Czy wrzucanie niezwrotnych i uszkodzonych butelek do automatów jest moralne czy nie?

Collapse
X
 
  • Czas
  • Pokaż
Clear All
new posts
  • żąleną
    D(r)u(c)h nieuchwytny
    • 2002.01
    • 13239

    #76
    Pierwotnie zamieszczone przez Użytkownika Poznaniak
    P.S. Przekraczam dozwoloną prędkość, segreguję śmieci, nie depczę trawników.
    Każdy uczestnik tej dyskusji powinien sobie taki podpis strzelić, żeby wszystko było jasne.

    Comment

    • JAckson
      Pułkownik Chmielowy Ekspert
      🍼🍼
      • 2004.05
      • 6122

      #77
      No piękna dyskusja

      Aby trochę podgrzać atmosferę mam takie zagadnienie:

      Ktoś oddaje butelki po koźlaku w czeskim automacie, ale -uwaga- nie odbiera pieniędzy za te butelki. Czy jest to dopuszczalna forma według przeciwników obrotu tymi butelkami?
      Czy jest dopuszczalny zwrot takich butelek w ogóle - nawet nie pytam, bo nikt z nas na razie nie wie, lub nie chce powiedzieć o zasadzie działania systemu skupu szkła opartego na 'tych przeklętych maszynkach'.
      MM961
      4:-)

      Comment

      • ART
        mAD'MINd
        🥛🥛🥛🥛🥛
        • 2001.02
        • 23860

        #78
        Przecież wystarczy wrzucać butelki które NIE NADAJĄ się do ponownego napełnienia (czy to przez uszkodzenie, czy przez oznakowanie) do kontenera ze stłuczką.

        Jackson, a po co te wydumane dywagacje? Wymyśliłem sobie jeszcze np. taką - a co w przypadku gdy przychodzę do sklepu z takim automatem, biorę kilka skrzynek z piwem z działu piwnego i butelki aplikuję do automatu a później UWAGA! wychodzę nie odbierając podliczonego przez automat zwrotu pieniędzy za butelki. No zabawa że bo(c)ki zrywać
        Last edited by ART; 2009-01-12, 13:06.
        - Wspieraj swój Browar! Stań się Premium - Użytkownikiem!
        - Moje: zbieranie - Opole & warzenie - Browar Domowy Świński Ryjek ****
        - Uwarz swoje piwo domowe z naszym Centrum Piwowarstwa

        Sprawy dotyczące postów/wpisów/wątków/tematów zgłaszaj proszę narzędziem "Zgłoś [moderatorowi]" (Ikonka flagi przy danym wpisie).

        Comment

        • JAckson
          Pułkownik Chmielowy Ekspert
          🍼🍼
          • 2004.05
          • 6122

          #79
          Wydumane dywagacje są po to, aby skierować uwagę na to, iż tak naprawdę nikt z dyskutantów nie wie, czy te biedne koźlakowe butelki rzeczywiście są problemem dla zarzadcy automatu. Problemem mogłyby być dla browarów, ale nikt nie zna dalszej drogi , miejsca docelowego itp. skupowanych butelek. I tyle

          Poza tym ciekawi mnie, czy chodzi o problem bezprawnego odebrania pieniędzy za butelkę bez kaucji, czy o szkodzenie małym czeskim browarom.

          Pełne butelki chyba są jeszcze większym problemem, ale nie wiem czy automat zaakceptowałby zakapslowaną butelkę

          Następnym razem będąc w Czechach będę starał się poszukać instrukcji obsługi tego ustrojstwa. Może nawet specjalnie wezmę jedną butę po koźlaku i spytam kogoś czy mogę ją oddać i jaka grzywna grozi w przypadku złamania zakazu.
          Last edited by JAckson; 2009-01-12, 13:28.
          MM961
          4:-)

          Comment

          • ART
            mAD'MINd
            🥛🥛🥛🥛🥛
            • 2001.02
            • 23860

            #80
            Grzywny żadnej nie będzie. Co najwyżej niesmak pozostanie.
            - Wspieraj swój Browar! Stań się Premium - Użytkownikiem!
            - Moje: zbieranie - Opole & warzenie - Browar Domowy Świński Ryjek ****
            - Uwarz swoje piwo domowe z naszym Centrum Piwowarstwa

            Sprawy dotyczące postów/wpisów/wątków/tematów zgłaszaj proszę narzędziem "Zgłoś [moderatorowi]" (Ikonka flagi przy danym wpisie).

