Ogłoszenie

Collapse
No announcement yet.

Czeski zydel

Collapse
X
 
  • Filtruj
  • Czas
  • Pokaż
Clear All
new posts
  • bulkowski
    Member
    • 03-2005
    • 76

    Czeski zydel

    "W dawnych czasach był tzw. czeski zydel. Wylewało się nań piwo, a piwowar siadał. Jeśli przy powstaniu drewniany zydel podnosił się przyklejony do siedzenia, piwo było ok..."

    Na taką wzmiankę zdarzyło mi się natrafić czytając reportaż Mieczysława Pawłowicza o nazwie "Piwnym szlakiem po Europie: Leżajsk", który znalazłem na równie boskim jak owy artykuł portalu Onet.pl. Pomijają fakt, że cały tekst ogólnie jest bardzo mało piwny, zaciekawił mnie jednak ostatni akapit, który przytoczyłem na wstępie.
    Nie udało mi się znaleźć na temat owego zwyczaju żadnych informacji w sieci, więc pytam na forum: czy ktoś jest w stanie wytłumaczyć "fenomen" tego zjawiska (może użyt. Czes?).
    Zdaję sobie sprawę, że może to być tylko pogański mit i jeśli tak jest, czy ktoś jest w stanie wskazać źródło jego pochodzenia?
    Zapraszam do pochwalenia się wiedzą

    Link :http://przewodnik.onet.pl/38,1660,15...4,artykul.html
    Last edited by bulkowski; 17-10-2008, 17:27.
    „Piwo to dowód, że Bóg nas kocha i chce, byśmy byli szczęśliwi" – Benjamin Franklin
  • Krzysiu
    Krzysiu
    • 02-2001
    • 14936

    #2
    Jest to jedna z bajęd, które pojawiły się z niewiedzy i są przekazywane z pokolenia na pokolenie. Każde piwo się przyklei, nawet niedobre. A najlepiej przyklei się nieprzefermentowana brzeczka przednia.

    Comment

    • jacer
      Senior
      • 03-2006
      • 9875

      #3
      A co tu wyjasniać??

      W czasach gdy nie było cukromierzy i refraktometrów tak własnie sprawdzało się czy brzeczka ma odpowiednią gęstość.

      PS. Dla zdrowia psychicznego onetu lepiej nie czytać.
      Milicki Browar Rynkowy
      Grupa STYRIAN

      (1+sqrt5)/2
      "Nie ma (...) piwa, które smakowałoby wszystkim. Każdy browarnik, który próbuje takie przygotować, skazany jest na klęskę" - Michael Jackson
      "Dobrzy ludzie piją dobre piwa" - Hunter S. Thompson
      No Hops, no Glory :)

      Comment

      Przetwarzanie...
      X
      😀
      🥰
      🤢
      😎
      😡
      👍
      👎