Jak obliczyć czas schłodzenia piwa do danej temperatury?

Collapse
X
 
  • Czas
  • Pokaż
Clear All
new posts
  • darko
    Major Piwnych Rewolucji
    • 2003.06
    • 2078

    #16
    Książek pod ręką nie mam, bo jakiś czas temu oddałem je do biblioteki
    Ale za wikipedią:
    woda 4189,9 J/kgK
    Alkohol etylowy 2380 J/kgK
    Dla białka i węglowdanów danych nie mam, ale ich cw jets z pewnością mniejsze niż cw wody.

    Comment

    • Krzysztof
      Major Piwnych Rewolucji
      • 2001.04
      • 1689

      #17
      Pierwotnie zamieszczone przez Użytkownika piotry
      wszystko zależy od tego co ma większe ciepło właściwe - zasadniczo woda jako ciecz ma bardzo duże ciepło właściwe, dlatego można z dużym prawdopodobieństwem przyznać rację darko
      A przyjrzyjmy się tematowi z innej strony.

      Co to jest kaloria? Jest to ilość ciepła potrzebna do podniesienia temperatury wody lub w przypadku chłodzenia obniżenia 1 g substancji o 1 stopień. Gęstość wody 1g/cm sześcienny.

      1 kaloria = 4,19 J (dzul)
      Ciepło właściwe wody wynosi 4,19 kJ (kilodzula) czyli 1 kcal.


      Jeżeli chcielibyśmy schłodzić dwa piwa np. "11" o gęstości (zakładam) około 1,025 /cm sześcienny i portera (zakładam) 1,05 /cm sześcienny i przyjmniemy, że jedno i drugie piwo ma taką samą objętość to porter będzie zawierał w sobie wiekszą ilość ciepła na jednostkę objętości.

      Ponad to porter jest bardziej lepki i jak słusznie zauważył Darko wymiana ciepła przez konwekcję będzie mniej efektywna.

      Jednakże różnice pomiedzy piwami są niewielkie - rzędu 2,5%.

      Istotnie wraz ze wzrostem zawartości wody będzie wzrastała pojemność cieplna.
      Dla przykładu ciężar własciwy alkoholu etylowego wynosi około 0,8 g/cm sześcienny a wody (destylowanej) 1,0 g/cm sześcienny.

      Jeżeli przyszło by nam schłodzić 1 L alkoholu i 1 L wody to do schłodznia 1L alkoholu potrzebujemy mniej ciepła. Wykonując mieszaninę polegającej na dolaniu wody do czystego alkoholu wzrasta pojemność cieplna.
      Przyjmując dane, które podał Darko: ciepło własciwe będzie rosło z 2380 J/kgK (dla alkohol etylowego) do 4189,9 J/kgK dla wody w zależności od udziału procentowego wody.

      Rozważamy tu przypadki w przedziale ciężaru właściwego 0,8-1,0 g/cm sześcienny.

      Natomiast piwo ma gęstość wyższą niż 1 g/cm sześcienny i w związku z tym potrzeba dostarczyć więcej ciepła do podgrzania lub więcej ciepła będzie trzeba odebrać podczas chłodznia.

      Co wy na to? Może coś przeoczyłem?
      Jesteś zainteresowany browarem restauracyjnym napisz do mnie. Znam to od podszewki.
      www.twojmalybrowar.pl

      Comment

      • darko
        Major Piwnych Rewolucji
        • 2003.06
        • 2078

        #18
        Zgadza się. Dzięki większej gęstości portera w butelce 500ml będzie go więcej (wagowo). "Twojej" jednenastki będzię 500 X 1,025 = 512,5 g, a portera 500 X 1,050 = 525g. Wynika z tego, że portera będzie o 2,44 % więcej. Biorąc pod uwagę ilości obniżających cw alkoholu i ekstraktu, moim zdaniem różnica ta jest mało znacząca. Krótko mówiąc, im mniej wody (a ona ma najwięszksze cw) tym teoretycznie szybsze chłodzenie.