            Comment

            • zgroza
              Major Piwnych Rewolucji
              🍼
              • 2008.03
              • 3605

              #81
              W Danii automaty przyjmują pełne butelki. Przynajmniej prawie pełne od koli lub pełne petów.
              Lotna ekspozytura browaru

              Też Was kocham.

              Comment

              • darekd
                PremiumUżytkownik
                🍺🍺🍺
                • 2003.02
                • 12381

                #82
                Pierwotnie zamieszczone przez Użytkownika JAckson
                Może nawet specjalnie wezmę jedną butę po koźlaku i spytam kogoś czy mogę ją oddać i jaka grzywna grozi w przypadku złamania zakazu.
                Grzywna nie grozi. Jeśli wrzucisz butelkę, która nie odpowiada tym, które są wyszczególnione na maszynie, to automat gracko połknie ją, ale nie nabije na paragon.
                Jeśli zaś będzie miała tę samą wielkość, to na paragonie wydrukuje 3 kc.

                Małe browary mają problem nawet z metalicznymi krawatkami. Nie schodzą tak łatwo jak papierowe etykiety, stąd potrzebne są udoskonalenia w myjkach

                Chyba powinny wrócić czasy bohaterów z filmu "Butelki zwrotne" i nie byłoby problemów.
                Cóż automatyzacja w naszym kraju się chyba nie sprawdzi.

                Comment

                • JAckson
                  Pułkownik Chmielowy Ekspert
                  🍼🍼
                  • 2004.05
                  • 6122

                  #83
                  Pierwotnie zamieszczone przez Użytkownika darekd
                  Chyba powinny wrócić czasy bohaterów z filmu "Butelki zwrotne" i nie byłoby problemów.
                  O właśnie. Przez te automaty to już historia. Sabotując automaty poprzez korzystanie z ich ograniczeń technicznych jest szansa na stworzenie (czy raczej przywrócenie) miejsc pracy dla braci Czechów
                  MM961
                  4:-)

                  Comment

                  • noodles
                    Kapitan Lagerowej Marynarki
                    • 2005.09
                    • 700

                    #84
                    Jak Czesi otwierają te automaty i wyjmują z nich polskie śmieci za które zapłacili 3 korony to wątpię czy czują się naszymi braćmi.
                    Moja kolekcja podstawek

                    Comment

                    • zgroza
                      Major Piwnych Rewolucji
                      🍼
                      • 2008.03
                      • 3605

                      #85
                      Nie otwierają.
                      Tutaj macie link do norweskiej firmy produkującej automaty, gdzie mniej-więcej można zobaczyć konstrukcję tej maszyny:
                      http://tomra.no/default.asp?V_ITEM_ID=42.
                      Jak pracowałem na takiej maszynie (ale bez przyjmowania skrzynek) to wiem, że przyjmowała również butelki bez etykiet. Nie zwracała wtedy kaucji.
                      Lotna ekspozytura browaru

                      Też Was kocham.

                      Comment

                      • kibi
                        Major Piwnych Rewolucji
                        • 2004.07
                        • 1875

                        #86
                        Pierwotnie zamieszczone przez Użytkownika zgroza
                        przyjmowała również butelki bez etykiet. Nie zwracała wtedy kaucji.
                        Więc może kaucję płacimy za etykietę, a butelka jest tylko nośnikiem .

