akcyza

Collapse
X
 
  • Czas
  • Pokaż
Clear All
new posts
  • gul_gul
    Premium Member
    • 2001.02
    • 359

    akcyza

    Gdzieś słyszałem, że Rząd zastanawia się nad obniżeniem akcyzy na spirytus, gdyż przy takiej wysokości podatku ryzyko przemytu zawsze się opłaci a podatków wpływa do budżetu coraz mniej. Ciekawe czy pójdzie za tym obniżka akcyzy na piwo.

    I tak przy okazji:
    W średniej wielkości browarze co roku na kontrolę dokumentów księgowych przychodzi dwóch, trzech kontrolerów z Urzędu Skarbowego i siedzą tam przez dwa miesiące, poza tym co pare tygodni przychodzą inni do kontroli produkcji celem naliczenia akcyzy, no i jest jeszcze trwająca z miesiąc kontrola rocznego bilansu. Kontrolerzy zarabiają całkiem niezłe pieniądze, roczny bilans musi być zlecony firmie z uprawnieniami, która też bierze za to dużą kasę. No i trzeba zatrudnić księgowe, żeby te wszystkie dokumenty przygotowywały.

    Oto odpowiedź dlaczego taniej można kupić piwo w Niemczech lub Czechach.
  • Kemp
    Porucznik Browarny Tester
    • 2002.03
    • 357

    #2
    Inspektorzy UKS mogą kontrolować browar o każdej porze, generalnie przychodzą na tzw. odbiór warki i miesięczne, kwartalne, roczne obrachunki. Poza tym co miesiąc odbywa się inwentaryzacja na wszystkich działach produkcyjnych. Czasami sobie myślę, że akcyźnicy są normalnymi pracownikami browaru! Ale nie należy tragizować. Zdarzało się, że inspektorzy, z którymi miałem do czynienia byli bardzo pomocni. Często są to ludzie z dużym doświadczeniem, wywodzący się z branży piwowarskiej.
    Co do ich zarobków, to nie są one aż tak rewelacyjne.
    Problem dotyczy przede wszystkim wysokich stawek podatku akcyzowego, przecież rząd musi w jakiś sposób łatać dziurę w finansach. Odbywa się to niestety naszym kosztem Spożycie piwa w Polsce idzie w górę, a wygląda na to, że ten rok będzie bdb. I pan Minister Finansów skosi potężną kasę na akcyzie...
    Kemp

    Comment

    • Radegast
      Major Piwnych Rewolucji
      • 2001.02
      • 1124

      #3
      A to łotr!

      W takim wypadku to chyba nie ma co liczyć na spadek podatku akcyzowego na piwo. Piwa się mało przemyca, a bynajmniej w porównaniu do spirytusu.
      Ja kosmita, w srod serow i wina piwa szukajacy

      Comment

      • żąleną
        D(r)u(c)h nieuchwytny
        • 2002.01
        • 13239

        #4
        Chyba, żeby ktoś wymyslił piwo o stężeniu 99% - wtedy z butelki takiego czegoś po rozcieńczeniu wychodziłby keg.

        Comment

        • paveuek
          Porucznik Browarny Tester
          • 2001.09
          • 415

          #5
          A później panowie socjologowie cieszą się że w Polsce maleje spożycie wysokoprocentowych alkoholi na rzecz piwa i wina Bzdura.... po prostu coraz więcej pije się spirytusu nielegalnego o którym statystyki nic nie wiedzą
          Katalog polskich kapsli od piwa: www.kapsle.xon.pl
          Polskie forum kolekcjonerów kapsli: www.forum.kapsle.xon.pl

          Comment

          • gul_gul
            Premium Member
            • 2001.02
            • 359

            #6
            Kemp napisal/a
            ... Czasami sobie myślę, że akcyźnicy są normalnymi pracownikami browaru!
            z tego widać, że jak duża część podatków nie idzie na nauczycieli czy policjantów ale na utrzymanie inspektorów skarbowych.

            Comment

            Przetwarzanie...