Artykuł Tomka Kopyry: "Best before" czy "termin przydatności" - komentarze

Collapse
X
 
  • Czas
  • Pokaż
Clear All
new posts
  • darko
    Major Piwnych Rewolucji
    • 2003.06
    • 2078

    #46
    Pierwotnie zamieszczone przez Użytkownika delvish
    Tak się składa, że wedle prawa nie mogli również rozdać. Darowizna w przypadku wyrobów akcyzowych jest równoznaczna ze sprzedażą.
    A co ma akcyza do terminu przydatności? Pytam poważnie, bez złośliwości.

    Comment

    • jacer
      Pułkownik Chmielowy Ekspert
      • 2006.03
      • 9875

      #47
      Pierwotnie zamieszczone przez Użytkownika darko
      A co ma akcyza do terminu przydatności? Pytam poważnie, bez złośliwości.
      Nie do terminu tylko do darowizny.
      Milicki Browar Rynkowy
      Grupa STYRIAN

      (1+sqrt5)/2
      "Nie ma (...) piwa, które smakowałoby wszystkim. Każdy browarnik, który próbuje takie przygotować, skazany jest na klęskę" - Michael Jackson
      "Dobrzy ludzie piją dobre piwa" - Hunter S. Thompson
      No Hops, no Glory :)

      Comment

      • darko
        Major Piwnych Rewolucji
        • 2003.06
        • 2078

        #48
        Pierwotnie zamieszczone przez Użytkownika jacer
        Nie do terminu tylko do darowizny.
        Z tego co rozumiem, kolega otrzymał piwo od sklepu, a nie od browaru (płatnika akcyzy). W dodatku podatek prawdopodobnie został dawno zapłacony.
        Jeśli akcyza zostanie zapłacona, to nie ma znaczenia czy piwo zostało sprzedane czy rozdane. Czy nie tak?

        Comment

        • kiszot
          Pułkownik Chmielowy Ekspert
          🍼🍼
          • 2001.08
          • 8106

          #49
          Pierwotnie zamieszczone przez Użytkownika master_luki
          Piwo Małe Jasne, ekstr. 10,4%, alk. 5,2%, butelka 0,33l, znalezione 2 maja 2005 roku w Browarze Sobótka w pomieszczeniu myjni butelek. Zabrane do domu i przechowywane do dziś.
          Dziś je otworzyliśmy i wypiliśmy razem z Mareksem. Piwo wypijalne i wypite. Mała ilość gazu, na dnie osad, brak smaku goryczki, czuć dziwny posmak jakby miodu. Piwo nie było zepsute. Szkoda, że tak mało.

          Myślę, że o tym, iż to piwo mimo upływu lat nadawało się do wypicia (mimo, że nie jest to mocne piwo) decydowały warunki przechowywania (niska temperatura). W pomieszczeniach byłej myjni i butelkowni Browaru Sobótka, bez względu na porę roku panuje chłód. W domu piwo przechowywane było w lodówce.
          Piwo w szkle Bolsa i Nutellii?
          Lwów zawsze polski,Bytom zawsze niemiecki.
          1 FOLKSDOJCZ BROWARU :D

          Da seufzt sie still, ja still und flüstert leise:
          Mein Schlesierland, mein Heimatland,
          So von Natur, Natur in alter Weise,
          Wir sehn uns wieder, mein Schlesierland,
          Wir sehn uns wieder am Oderstrand.

          Comment

          • biereczapplistes
            Porucznik Browarny Tester
            • 2007.05
            • 325

            #50
            Wyjaśnienie "kontrowersyjnego" posta z bardzo dziwnym piwem w tle...

            Pierwotnie zamieszczone przez Użytkownika jacer
            Pierwotnie zamieszczone przez Użytkownika sergioP
            Czyżby Twoim był?
            Pierwotnie zamieszczone przez Użytkownika Maggyk
            Ja też chciałabym wiedzie od kiedy Żywe stało się piwem pszenicznym
            Pierwotnie zamieszczone przez Użytkownika biereczapplistes
            wielokrotnie rozkoszowałem się amberowskim Żywym z kega (w sumie to nie jest mój ideał pszenicznego drożdżaka, ale tam smakowało genialnie i to po 3,5zł czyli w cenie butelkowego mniej więcej)


            Ale jaja! Podczas pisania tamtego posta wcisnąłem nogą włącznik kompa i mi się zresetował (zazwyczaj piszę w notatniku, bo nieraz sam mi się wyłącza i wole zapisywać wszystkie dane, nawet maile i posty (te dłuższe oczywiście) i mi urwało kawałek i pomieszałem coś, nie wiem jak...

