Ogłoszenie

Collapse
No announcement yet.

Czy wrzucanie niezwrotnych i uszkodzonych butelek do automatów jest moralne czy nie?

Collapse
X
 
  • Filtruj
  • Czas
  • Pokaż
Clear All
new posts
  • darekd
    Senior
    • 02-2003
    • 12274

    #31
    Masowe oddawanie bezużytecznych butelek to złodziejstwo, z którego i tak już jesteśmy znani.
    Może jeszcze wywalić jakieś śmieci u Czechów, obsikać jakiś obiekt (obszczymurkostwo).
    Zakosić na pamiątkę jakąś tabliczkę informacyjną, szklankę z piwem (byłem świadkiem jak to wszystko rodacy wtaszczyli do pociągu, na moją uwagę odpowiadając, że mają prawo coś zabrać na pamiątkę, nie wyglądali na biednych ani prymitywnych, po prostu dobrze się bawili).
    Tylko potem, jak ktoś zawiedziony wróci i zacznie pisać, że znowu mieli czelność na mnie krzywo popatrzeć, chcieli pieniędzy z góry i w ogóle i w ogóle już nie ten klimat, to odpowiadam - ten klimat współtworzymy MY.
    Kiedyś pamiętam, że w b. Czechosłowacji nie przypinało się rowerów, po otwarciu granic zwyczaj ten zanikł...

    Po co dyskutować o tym, czy inna butelkę można oddać lub nie... Już widzę reakcję Polaków, jakby zobaczyli podobne zachowanie u Cygana z Rumunii czy Ukraińca.

    Nie zgadzam się z Kopyrem, że oddanie uszczerbionych jest ok.
    Dla trzech koron nie warto, choćby z tego powodu, że ktoś może się skaleczyć.

    Porządne zachowanie i kultura nie kosztują nic, ale są wysoko ocenianie przez miejscowych.
    Warto o tym pamiętać podczas takich wycieczek.

    Comment

    • kopyr
      Senior
      • 06-2004
      • 9475

      #32
      Pierwotnie zamieszczone przez Użytkownika delvish Wyświetlenie odpowiedzi
      Kopyrze, za malowaną butelkę Koźlaka kupujący również płaci w cenie produktu.

      Tak samo jak za butelkę od wina czy od wódki. Żadna z nich nie jest obecnie wielorazowego użytku. A butelki od Granda, Żywego, Okocimia Palonego czy choćby PU są wielorazowego użytku. Nikogo nie oszukujesz, jeśli je wrzucasz do automatu.

      I na koniec taka oczywista wydawałoby się prawda - płacenie za opakowanie w cenie produktu, a płacenie kaucji to są dwie różne rzeczy.
      blog.kopyra.com

      Comment

      • kibi
        Senior
        • 07-2004
        • 1875

        #33
        W Czechach byłem raz i to kilka lat temu. Nie oddawałem butelek w automacie. Wypowiadam się czysto teoretycznie.
        Jestem zbulwersowany wypowiedziami na tym forum popierającymi wrzucanie niezwrotnych butelek do automatów. Branie od kogoś pieniędzy za coś co jest dla niego bezużyteczne to czystej wody przewał. I tłumaczenie, że skoro dał się przekręcić to można to robić, a on ma to wkalkulowane w koszty to bezczelność (albo bezbrzeżna naiwność).
        Ciekaw jestem, czy gdybym np. znalazł sposób, żeby korzystać z przywilejów Premiuma, nie płacąc nic Artowi, to byłoby tu wielu chętnych, żeby skorzystać z mojego patentu?

        Comment

        • JAckson
          Senior
          • 05-2004
          • 6122

          #34
          A mnie zwyczajnie dziwi, że te automaty tak łatwo przyjmują wszelkie butelki. Może to jest zamierzone? Czy ktoś na 100% może powiedzieć, że obsługa automatu stwierdzając butelkę po koźlaku uzna taki czyn (pobranie 3 koron za taką butelkę ) za nielegalne wyłudzenie pieniędzy?

          Żeby tylko nikt opacznie nie pomyślał, że kogokolwiek namawiam do oddawania uszkodzonych butelek. Sam nigdy tego nie robiłem i nie zamierzam. Natomiast sam fakt braku wyczulenia tych maszyn na niezdatne do powtórnego wykorzystania butelki mocno mnie dziwi.

