Ogłoszenie

Collapse
No announcement yet.

Kiedy piwo jest polskim piwem?

Collapse
X
 
  • Filtruj
  • Czas
  • Pokaż
Clear All
new posts
  • sergioP
    • 09-2005
    • 1261

    #16
    Pierwotnie zamieszczone przez Użytkownika skitof Wyświetlenie odpowiedzi
    Ostatnio zastanawiam się od kiedy można mówić o tym, że jakieś piwo jest piwem polskim. Mam wrażenie, że to dość zagmatwany temat, może był już zresztą poruszany na forum. Ale jest kilka czynników, które zawsze występują:

    Miejsce produkcji
    Zleceniodawca
    Producent
    Gatunek / styl
    Tradycja marki / nazwy
    Narodowe pozycjonowanie danej marki
    Kod paskowy
    Dostępność (np. tylko w Polsce)
    Miejsce rozlewu

    Jak myślicie, które są najważniejsze i co w efekcie końcowym decydować powinno o określeniu: "polskie piwo"?
    O określeniu "polskie piwo" powinno decydować:
    - receptura stworzona przez piwowara Polaka (lub piwowara innej narodowości) na zlecenie polskiego browaru na wyłączność i z zachowaniem wszelkich praw do tejże
    - nazwa marki
    - miejsce warzenia
    Wszystkie inne czynniki to lipa i biznes
    - Wiesz Luciu, co ci powiem?
    - ???
    - ...napiłbym się piwa.

    ------------------------------------------
    Dzień dobry panu.
    Poproszę dwa piwa...albo nawet trzy.

    Comment

    • szefunio
      Senior
      • 01-2007
      • 481

      #17
      Jakoś nie mogę sobie wyobrazić napisu "Polskie Piwo" na butelce Heinekena czy Carlsberga.

      A co do miejsca produkcji, to nasuwa mi się pewne niemiłe skojarzenie - tzw. "polskie obozy koncentracyjne" - znajdowały się na terenie Polski, ale przecież wszyscy wiemy, że to nie prawda.
      Robię to co lubię - produkuję piwo.

      Comment

      • noodles
        Senior
        • 09-2005
        • 700

        #18
        Pierwotnie zamieszczone przez Użytkownika sergioP Wyświetlenie odpowiedzi
        O określeniu "polskie piwo" powinno decydować:
        - nazwa marki
        - miejsce warzenia
        Tylko jak to pogodzić skoro Okocim to polska marka a Okocim Pszeniczne warzone jest w Niemczech ?
        Moja kolekcja podstawek

        Comment

        • szefunio
          Senior
          • 01-2007
          • 481

          #19
          Pierwotnie zamieszczone przez Użytkownika Promil03 Wyświetlenie odpowiedzi
          Tak Tyskie warzone za granicą Polski nie jest polskim piwem.
          Powiedz to polakom mieszkającym na wyspach. Reakcję można przewidzieć.
          Robię to co lubię - produkuję piwo.

          Comment

          • sergioP
            • 09-2005
            • 1261

            #20
            Pierwotnie zamieszczone przez Użytkownika noodles Wyświetlenie odpowiedzi
            Tylko jak to pogodzić skoro Okocim to polska marka a Okocim Pszeniczne warzone jest w Niemczech ?
            - miejsce warzenia - Polska (zapomniałem dodać)

            Okocim Pszeniczne nie jest polskim piwem, "to lipa i biznes"
            Last edited by sergioP; 04-02-2009, 22:25.
            - Wiesz Luciu, co ci powiem?
            - ???
            - ...napiłbym się piwa.

            ------------------------------------------
            Dzień dobry panu.
            Poproszę dwa piwa...albo nawet trzy.

            Comment

            • e-prezes
              Senior
              • 05-2002
              • 19188

              #21
              hurra, Etałon jest polski, bo piłem go na polskiej ziemi
              Last edited by e-prezes; 04-02-2009, 23:01.

              Comment

              • żąleną
                Sojowe Oddziały Bojowe
                • 01-2002
                • 13239

                #22
                Pierwotnie zamieszczone przez Użytkownika noodles Wyświetlenie odpowiedzi
                Ja myślę że w dobie globalizacji problem będzie coraz większy. Jakim samochodem jest Opel Astra skoro firma jest z Niemiec, części pochodzą z kilku innych krajów (teoretycznie) a złożony jest w Gliwicach ? Przjęcie, że jest niemecki bo firma jest z Niemiec znacznie upraszcza sprawę. To samo z piwem. Dla mnie to, że Heineken może być polski a Okocim niemiecki zaczyna być absurdalne.
                Samochód to trochę bardziej skomplikowana sprawa, Astra jest jednak produktem niemieckiej myśli technicznej.

                Tysquell jest piwem czeskim robionym w Polsce na licencji, ni mniej ni więcej. Każdy może wysnuć z tego inną konkluzję, dla mnie temu piwu bliżej do Czech niż do Polski.

                Okocim Pszeniczny to zagraniczne piwo z polską etykietą. Równie dobrze mógłbym wysmażyć etykietę po angielsku do piwa e-prezesa, które mam w lodówce, i upierać się, że to piwo z Wysp.