            Zabrakło fragmentu:
            ...Żywym z kega i to po 3,5zł czyli w cenie butelkowego mniej więcej (!!!).
            Innym razem natrafiłem w upalny dzień na świeżo otwartego, ciemnego Paulanera z kija w jakiejś kawiarence w Berlinie przy pchlim targu (w sumie to nie jest mój ideał pszenicznego drożdżaka, ale tam smakowało genialnie!). Zresztą wtedy piłem go po raz pierwszy nie z butelki.
            Dzięki za czujność
            Pijast Piwodziej :D

            Comment

            • delvish
              Major Piwnych Rewolucji
              • 2004.11
              • 3508

              #51
              Pierwotnie zamieszczone przez Użytkownika darko
              Jeśli akcyza zostanie zapłacona, to nie ma znaczenia czy piwo zostało sprzedane czy rozdane. Czy nie tak?
              Prawda. Trochę się rozpędziłem
              W sumie to ciekawa sprawa jest z tym rozdawaniem. Pytanie z rundy zasadniczej brzmi, czy właściwe organy od tematu bezpieczeństwa żywności potraktują darowiznę przeterminowanego piwa jako obrót nim, czy też nie?
              "You can't be a real country unless you have a beer and an airline - it helps if you have some kind of a football team, or some nuclear weapons, but at the very least you need a beer."
              (Frank Zappa)

              "It is not from the benevolence of the butcher, the brewer, or the baker that we expect our dinner, but from their regard to their own interest. We address ourselves, not to their humanity but to their self-love" (Adam Smith)

              Comment

              • mareks
                Major Piwnych Rewolucji
                • 2002.05
                • 1939

                #52
                Pierwotnie zamieszczone przez Użytkownika kiszot
                Piwo w szkle Bolsa i Nutellii?
                Mnie to nie przeszkadza. A Tobie ?
                Ja nie jestem aż tak zasadniczy i nie cierpię na fiksację funkcjonalną.

                Comment

                • Wujcio_Shaggy
                  Major Piwnych Rewolucji
                  • 2004.01
                  • 4628

                  #53
                  Felieton, generalnie, słuszny - ale ja w kwestii terminologicznej: czy przechowywanie piwa, które zostało odfiltrowane, zapasteryzowane i zabutelkowane jest jeszcze "leżakowaniem"? Nazwałbym to "postarzaniem", oczywiście bez pejoratywnego wydźwięku, bo niektórym ten proces naprawdę służy...
                  Wspieraj swój Browar! Stań się Premium - Użytkownikiem!

                  Browar Szlachecki w Warszawie (działalność zawieszona)

                  @WujcioShaggy Wuj na Twitterze, czasem coś napisze nawet

                  Comment

                  • snorre
                    Kapitan Lagerowej Marynarki
                    • 2006.02
                    • 655

                    #54
                    Muszę powiedziec, że mam szczególną manię wyszukiwania w sklepach (ciekawych) piw, których termin ważności zbliża się do końca lub już minął. Przebieram często na półkach jak wariat Dziś wyhaczylem Gouden Carolus Triple z datą do 25.01 - no to dawaj do piwniczki. Trzymam tam kilka Imperial Stoutów (też polecane do przechowywania), 3 rodzaje Rochefortów, Chimay niebieski - duży i mały, Westmalle Tripel, Gulden Draak, trochę innych belgijskich i portery.
                    Zauważyłem, że Gulden Draak dużo zyskuje po jakimś czasie. 'Młody' jest smaczny, ale taki po terminie to dopiero pycha! Wyczytałem też, że lepiej przechowują się ciemne piwa i te w większych butelkach (0,75l). No i są jeszcze koźlaki...
                    Tak dla referendum w sprawie usunięcia Ryszarda Grobelnego ze stanowiska prezydenta m. Poznania!