          Widzę dwa powody:
          - nie stanowi to problemu
          - stanowi to problem marginalny, który w momencie przybrania na sile zostanie z pewnością wyeliminowany.
          MM961
          4:-)

          Comment

          • kopyr
            Senior
            • 06-2004
            • 9475

            #35
            Pierwotnie zamieszczone przez Użytkownika JAckson Wyświetlenie odpowiedzi
            A mnie zwyczajnie dziwi, że te automaty tak łatwo przyjmują wszelkie butelki. Może to jest zamierzone? Czy ktoś na 100% może powiedzieć, że obsługa automatu stwierdzając butelkę po koźlaku uzna taki czyn (pobranie 3 koron za taką butelkę ) za nielegalne wyłudzenie pieniędzy?

            Żeby tylko nikt opacznie nie pomyślał, że kogokolwiek namawiam do oddawania uszkodzonych butelek. Sam nigdy tego nie robiłem i nie zamierzam. Natomiast sam fakt braku wyczulenia tych maszyn na niezdatne do powtórnego wykorzystania butelki mocno mnie dziwi.

            Widzę dwa powody:
            - nie stanowi to problemu
            - stanowi to problem marginalny, który w momencie przybrania na sile zostanie z pewnością wyeliminowany.
            Jackson, po prostu nie mogę uwierzyć w Twoją naiwność.
            Automat musi po czymś identyfikować butelki. Polskie automaty identyfikują często np. po kodzie kreskowym - co jest kulawym rozwiązaniem, bo
            a) mogłeś chłodzić w wannie i kontra się odlepiła
            b) jesteś kolekcjonerem i kontrę odlepiłeś
            c) był konkurs i zbierałeś kontry
            Takich butelek nie oddasz. No i nie oddasz butelek niemieckich czy czeskich, mimo, że mogłyby być tego samego typu.

            Automaty mogą też butelki ważyć i chyba mierzyć.
            Zaimplementowanie sprawdzania czy butelka jest malowana, kosztowałoby pewnie więcej niż te trochę oszukanych polskich butelek. Co nie zmienia faktu, że nadal jest to oszustwo.


            Zresztą tak przy okazji, to ciekawa sprawa była z puszkami w Niemczech. Prawo tam jest takie, ze jeśli prowadzisz sprzedaż danego typu opakowania, to masz je odbierać bez względu na producenta. No i puszki obłożyli bardzo wysoką kaucją, bodaj 0,5€ lub 0,3€. Efekt był taki, że Polacy wracający do Niemiec z wakacji u rodziny, czy z odwiedzin w domu przywozili pełne bagażniki puszek. Co było również IMO nadużyciem, aczkolwiek nie aż tak jaskrawym jak w przypadku butelek malowanych. Efekt - jak byłem w Bambergu, w tamtejszym Getraenkestelle powitał nas napis Nie prowadzimy sprzedaży towarów w puszkach i nie przyjmujemy ich - (tłumaczenie swobodne).
            blog.kopyra.com

            Comment

            • JAckson
              Senior
              • 05-2004
              • 6122

              #36
              Pierwotnie zamieszczone przez Użytkownika kopyr Wyświetlenie odpowiedzi
              Jackson, po prostu nie mogę uwierzyć w Twoją naiwność.
              No widzisz, a ja nie mogę uwierzyć w naiwność Czechów i ich automatów. W sumie to tyle z mojej strony, bo i tak nie dowiem się dlaczego automaty działają tak, a nie inaczej i czym kieruje się czeski rynek surowców wtórnych. Ale jakoś nie jest mi smutno z tego powodu.
              Jednak bez tej wiedzy nie zamierzam potępiać oddawania butelek których typ jest zgodny z zasadami działania tych 'przeklętych maszynek'.
              MM961
              4:-)

              Comment

              • naczelnik
                Senior
                • 08-2003
                • 1884

                #37
                Pierwotnie zamieszczone przez Użytkownika kopyr Wyświetlenie odpowiedzi
                Takich butelek nie oddasz.
                A gdyby tak skserowac kod kreskowy?
                Popieram domowe browary!