                Comment

                • sergioP
                  • 09-2005
                  • 1261

                  #23
                  Pierwotnie zamieszczone przez Użytkownika żąleną Wyświetlenie odpowiedzi
                  ... piwa e-prezesa, które mam w lodówce, i upierać się, że to piwo z Wysp.
                  ...aaaa to jest piwo lodówkowe
                  - Wiesz Luciu, co ci powiem?
                  - ???
                  - ...napiłbym się piwa.

                  ------------------------------------------
                  Dzień dobry panu.
                  Poproszę dwa piwa...albo nawet trzy.

                  Comment

                  • żąleną
                    Sojowe Oddziały Bojowe
                    • 01-2002
                    • 13239

                    #24
                    W ten sposób z portera zrobisz piwo stołowe

                    Comment

                    • skitof
                      Senior
                      • 11-2007
                      • 2478

                      #25
                      Dyskusja coraz bardziej skłania mnie do stwierdzenia, że liczy się jednak nie miejsce produkcji, a koncepcja, receptura, design. Będąc właścicielem koncepcji i receptury piwa można zlecić wykonanie go w dowolnym miejscu na świecie. To, że nie zawsze będzie on identyczny, to kwestia kontroli jakości i procedur, nie każda firma to Mcdonalds. Przez fakt, że Mcdonalds jest w Polsce nie oznacza to, że jest to polska żywność, nawet jeśli wszystkie składniki pochodzą od polskich rolników. Podobnie jest z fiatami, kupując je nabywamy włoski produkt wykonany w Polsce czy z meblami z Ikei - produkowane na całym świecie, w dużym stopniu w Polsce, ale zaprojektowane przez szwedzkich projektantów.

                      Comment

                      • piotrsh
                        Senior
                        • 07-2003
                        • 435

                        #26
                        W swoich korzeniach piwo było (teraz niestety nie każde) produktem regionalnym- związanym z konkretnym browarem i miastem- i to trzeba wziąć pod uwagę...
                        Pawełek 11.12.2006 godz. 14.51

                        Comment

                        • skitof
                          Senior
                          • 11-2007
                          • 2478

                          #27
                          Pierwotnie zamieszczone przez Użytkownika piotrsh Wyświetlenie odpowiedzi
                          W swoich korzeniach piwo było (teraz niestety nie każde) produktem regionalnym- związanym z konkretnym browarem i miastem- i to trzeba wziąć pod uwagę...
                          Owszem, czyli w niektórych przypadkach tradycja receptury, nazwy, barwy, składników itp. przynależna do danych browarów.
                          Ale to, że od kilkudziesięciu lat w Warszawie produkuje się Fiaty, nie oznacza, że są one już polskie, gdyż od początku był to produkt włoski.

                          Comment

                          • noodles
                            Senior
                            • 09-2005
                            • 700

                            #28
                            Pierwotnie zamieszczone przez Użytkownika żąleną Wyświetlenie odpowiedzi
                            Samochód to trochę bardziej skomplikowana sprawa, Astra jest jednak produktem niemieckiej myśli technicznej.
                            Jeśli to kwestia myśli technicznej to Okocim Pszeniczne jest wytworem polskiej myśli technicznej stworzonym w Niemczech. Ergo jest polski.


                            Pierwotnie zamieszczone przez Użytkownika żąleną Wyświetlenie odpowiedzi
                            Tysquell jest piwem czeskim robionym w Polsce na licencji, ni mniej ni więcej. Każdy może wysnuć z tego inną konkluzję, dla mnie temu piwu bliżej do Czech niż do Polski.
                            I moim zdaniem gdzie by nie zostało uwarzone to jest to marka CZESKIEGO piwa.

                            Pierwotnie zamieszczone przez Użytkownika żąleną Wyświetlenie odpowiedzi
                            Okocim Pszeniczny to zagraniczne piwo z polską etykietą. Równie dobrze mógłbym wysmażyć etykietę po angielsku do piwa e-prezesa, które mam w lodówce, i upierać się, że to piwo z Wysp.
                            Okocim Pszeniczny to nie jest żadna niemiecka marka sprzedawana w Polsce. To polska marka uwarzona w Niemczech. Analogia nie zawiera się etykiecie. Analogia zachodziłaby wtedy gdyby e-prezes jako polska firma zlecał warzenie swoich piw w Anglii a rozdawał/sprzedawał w Polsce jako swoje.
                            Last edited by noodles; 05-02-2009, 00:27.
                            Moja kolekcja podstawek

                            Comment

                            • noodles
                              Senior
                              • 09-2005
                              • 700

                              #29
                              Pierwotnie zamieszczone przez Użytkownika skitof Wyświetlenie odpowiedzi
                              Dyskusja coraz bardziej skłania mnie do stwierdzenia, że liczy się jednak nie miejsce produkcji, a koncepcja, receptura, design. Będąc właścicielem koncepcji i receptury piwa można zlecić wykonanie go w dowolnym miejscu na świecie.

                              Jestem dokładnie tego samego zdania.
                              Moja kolekcja podstawek

                              Comment

                              • zgroza
                                Senior
                                • 03-2008
                                • 3597

                                #30
                                A woda? A terrain?
                                My i tak nie jesteśmy wybredni i nie czepiamy się, żeby jęczmień koniecznie był np. z Uralu czy skądś.
                                Lotna ekspozytura browaru

                                Też Was kocham.

                                Comment

                                Przetwarzanie...
                                X
                                😀
                                🥰
                                🤢
                                😎
                                😡
                                👍
                                👎