Ogłoszenie

Collapse
No announcement yet.

Jak obliczyć czas schłodzenia piwa do danej temperatury?

Collapse
X
 
  • Filtruj
  • Czas
  • Pokaż
Clear All
new posts
  • skitof
    Senior
    • 11-2007
    • 2478

    Jak obliczyć czas schłodzenia piwa do danej temperatury?

    Robi się gorąco, więc warto wiedzieć, jak obliczyć czas schłodzenia piwa do danej temperatury? Np.: temperatura w pomieszczeniu z piwem: 20 st C, temperatura w lodówce: 5 st C. Albo odwrotnie czyli jak szybko piwo ociepla się jeśli wyciągnięte z lodówki (5 st) przebywa w temperaturze 20 st. Ktoś wie?
  • darko
    Senior
    • 06-2003
    • 2078

    #2
    Zależy od bardzo wielu czynników. Rodzaju opakowania, warunków wymiany ciepła itd. Zbyt skomplikowane. Prościej będzie czas okreslić empirycznie

    Comment

    • skitof
      Senior
      • 11-2007
      • 2478

      #3
      Czyli nie ma prostych zasad? A Ty badałeś to empirycznie?

      Comment

      • darko
        Senior
        • 06-2003
        • 2078

        #4
        Zasady są, tylko są to wzory uwzględaniające kilka parametrów. A podejrzewam, że te parametry trzeba określic przeprowadzając szereg badań.
        Ja nie badałem. Nie spieszy mi się

        Comment

        • mark33
          Idę po piwo do piwnicy.
          • 04-2005
          • 3283

          #5
          Na pewno gęstszy porter będzie się ogrzewał wolniej niż powiedzmy jedenastka. Najłatwiej będzie zrobić kilka pomiarów, niestety nawet pomiędzy szklanką do pszenicy a kuflem będą różnice nawet jak by oba naczynia zmrozić wcześniej. Temat rzeka całe lato można robić pomiary

          Comment

          • franekf
            Senior
            • 06-2004
            • 944

            #6
            Też o tym myślałem swego czasu - gdyby ktoś miał parametry piwa (ciepło własciwe, gęstość itp) plus dokładne parametry szkła - wtedy można stworzyć jakiś prosty model wymiany ciepła i policzyć ręcznie, ew. wrzucić np. do Fluenta i policzyć jakiś stan nieustalony Można też zrobić dziurkę w kapslu, umieścić w piwie końcówkę termometra elektronicznego i cierpliwie odczytywać temperaturę
            Birofilia Trapistów poszukiwane - sprawdź co mam
            http://mojedegustacje.blogspot.com/ - mój blog o alkoholach; ostatni wpis - Królewskie Porter
            Piwny Janusz bez Teku

            Comment

            • Krzysiu
              Krzysiu
              • 02-2001
              • 14936

              #7
              Przecież taką wymianę ciepła z otoczeniem zmienia nawet wielkość etykiety, przyklejonej do butelki.

              Moim zdaniem nawet jeśli da się to zrobić, to nie ma to sensu. Nikt nie j est w stanie w warunkach domowych zapewnić jednakowych warunków do badań, nawet wilgotność powietrza ma wpływ na wymianę ciepła.

              Rada darka jest jedyna logiczna. Wystarczy skrzynka piw, żeby określić z dokładnością do 5 minut, ile piwo musi stać w lodówce i jak długo się nagrzewa po wyjęciu. Ja jednak tej drugiej wielkości nigdy nie sprawdzam, nie chcę ryzykować abschmacku. Jak mi się śpieszy - 10 minut w zamrażalniku. W zasadzie wystarcza.

              Comment

              • darko
                Senior
                • 06-2003
                • 2078

                #8
                Pierwotnie zamieszczone przez Użytkownika mark33 Wyświetlenie odpowiedzi
                Na pewno gęstszy porter będzie się ogrzewał wolniej niż powiedzmy jedenastka.
                Hmm... Mnie się wydaje, że jest odwrotnie. Z tego co kojarzę, to ciepło właściwe rośnie wraz ze wzrostem zaw. wody. Z drugiej strony porter ma większą lepkość, więc wymiana ciepła będzie gorsza.

                Jak widać dyskusja jest czysto akademicka

                Comment

                • rafi_
                  Member
                  • 05-2005
                  • 58

                  #9
                  Wie ktoś jakie ciśnienie panuje w zamkniętej butelce? Jaki wpływ na temperaturę będzie miało otwarcie ( rozprężenie) ?