                Polakom gratulujemy naczelnika

                Zamykam browar.
                Nie mogę robić tak skandalicznie dobrego piwa.

                gratulacje wstrzymane:Pogratuluj bolcowi

                Comment

                • delvish
                  Senior
                  • 11-2004
                  • 3508

                  #38
                  Pierwotnie zamieszczone przez Użytkownika naczelnik Wyświetlenie odpowiedzi
                  A gdyby tak skserowac kod kreskowy?
                  Ty, ty, ty... Cfaniaku
                  "You can't be a real country unless you have a beer and an airline - it helps if you have some kind of a football team, or some nuclear weapons, but at the very least you need a beer."
                  (Frank Zappa)

                  "It is not from the benevolence of the butcher, the brewer, or the baker that we expect our dinner, but from their regard to their own interest. We address ourselves, not to their humanity but to their self-love" (Adam Smith)

                  Comment

                  • Cez
                    Senior
                    • 01-2003
                    • 1789

                    #39
                    Pierwotnie zamieszczone przez Użytkownika Jurandofil Wyświetlenie odpowiedzi
                    Kochani! Nie odcinajcie mi głównego źródła dochodu
                    To nie jest śmieszne
                    Masz stare niepotrzebne rzeczy, to napisz.

                    Comment

                    • becik
                      Senior
                      • 07-2002
                      • 14999

                      #40
                      Odpowiadając na pytanie tytułowe: JEST. Większej dupereli nie słyszałem w ostatnim czasie jak o "moralności względem oddanej butelki koźlaka....." (niektórzy chyba naprawdę się nudzą).
                      - Ile tych butelek Jurandofil wrzucił do automatu? dwie? -pięć? - tysiąc? Wrzucił kilka, zarobił parę koron i od razu tworzycie aferę o wizerunku Polaków, jakby do czeskich automatów były kolejki Polaków wrzucających dziesiątki po-koźlakowych butelek. Dam sobie głowę uciąć, że bardziej zrobił to dla jaj nić dla zarobku. Jakbyście wszyscy wiedzieli, ze Czesi uczciwie wrzucają tylko to co można. Żałujecie tych koncernowych czeskich browarów? Bo to głównie do nich te butelki trafiają.
                      Suma sumarum dobrze to Abernacka ujął, tak słodzicie z tą swoją święta poprawnością, aż ta słodycz wykrzywia. Całe szczęście, ze ja święty nie jestem i wolę odkleić etykietę od butelki bezzwrotnej i oddać ją. I nie chodzi tu o te głupie 35 groszy ale o fakt, że może wrócić (choć nie usi) z powrotem do obiegu, przynajmniej w stłuczce.
                      Gdybyśmy nie mieli Warszawy w Generalnym Gubernatorstwie, to nie mielibyśmy 4/5 trudności, z którymi musimy walczyć. Warszawa jest i pozostanie ogniskiem zamętu, punktem, z którego rozprzestrzenia się niepokój w tym kraju - Hans Frank 14.12.1943 http://zamkidwory.forumoteka.pl

                      Comment

                      • naczelnik
                        Senior
                        • 08-2003
                        • 1884

                        #41
                        delvish,
                        ja ten pomysl nie po to...
                        wylacznie po to, by pozbyc sie nadmiaru butelek z PE no i ...
                        by zylo sie lepiej
                        Popieram domowe browary!

                        Polakom gratulujemy naczelnika

                        Zamykam browar.
                        Nie mogę robić tak skandalicznie dobrego piwa.

                        gratulacje wstrzymane:Pogratuluj bolcowi

                        Comment

                        • Ahumba
                          Senior
                          • 05-2001
                          • 8962

                          #42
                          Pierwotnie zamieszczone przez Użytkownika delvish Wyświetlenie odpowiedzi
                          Zgadzam się zasadniczo z Jacksonem.
                          Skoro automat przyjmuje butelki po amberowskim koźlaku, to bez przesady, ale oddawanie takich butelek, za które się zapłaciło już w cenie produktu, nie jest ani niemoralne, ani nie jest podcinaniem żadnej gałęzi. ................ Jak mają kiepski sprzęt, który nie rozpoznaje malowanych butelek to jest to ich problem. Jeśli takie butelki trafiają do browarów, to zawsze browary mogą złożyć reklamację itp.
                          UWAGA BĘDZIE GÓRNOLOTNIE !!!