        Comment

        • Krzysztof
          Major Piwnych Rewolucji
          • 2001.04
          • 1689

          #19
          Pierwotnie zamieszczone przez Użytkownika darko
          Zgadza się. Dzięki większej gęstości portera w butelce 500ml będzie go więcej (wagowo). "Twojej" jednenastki będzię 500 X 1,025 = 512,5 g, a portera 500 X 1,050 = 525g. Wynika z tego, że portera będzie o 2,44 % więcej. Biorąc pod uwagę ilości obniżających cw alkoholu i ekstraktu, moim zdaniem różnica ta jest mało znacząca. Krótko mówiąc, im mniej wody (a ona ma najwięszksze cw) tym teoretycznie szybsze chłodzenie.
          Myślę, że róznica rzędu 2,5% to żadna różnica biorąc pod uwagę ogólne założenia.

          Moim zdaniem piwo o niższym cięzarze właściwym będzie się szybciej ochładzało.

          Weź proszę pod uwagę definicję kalorii:

          1 kaloria to ilość ciepła potrzebna do ogrzania 1 grama w naszym przypadku roztworu o 1 stopień np. Kelwina.

          Zgodnie z twoimi wyliczeniami jezeli 0,5L "11" bedzie wazyło 512,5 a portera 525 g to w praktyce 'cięźsze piwo" bedzie akumulowało więcej ciepła więc trudniej będzie to piwo schłodzić.
          Jesteś zainteresowany browarem restauracyjnym napisz do mnie. Znam to od podszewki.
          www.twojmalybrowar.pl

          Comment

          • darko
            Major Piwnych Rewolucji
            • 2003.06
            • 2078

            #20
            Muszę się z Tobą niezgodzić.
            Pierwotnie zamieszczone przez Użytkownika Krzysztof

            1 kaloria to ilość ciepła potrzebna do ogrzania 1 grama w naszym przypadku roztworu o 1 stopień np. Kelwina.
            Zgadza się. Ale ta definicja dotyczy tylko wody.

            Pierwotnie zamieszczone przez Użytkownika Krzysztof
            Zgodnie z twoimi wyliczeniami jezeli 0,5L "11" bedzie wazyło 512,5 a portera 525 g to w praktyce 'cięźsze piwo" bedzie akumulowało więcej ciepła więc trudniej będzie to piwo schłodzić.
            O tym, ciepła będzie akumulował roztwór decyduje ciepło właściwe, a nie gęstość.

            Comment

            • Krzysztof
              Major Piwnych Rewolucji
              • 2001.04
              • 1689

              #21
              Pierwotnie zamieszczone przez Użytkownika darko
              Muszę się z Tobą niezgodzić.
              Zgadza się. Ale ta definicja dotyczy tylko wody.



              O tym, ciepła będzie akumulował roztwór decyduje ciepło właściwe, a nie gęstość.
              Racja.

              Znalazłem wartosci ciepła właściwego dla roztworu sacharozy:
              % masy:
              0% (woda) - 4,18
              10% - 3,9473
              20% - 3,4746

              Jak widać róznice nie są duże. Wobec czego moze się okazać że o szybkości chłodzenia ma większy wpływ intensywność konwekcji niż coś innego.
              Last edited by Krzysztof; 2009-04-10, 22:06.
              Jesteś zainteresowany browarem restauracyjnym napisz do mnie. Znam to od podszewki.
              www.twojmalybrowar.pl

              Comment

              • Krzysztof
                Major Piwnych Rewolucji
                • 2001.04
                • 1689

                #22
                Postanowiłem policzyć ciepło, które zawiera piwo „11” i porter „22”
                Skład piwa „11” [w % ]
                Woda = 92
                Ekstrakt = 4
                Alkohol = 4
                Średnio ważone ciepło właściwe piwa wynosi ( Cw wody + Cw ekstrakt + Cw alkohol) = 92*4,187 + 4*4,091 + 4 * 2,38 = 385,2 + 16,36 + 9,52 = 411,88 kJ/kg*K
                Gęstość piwa „11” = 1,025 kg/L
                Zatem 1 kg piwa „11” zajmuje 975,6 ml
                Dalej ciepło właściwe odnoszące dla kilograma substancji , a w naszym przypadku piwa odnosi się do 975,6 ml piwa. Dla 500 ml proporcjonalnie wyniesie 210,68 KJ

