Ogłoszenie

Collapse
No announcement yet.

Jak skracać nazwy

Collapse
X
 
  • Filtruj
  • Czas
  • Pokaż
Clear All
new posts
  • MarcinKa
    Senior
    • 02-2005
    • 2729

    Jak skracać nazwy

    Mam takie może trochę śmieszne pytanie do znawców niemieckiego i nie tylko. Browary często maja długie formalne nazwy typu Zakłady Piwowarskie w Leżajsku…itd. Potocznie i na forum używa się skróconej nazwy Leżajsk i tyle. Opisując piwo nie piszemy Zakłady Piwowarskie w Leżajsku, Full tylko po prostu Leżajsk, Full; Leżajsk, Mocne itd. W przypadku niemieckich nazw: Erste Frankfurter Hausbrauerei Zwölf Apostel czy Bad Homburger Brauhaus Graf Zeppelin nie miałem wątpliwości. Wystarczy zostawić nazwę Zwölf Apostel czy Graf Zeppelin. W przypadku Bier-Hannes Brauerei zur Mainkur wątpliwości już się pojawiły. Moim zdaniem nazwą jest Bier-Hannes i opisując piwo powinienem je zatytułować Bier-Hannes, Dunkel Export czy Bier-Hannes, Weizen. Jak poprawnie skrócić formalną rozbudowaną nazwę? Tu jest strona browaru jakby ktoś chciał spojrzeć: http://www.bier-hannes.de/ (tam na zdjęciach można zobaczyć budynki z szyldami, piwa... Mainkur to nazwa miejsca we Frankfurcie gdzie jest browar.
    To lubię: Czarnków, Krajan, Amber, EDI, Fortuna, BOSS, Lwówek Śląski, Grybów, Jagiełło, Łódź, Browar Na Jurze, GAB, Kormoran, Gościszewo, Konstancin, Staropolski, Zodiak, Zamkowy, Ciechanów
  • skitof
    Senior
    • 11-2007
    • 2478

    #2
    Mainkur to część Frankfurtu i tak należy to rozumieć. Piwo natomiast to
    Bier-Hannes Dunkel Export
    Bier-Hannes Main-Bock
    Bier-Hannes Weizen
    Bier-Hannes Zwickel-Pils

    Nazwą piwa jest więc Bier-Hannes plus dodatek specyfikujący piwo.

    Comment

    • piwowar2
      Senior
      • 11-2001
      • 588

      #3
      W przypadku browaru na skale krajowa, jak n.p Paulaner, Henninger lub Becks to informacja Paulaner Hell jest wystarczajaca. Jezeli browar nazywa sie Müller, to takich moze byc w Niemczech ze kilkanascie, wiec informacja powinna zawierac i miejsce, n.p: browar Müller, Reundorf (bei Bamberg), Kellerbier(przy okazji moje ulubione).

      Comment

      • MarcinKa
        Senior
        • 02-2005
        • 2729

        #4
        Właściwie to zgadzam się z obydwoma wypowiedziami. Co do zasady skracania skitof potwierdził moje przypuszczenia odnośnie Bier-Hannes. Zaś jeśli chodzi o to czy skracać, przynajmniej częściowo, zgadzam się z piwoware2. Ja bym to ujął tak: przed zamieszczeniem skróconej nazwy trzeba się zorientować czy jest jakiś browar o nazwie która po skróceniu brzmiała by tak samo. Jeżeli nie, to bez względu na wielkość bym skracał. Jeśli natomiast na rynku jest kilka browarów, które w wersji skróconej posiadają tę samą nazwę, to należało by dla odróżnienia napisać pełną rozbudowaną nazwę.
        Dzięki za wypowiedzi.
        To lubię: Czarnków, Krajan, Amber, EDI, Fortuna, BOSS, Lwówek Śląski, Grybów, Jagiełło, Łódź, Browar Na Jurze, GAB, Kormoran, Gościszewo, Konstancin, Staropolski, Zodiak, Zamkowy, Ciechanów

        Comment

        • ART
          mAD'MINd
          • 02-2001
          • 23816

          #5
          czyli doszedłeś do zasad ogólnych stosowanych w browarbizie
          - Wspieraj swój Browar! Stań się Premium - Użytkownikiem!
          - Moje: zbieranie - Opole & warzenie - Browar Domowy Świński Ryjek ****
          - Uwarz swoje piwo domowe z naszym Centrum Piwowarstwa

          Sprawy dotyczące postów/wpisów/wątków/tematów zgłaszaj proszę narzędziem "Zgłoś [moderatorowi]" (Ikonka flagi przy danym wpisie).

          Comment

          • MarcinKa
            Senior
            • 02-2005
            • 2729

            #6
            Znowu mnie ktoś wyprzedził

            Zasady są klarowne, ale problemy bywają. Czasem ciężko rozeznać co jest "rdzeniem" a co "dobudówką" itp. itd.
            Taki przykład: jest browar w Żywcu, na piwie pisze Żywiec, gdzieś z tyłu piwo jasne.
            Na forum piwo jest jest opisane tak: Żywiec, Full Light (stara nazwa, teraz jest piwo jasne). A można by je opisać tak: Żywiec, Żywiec Full Light. Czy jeżeli w nazwie piwa główną rolę gra nazwa Browaru należy "dublować" ją? W wielu niemieckich piwach jest dublowanie, a w wielu nie ma. Ja osobiście bym nie dublował nazw. Po co pisać Oettinger, Oettinger Schwarzbier, wystarczy Oettinger, Schwarzbier.
            To lubię: Czarnków, Krajan, Amber, EDI, Fortuna, BOSS, Lwówek Śląski, Grybów, Jagiełło, Łódź, Browar Na Jurze, GAB, Kormoran, Gościszewo, Konstancin, Staropolski, Zodiak, Zamkowy, Ciechanów

            Comment

            • ART
              mAD'MINd
              • 02-2001
              • 23816

              #7
              tyle że w przypadku Oettingera jest to marka stosowana przez kilka browarów w grupie. Tak jak miałoby sens np. Warka, Warka Strong i Leżajsk, Warka Strong
              - Wspieraj swój Browar! Stań się Premium - Użytkownikiem!
              - Moje: zbieranie - Opole & warzenie - Browar Domowy Świński Ryjek ****
              - Uwarz swoje piwo domowe z naszym Centrum Piwowarstwa

              Sprawy dotyczące postów/wpisów/wątków/tematów zgłaszaj proszę narzędziem "Zgłoś [moderatorowi]" (Ikonka flagi przy danym wpisie).

              Comment

              Przetwarzanie...
              X
              😀
              🥰
              🤢
              😎
              😡
              👍
              👎