                  Comment

                  • piotry
                    Oj tam, oj tam !
                    • 08-2005
                    • 761

                    #10
                    Zainteresował mnie ten temat - i znalazłem coś takiego :




                    Jest tam opisane prawo Newtona, które definiuje jasno jak stygnie ciało.

                    Zasadniczo wszystko sprowadza się do obliczenia współczynnika stygnięcia, a ten z kolei zależy od materiałów - tutaj można uprościć ze brzeczka to 12% roztwór glukozy z wodą, a ciało w którym chłodzimy to powietrze. Należy także założyć, że ciało chłodzone (brzeczka) jest w pomieszczeniu z dużą pojemnością cieplną - inaczej w dużym bądź wentylowanym pomieszczeniu. Przy tych założeniach można przeprowadzić doświadczenie, w którym chłodzimy ciecz stojącą w pomieszczeniu jednocześnie mierząc jej temperaturę w czasie stygnięcia (wydaje się, że co 3-5 min wystarczy) potrzeba nam wiadro z wodą, cukier, termometr i zegarek, czas eksperymentu - kilka godzin. Po spisaniu wszystkich danych można wyliczyć współczynnik k dla każdego przedziału a następnie jego średnią lub przeprowadzić wyznaczanie współczynnika metodą graficzną.


                    Tak wyznaczony współczynnik k może być wystarczający dla wyliczenia czasu stygnięcia brzeczki - wydaje mi się że błędy nie powinny przekroczyć 15-20%

                    w razie jak by co to chętnie umówię się na piwo z pomiarami
                    Last edited by piotry; 07-04-2009, 08:36.

                    Comment

                    • Krzysiu
                      Krzysiu
                      • 02-2001
                      • 14936

                      #11
                      I oczywiście robisz to w nieważkości, a piwo lata sobie swobodnie w powietrzu w postaci jesdnej, wielkiej kropli

                      Comment

                      • darko
                        Senior
                        • 06-2003
                        • 2078

                        #12
                        "Prawo nie obowiązuje jeżeli przekazywanie energii cieplnej odbywa się przez promieniowanie cieplne, konwekcję "

                        Czyli podczas chłodzenia piwa w/w prawo nie obowiązuje

                        Comment

                        • Krzysztof
                          Senior
                          • 04-2001
                          • 1689

                          #13
                          Pierwotnie zamieszczone przez Użytkownika darko Wyświetlenie odpowiedzi
                          Hmm... Mnie się wydaje, że jest odwrotnie. Z tego co kojarzę, to ciepło właściwe rośnie wraz ze wzrostem zaw. wody. Z drugiej strony porter ma większą lepkość, więc wymiana ciepła będzie gorsza.

                          Jak widać dyskusja jest czysto akademicka
                          Czy własne przemyślenia opierasz na literaturze fachowej?
                          Jesteś zainteresowany browarem restauracyjnym napisz do mnie. Znam to od podszewki.
                          www.twojmalybrowar.pl

                          Comment

                          • piotry
                            Oj tam, oj tam !
                            • 08-2005
                            • 761

                            #14
                            Pierwotnie zamieszczone przez Użytkownika Krzysiu Wyświetlenie odpowiedzi
                            I oczywiście robisz to w nieważkości, a piwo lata sobie swobodnie w powietrzu w postaci jesdnej, wielkiej kropli
                            nie rozumiem, co ma piernik do wiatraka ?

                            jeżeli zmierzę oddawanie ciepła z brzeczki poprzez wiadro do powietrza to czy źle wylicze współczynnik k ??

                            opór/przewodnictwo cieplne pojemnika ma wpływ na chłodzenie ale ten wpływ będzie przecież uwzgledniony podczas pomiaru, dlatego ten argument jest bez sensu :P
                            Last edited by piotry; 07-04-2009, 22:39.

                            Comment

                            • piotry
                              Oj tam, oj tam !
                              • 08-2005
                              • 761

                              #15
                              Pierwotnie zamieszczone przez Użytkownika Krzysztof Wyświetlenie odpowiedzi
                              Czy własne przemyślenia opierasz na literaturze fachowej?
                              wszystko zależy od tego co ma większe ciepło właściwe - zasadniczo woda jako ciecz ma bardzo duże ciepło właściwe, dlatego można z dużym prawdopodobieństwem przyznać rację darko

                              Comment

                              Przetwarzanie...
                              X
                              😀
                              🥰
                              🤢
                              😎
                              😡
                              👍
                              👎