                Analogicznie dla piwa porter „22”
                Skład piwa „22” [w % ]
                Woda = 88
                Ekstrakt = 6
                Alkohol = 6
                Średnio ważone ciepło właściwe piwa wynosi ( Cw wody + Cw ekstrakt + Cw alkohol)= 88*4,187+ 6*4,04+ 6* 2,38 = 368,46 +24,26 + 14,28 = 407 kJ/kg*K
                Gęstość piwa „22” = 1,05 kg/L
                Zatem 1 kg piwa „22” zajmuje 952,4 ml
                Dalej ciepło właściwe odnoszące dla kilograma substancji , a w naszym przypadku piwa odnosi się do 952,4 ml piwa. Dla 500 ml proporcjonalnie wyniesie 213,28 KJ

                Zatem porter akumuluje więcej ciepła o około 1,2 % tj: 210,68/213,28 = 98,78% - 100 = 1,2 %
                Z mojego, inżynierskiego punktu widzenia różnica ta jest bardzo mała. Moim zdaniem szybkość chłodzenia będzie zależała od lepkości a ta jest niekorzystna dla portera.
                Ponad to ilość ciepła akumulowana w cieczy = ciepło właściwe* Masa * różnica temperatur.
                Dla cieczy odmierzanych w jednostkach objętości masa = objętość * gęstość.
                Co wy na to? Może cos przeoczyłem?
                Last edited by Krzysztof; 2009-04-12, 23:41.
                Jesteś zainteresowany browarem restauracyjnym napisz do mnie. Znam to od podszewki.
                www.twojmalybrowar.pl

                Comment

                • darko
                  Major Piwnych Rewolucji
                  • 2003.06
                  • 2078

                  #23
                  Skąd wiząłeś dane dot. cw ekstraktu? Podane przez Ciebie wielkości (4,091 dla "11" i 4,04 dla "22") wydają się być wysokie.

                  Comment

                  • Krzysztof
                    Major Piwnych Rewolucji
                    • 2001.04
                    • 1689

                    #24
                    Pierwotnie zamieszczone przez Użytkownika darko
                    Skąd wiząłeś dane dot. cw ekstraktu? Podane przez Ciebie wielkości (4,091 dla "11" i 4,04 dla "22") wydają się być wysokie.
                    Wartości znalazłem w internecie.
                    A mianowicie dla roztworu sacharozy ciepło własciwe wynosi:
                    0% (czyli woda) - 4,1868
                    10% - 3,9473
                    30% - 3,4746.

                    rożnicę: 4,1868-3,9473=0,239 / 10 i wyliczyłem o jaką wartość spada ciepło właściwe przy wzroście zawartości sacharozy o 1 % w roztworze. Stała ta wynosi dla zakresu 0-10% 0,2393 / stopien np. Kelwina.
                    Dla zakresu 10-30% wynosi 0,2364 / stopien np. Kelwina.

                    Dalej wyliczyłem wartości ciepła własciwego dla danego ekstraktu rzeczywistego w piwie.
                    Jesteś zainteresowany browarem restauracyjnym napisz do mnie. Znam to od podszewki.
                    www.twojmalybrowar.pl

                    Comment

                    • neofelis
                      Szeregowy Piwny Łykacz
                      • 2010.08
                      • 1

                      #25
                      Pierwotnie zamieszczone przez Użytkownika skitof
                      Robi się gorąco, więc warto wiedzieć, jak obliczyć czas schłodzenia piwa do danej temperatury? Np.: temperatura w pomieszczeniu z piwem: 20 st C, temperatura w lodówce: 5 st C. Albo odwrotnie czyli jak szybko piwo ociepla się jeśli wyciągnięte z lodówki (5 st) przebywa w temperaturze 20 st. Ktoś wie?
                      Ja zawsze chłodze na wyczucie, ale jak ktos ma iphona to polecam http://itunes.apple.com/app/ibeercoo...386195179?mt=8
                      za dwa dolce aplikacja do pomiaru czasu)

                      Comment

                      • IvanH
                        Kapral Kuflowy Chlupacz
                        • 2007.06
                        • 63

                        #26
                        Internet podpowiada, że jesteś autorem tej aplikacji. Jesteś? Reklamujesz się?


                        Opisz zasady działania programu...

                        Comment

                        Przetwarzanie...