co może oznaczać smak poparzonego języka ;)

Collapse
X
 
  • Czas
  • Pokaż
Clear All
new posts
  • kenubi
    D(r)u(c)h nieuchwytny
    • 2008.07
    • 87

    co może oznaczać smak poparzonego języka ;)

    Jakoś nie znalazłem miejsca gdzie o to zapytać a i wyszukiwarka jakos nie pomogła.
    Może jakis przyklejony wątek dla poczatkujących?

    Intryguje mnie co może powodować (jak w temacie) uczucie oparzonego języka po przełknięciu łyka. Coś jakbym siorbnął za gorącej zupy i potem czuć szorstkość/cierpkośc języka.
    Najcześciej odnajduję to przy piciu koncernówek ale i przy niepasteryzowanych tez czasem się zdarzy. Początkowo wydawało mi się to związane z ilością CO2 ale ..no właśnie ..w lepszych piwach tego raczej nie doświadczam.
  • skitof
    Major Piwnych Rewolucji
    • 2007.11
    • 2478

    #2
    To wyjątkowa ilość tanin, garbników, polifenoli obecnych w stężonej brzeczce (nawet do 70%), a potem ledwie rozcieńczona wodą. To tak jakbyś zrobił sobie supermocnej herbaty, zostawił ją na dwa dni, a potem zimną chciał wypić - oderwie język, a podniebienie nie wytrzyma.

    Comment

    • anteks
      maruda
      🥛🥛🥛
      • 2003.08
      • 10755

      #3
      przy jakich piwach to odczuwałeś ?
      Mniej książków więcej piwa

      Comment

      • żąleną
        D(r)u(c)h nieuchwytny
        • 2002.01
        • 13239

        #4
        Może przy grzańcach?

        Faktycznie, jak pisze Skitof, coś takiego kojarzy mi się zimną, mocną herbatą.

        Comment

        • kenubi
          D(r)u(c)h nieuchwytny
          • 2008.07
          • 87

          #5
          Pierwotnie zamieszczone przez Użytkownika anteks
          przy jakich piwach to odczuwałeś ?
          Niestety nie pamiętam bo unikam takich piw (czyli wrzuciłem koncernówki do jednego wora). Mogę tylko zgadywa/typować lub kupic kilka w nocnym i sprawdzić (może za tydzień wrócę do tematu).

          proszę się nie naśmiewać bo poparzyć się można grzańcem ale też np. zimnym kwasem solnym - ja mam taki podobny efekt na środkowej części języka tylko w mikro skali, język miejscowo robi się szorstki i jakby oparzony - może mam jakiś nietypowy - napijcie się gorącej kawy i sprawdzcie czy czegoś takiego nie czujecie - ja tak też ma po niektórych (zimnych) piwach - dlatego zastanawiam się czy to nie jakaś chemia mnie pali.
          Myślałem, że jest to uczucie znane powszechnie.

          Sprawdzę z tą herbatą (może się nie posr..m od starej herbaty ).

          Comment

          • kenubi
            D(r)u(c)h nieuchwytny
            • 2008.07
            • 87

            #6
            [solved

            OK. Sprawa wydaje się być prosta.

            Comment

            • kenubi
              D(r)u(c)h nieuchwytny
              • 2008.07
              • 87

              #7
              Pierwotnie zamieszczone przez Użytkownika kenubi
              OK. Sprawa wydaje się być prosta.
              oops cos mi się na klawiaturze wcisneło..


              OK. Sprawa wydaje się być prosta.

              Pieczenie wywołuje prawdopodobnie (spory) alkohol + duża zawartość CO2.
              Tak sobie potem przypomniałem, że w koncerówkach często nie jestem w stanie wybekać tego gazu , aż mi brzuch rozsadza(!) a i odfermentowanie chyba maksymalne.

              Comment

              Przetwarzanie...