                    Comment

                    • biereczapplistes
                      Porucznik Browarny Tester
                      • 2007.05
                      • 325

                      #55
                      Pierwotnie zamieszczone przez Użytkownika snorre
                      Muszę powiedziec, że mam szczególną manię wyszukiwania w sklepach (ciekawych) piw, których termin ważności zbliża się do końca lub już minął
                      Uwielbiam te poszukiwania
                      Pijast Piwodziej :D

                      Comment

                      • skitof
                        Major Piwnych Rewolucji
                        • 2007.11
                        • 2478

                        #56
                        Ale piszesz, Kopyr, o piwach w butelkach. A masz też jakieś doświadczenia z przeterminowanymi piwami w puszkach?

                        Comment

                        • kopyr
                          Pułkownik Chmielowy Ekspert
                          • 2004.06
                          • 9475

                          #57
                          Pierwotnie zamieszczone przez Użytkownika skitof
                          Ale piszesz, Kopyr, o piwach w butelkach. A masz też jakieś doświadczenia z przeterminowanymi piwami w puszkach?
                          Wczoraj degustowałem Porter z Łodzi, prawie 2 lata po terminie, właśnie w konserwie. Był bardzo w porządku. Większych doświadczeń z konserwą nie mam, bo z zasady ich unikam. Ponadto w sklepie, jedynie koncernówki mam w puchach, więc nie biorę ich nawet do piwniczki. Ponadto piwa koncernowe zwykle udaje się wymienić u PH koncernów, więc nie muszę się nimi katować.
                          blog.kopyra.com

                          Comment

                          • pIvo
                            Porucznik Browarny Tester
                            • 2002.10
                            • 290

                            #58
                            Interesująca sytuacja ma miejsce w Stanach Zjednoczonych. Wiele ze sprzedawanych tam piw nie posiada po prostu oznaczeń daty trwałości, ani nawet daty produkcji. W wielu wyspecjalizowanych sklepach stoją więc na półkach piwa, których wygląd butelek wskazuje, że najlepsze lata mają juz dawno za sobą. Spotkałam się z tym wielokrotnie. Nawet w SAM's Wine w Chicago, który dysponuje wręcz oszałamiajacą ofertą - mozna trafić na takie piwa. Właśnie kilka dni temu kupiłem tam m.in. kilka angielskich piw w promocji, które - jak okazało się później - miały wprawdzie podaną datę ważności (w końcu były z UE), niestety skończyła sie ona w ubiegłym roku, kilka miesięcy temu - stąd promocja.
                            http://kapsle.w.interia.pl

                            Comment

                            • zgroza
                              Major Piwnych Rewolucji
                              🍼
                              • 2008.03
                              • 3605

                              #59
                              Ba!
                              Z takim przypadkiem spotkałem się nawet w samej Unii, w sklepie w Danii
                              Lotna ekspozytura browaru

                              Też Was kocham.

                              Comment

                              • Latarnik
                                Premium Lamplighter
                                🥛🥛🥛
                                • 2004.06
                                • 5019

                                #60
                                Pierwotnie zamieszczone przez Użytkownika pIvo
                                Interesująca sytuacja ma miejsce w Stanach Zjednoczonych. Wiele ze sprzedawanych tam piw nie posiada po prostu oznaczeń daty trwałości, ani nawet daty produkcji. ....
                                Potwierdzam, ale nawet te z data produkcji (lub ważności) tez sobie stoją na półkach, nawet 11 lat:



                                W jednym ze sklepów wciąż widuje Kujawiaka jeszcze z Bydgoszczy, stoi w lodowce wiec pewnie jest jeszcze wypijalny, ale do Dziennika Piwnego to już bym go nie mógł dopisać
                                5450 kapsli z wypitych piw
                                874 nowe piwa opisałem na forum (w tym 774 z USA).
                                "Beer is proof that God loves us and wants us to be happy."- Benjamin Franklin
                                https://sites.google.com/view/latarniknj-galeria/strona-główna
                                Freedom is the right to tell people what they do not want to hear– George Orwell
                                https://sites.google.com/view/ety-z-...trona-główna

                                Comment

                                Przetwarzanie...