                        Comment

                        • delvish
                          Major Piwnych Rewolucji
                          • 2004.11
                          • 3508

                          #87
                          Pierwotnie zamieszczone przez Użytkownika JAckson
                          Sabotując automaty poprzez korzystanie z ich ograniczeń technicznych jest szansa na stworzenie (czy raczej przywrócenie) miejsc pracy dla braci Czechów
                          O to to. Na pohybel Maszynom! Niech żyją bracia Czesi!
                          Last edited by delvish; 2009-01-12, 21:46.
                          "You can't be a real country unless you have a beer and an airline - it helps if you have some kind of a football team, or some nuclear weapons, but at the very least you need a beer."
                          (Frank Zappa)

                          "It is not from the benevolence of the butcher, the brewer, or the baker that we expect our dinner, but from their regard to their own interest. We address ourselves, not to their humanity but to their self-love" (Adam Smith)

                          Comment

                          • zmora
                            D(r)u(c)h nieuchwytny
                            • 2004.01
                            • 21

                            #88
                            Wrzucanie uszkodzonych butelek jest też wyłudzeniem. Z prostej przyczyny: nie kupiliśmy piwa w uszkodzonej butelce. ...

                            A ja, owszem, parę razy kupiłam. Czasem były to malutkie szczerbki na szyjce, ale 2 czy 3 razy zdarzyło się, że przy otwieraniu (otwieraczem, a nie w drzwiach, czy uderzeniem o kant stołu) odpadał spory gragment szyjki.

                            Comment

                            • p_stulka
                              Kapral Kuflowy Chlupacz
                              • 2006.07
                              • 43

                              #89
                              bojkot koźlaków?

                              Mnie natomiast zastanawia zupełnie inny aspekt tej sprawy.
                              Otóż wydaje mi się, że ci co malują NRW (traktujkąc je później jako bezzwrotne) zachowują się trochę jak pies ogrodnika. Nie jest przecież tajemnicą, że jak narazie Czesi z pocałowaniem ręki łykają każdą liczbę tego typu butelek (bez względu na etykiety, o malowanych nic podobnego nie słyszałem). Po kiego dlabła zatem robi się u nas wszystko by wszystkim utrudnić życie. Może by tak jednak zacząć chronić środowisko przez umożliwienie innym wykorzystania tego co nam zbędne?
                              To co - bojkot koźlaków w malowanych NRW? Niechaj ich producenci pozwolą nam zadbać o dobre imię u sąsiadów!
                              "Rozkoszy rajskich nie chcę znać,
                              ni wiedzieć, gdzie się kryją,
                              tylko mnie Panie Boże wsadź,
                              gdzie święci Rotmistrza piją."

                              Comment

                              • Makaron
                                Major Piwnych Rewolucji
                                • 2003.08
                                • 2107

                                #90
                                Pierwotnie zamieszczone przez Użytkownika p_stulka
                                Mnie natomiast zastanawia zupełnie inny aspekt tej sprawy.
                                Otóż wydaje mi się, że ci co malują NRW (traktujkąc je później jako bezzwrotne) zachowują się trochę jak pies ogrodnika. Nie jest przecież tajemnicą, że jak narazie Czesi z pocałowaniem ręki łykają każdą liczbę tego typu butelek (bez względu na etykiety, o malowanych nic podobnego nie słyszałem). Po kiego dlabła zatem robi się u nas wszystko by wszystkim utrudnić życie. Może by tak jednak zacząć chronić środowisko przez umożliwienie innym wykorzystania tego co nam zbędne?
                                To co - bojkot koźlaków w malowanych NRW? Niechaj ich producenci pozwolą nam zadbać o dobre imię u sąsiadów!
                                Od kiedy producent nie moze reklamowac swojego produktu jak chce? Piwo w ten sposob odroznia sie od innych.
                                "If you see a beer, do it a favor, and drink it. Beer was not meant to age." Michael Jackson

                                Comment

                                Przetwarzanie...