe koszty produkcji) i można go więcej wypić, czyli więcej kupić. Większość ludzi jak już idzie do pubu, to zwykle wypija więcej niż jedno piwo.
                          No niby tak, ale jakby pójść dalej tym tokiem rozumowania, to jeszcze lepiej niż pełne, opłaca się sprzedawać piwo lekkie
                          Last edited by delvish; 2009-06-03, 19:06.
                          "You can't be a real country unless you have a beer and an airline - it helps if you have some kind of a football team, or some nuclear weapons, but at the very least you need a beer."
                          (Frank Zappa)

                          "It is not from the benevolence of the butcher, the brewer, or the baker that we expect our dinner, but from their regard to their own interest. We address ourselves, not to their humanity but to their self-love" (Adam Smith)

                          Comment

                          • darko
                            Major Piwnych Rewolucji
                            • 2003.06
                            • 2078

                            A piwa lekkie to "siki i w łeb nie trzepio" .

                            Comment

                            • delvish
                              Major Piwnych Rewolucji
                              • 2004.11
                              • 3508

                              Pierwotnie zamieszczone przez Użytkownika darko
                              A piwa lekkie to "siki i w łeb nie trzepio" .
                              Jak się wleje "pińdziesiąt gram" do piwa, to każde trzepio jednako
                              Last edited by delvish; 2009-06-03, 20:19.
                              "You can't be a real country unless you have a beer and an airline - it helps if you have some kind of a football team, or some nuclear weapons, but at the very least you need a beer."
                              (Frank Zappa)

                              "It is not from the benevolence of the butcher, the brewer, or the baker that we expect our dinner, but from their regard to their own interest. We address ourselves, not to their humanity but to their self-love" (Adam Smith)

                              Comment

                              • darekd
                                PremiumUżytkownik
                                🍺🍺🍺
                                • 2003.02
                                • 12385

                                Pierwotnie zamieszczone przez Użytkownika delvish
                                Pytanie w sumie nie do mnie, ale daleko szukać nie trzeba
                                Pierwsze z brzegu: Rohozec, Opat, Svijany...
                                Ja nie twierdzę, że to nie prawda, ale w przypadku Rohozca i Svijan, strony akurat o tym nie informują. W przypadku Svijan taka informacja jest, ale przy zwiększonej produkcji, te tanki wydają się niewystarczające. Natomiast tego na stronie browaru w Svijanach nie pokazują:


                                Nowoczesne otwarte kadzie fermentacyjne są natomiast w Czernej Horze.

                                Ale czy tam, gdzie są otwarte kadzie, cała produkcja opiera się tylko na nich? Nie jestem pewien

                                Opieranie się na stronach internetowych /a nawet nie/ nawet czeskich browarów może być zwodnicze.
                                Nie jestem technologiem, sprawa jest ciekawa, ale nie można jednoznacznie ogłaszać opinii tylko w oparciu o informacje na stronach browaru. Gdyby tak było, to Polska miałaby najlepsze, najbardziej tradycyjne i naturalne piwo na świecie

                                Comment

                                Przetwarzanie...