                          Wyłudzanie pieniędzy za to co się nie należy to jest przestępstwo. W przypadku jednej butelki - przestępstwo o małej szkodliwości (czy jakoś tak), ale jednak przestępstwo.
                          I nie jest tłumaczeniem, że właściciel weźmie butelkę po koźlaku np. na stłuczkę. Świadomość, że w przypadku butelki po koźlaku nie może jej żaden browar już wykorzystać stawia też moralność tej osoby pod znakiem zapytania.
                          Zastanawiam, czy można Cię wpuścić do domu. Weźmiesz coś sobie na pamiątkę i powiesz później, że gospodarz mógł Ci patrzeć na ręce, itd, itp. i to jego problem. Wiem, że przesadziłem z porównaniami, jednak z takim podejściem to krok w niewłaściwym kierunku. Ci którzy napadają na banki też nie zaczynali dopiero od tego tylko od kradzieży drobiazgów.
                          Pytania abernackiego też mnie nie przekonują.
                          Robimy wszyscy wiele rzeczy niezgodnych z prawem, ale czy to jest wytłumaczenie kolejnego wykroczenia?
                          Pomijam fakt, czy przepisy prawne są sensowne czy nie.
                          To, że w Polsce jest w wielu dziedzinach ch...., to nie wina I RP, II RP, III RP .........XLIX RP, układów, Żydów i masonów. To jest w dużej mierze to, że przestrzegamy prawa, tylko tam, gdzie nam to pasuje zaczynając na kombinacjach z butelkami poprzez nieprzestrzeganie np. ograniczeń prędkości, kombinowania z podatkami a kończąc na .................................. .
                          Wspieraj swój Browar! Stań się Premium - Użytkownikiem!
                          znasz kaszubskie jeziora?- www.stanicacharzykowy.pl

                          Comment

                          • kopyr
                            Senior
                            • 06-2004
                            • 9475

                            #43
                            Pierwotnie zamieszczone przez Użytkownika becik Wyświetlenie odpowiedzi
                            Żałujecie tych koncernowych czeskich browarów? Bo to głównie do nich te butelki trafiają.
                            I tu się mylisz. Uderzasz głównie w małe browary. Wielkie koncerny wprowadziły swoje wzory butelek i mają w ... głębokim poważaniu malowane NRW. Przykłady?
                            PU, Gambrinus, Kozel, Staropramen, Starobrno, itd.
                            W Czechach dzieję się to samo z NRW co u nas z EURO. A w Niemczech jakoś i jedne i drugie butelki mają się świetnie.
                            blog.kopyra.com

                            Comment

                            • Marusia
                              Senior
                              • 02-2001
                              • 20211

                              #44
                              Pierwotnie zamieszczone przez Użytkownika abernacka Wyświetlenie odpowiedzi
                              Czasami, niektórych forumowiczów poprawność polityczna jest tak lukrowa, że niedobrze od tej słodyczy sie robi.
                              Rozumiem, że również nie łamiecie przepisów drogowych, segregujecie śmieci, nie chodzicie po trawnikach itd...
                              Rozumiem, że Ty nie segregujesz śmieci, to lepiej byś się nie przyznawał

                              Po za tym nie chodzi o poprawność polityczną tylko masową skłonność do wybielania siebie - tak jak napisałam, wcześniej, nie chodzi o to, że my jesteśmy bezgrzeszni i wcale takich nie udajemy. Ale niektórzy koledzy właśnie usiłują sami sobie i nam wmówić, że nie robią nic złego i to jest zabawne
                              www.warsztatpiwowarski.pl
                              www.festiwaldobregopiwa.pl

                              www.wrowar.com.pl



                              Comment

                              • abernacka
                                Senior
                                • 12-2003
                                • 10847

                                #45
                                Pierwotnie zamieszczone przez Użytkownika Marusia Wyświetlenie odpowiedzi
                                Rozumiem, że Ty nie segregujesz śmieci, to lepiej byś się nie przyznawał
                                (...), nie chodzi o to, że my jesteśmy bezgrzeszni i wcale takich nie udajemy. (...)

                                Nikt nie jest ideałem, jest tylko taka mała subiektywna różnica, że ja się do tego przyznaje a nie którzy nie
                                Piwna turystyka według abernackiego

                                Comment

                                Przetwarzanie...
                                X
                                😀
                                🥰
                                🤢
                                😎
                                😡
                                👍
                                👎