Ogłoszenie

Collapse
No announcement yet.

Proste pytanie- jednostka pasteryzacji

Collapse
X
 
  • Filtruj
  • Czas
  • Pokaż
Clear All
new posts
  • Krzysztof
    Senior
    • 04-2001
    • 1689

    #16
    Pierwotnie zamieszczone przez Użytkownika Maidenowiec Wyświetlenie odpowiedzi
    Kiedy ja się z Tobą w 100% zgadzam Krzysztofie
    To było takie inżynierskie przekomarzanie....
    Last edited by Krzysztof; 01-06-2009, 21:41.
    Jesteś zainteresowany browarem restauracyjnym napisz do mnie. Znam to od podszewki.
    www.twojmalybrowar.pl

    Comment

    • Maidenowiec
      Senior
      • 07-2004
      • 2287

      #17
      Ustawienie pasteryzatora tunelowego to świetna zabawa
      Surowce i akcesoria piwowarskie i serowarskie - Piwodziej.pl

      Thou shallt not spilleth thy beer!

      Przy wysokim stężeniu alkoholu organizm człowieka znajduje się blisko śmierci i instynktownie dąży do przedłużenia rodu.

      Comment

      • Krzysztof
        Senior
        • 04-2001
        • 1689

        #18
        Pierwotnie zamieszczone przez Użytkownika Maidenowiec Wyświetlenie odpowiedzi
        Ustawienie pasteryzatora tunelowego to świetna zabawa
        Polecam.

        O ile nie trzeba wywozic stłuczonego szkła.
        Jesteś zainteresowany browarem restauracyjnym napisz do mnie. Znam to od podszewki.
        www.twojmalybrowar.pl

        Comment

        • Krzysztof
          Senior
          • 04-2001
          • 1689

          #19
          Pierwotnie zamieszczone przez Użytkownika żąleną Wyświetlenie odpowiedzi
          A jak rozwiązany jest problem czasu potrzebnego na dojście do, dajmy na to, 60 stopni?
          Wartosci do których sie odnosisz są wynikiem pracy naukowej wspomianego autora.
          Jesteś zainteresowany browarem restauracyjnym napisz do mnie. Znam to od podszewki.
          www.twojmalybrowar.pl

          Comment

          • Maidenowiec
            Senior
            • 07-2004
            • 2287

            #20
            Pasteryzator tunelowy jest idealny do badań nad ilością stłuczki szklanej w browarze. Tylko piwa szkoda.
            Surowce i akcesoria piwowarskie i serowarskie - Piwodziej.pl

            Thou shallt not spilleth thy beer!

            Przy wysokim stężeniu alkoholu organizm człowieka znajduje się blisko śmierci i instynktownie dąży do przedłużenia rodu.

            Comment

            • zgroza
              Senior
              • 03-2008
              • 3597

              #21
              Dziś widziałem na historycznych filmach Carlsberga (47 rok), gdzie zakapslowane butelki zanurzała maszynai w wodzie do pasteryzacji. Czy dziś się to jeszcze stosuje?
              Lotna ekspozytura browaru

              Też Was kocham.

              Comment

              • darko
                Senior
                • 06-2003
                • 2078

                #22
                Pierwotnie zamieszczone przez Użytkownika zgroza Wyświetlenie odpowiedzi
                Dziś widziałem na historycznych filmach Carlsberga (47 rok), gdzie zakapslowane butelki zanurzała maszynai w wodzie do pasteryzacji. Czy dziś się to jeszcze stosuje?
                Eee... chyba nie. A gdzie te filmy widziałeś?

                Comment

                • zgroza
                  Senior
                  • 03-2008
                  • 3597

                  #23
                  w Visitors Centre Carlsberga. Relację zamieszczę, jak mi baterie do aparatu odżyją.
                  Lotna ekspozytura browaru

                  Też Was kocham.

                  Comment

                  • darko
                    Senior
                    • 06-2003
                    • 2078

                    #24
                    Pierwotnie zamieszczone przez Użytkownika zgroza Wyświetlenie odpowiedzi
                    w Visitors Centre Carlsberga. Relację zamieszczę, jak mi baterie do aparatu odżyją.
                    Prądem je, prądem

                    Comment

                    • wogosz
                      Senior
                      • 12-2005
                      • 1007

                      #25
                      Pierwotnie zamieszczone przez Użytkownika Zgroza
                      Dziś widziałem na historycznych filmach Carlsberga (47 rok), gdzie zakapslowane butelki zanurzała maszynai w wodzie do pasteryzacji. Czy dziś się to jeszcze stosuje?
                      wczoraj 22:48
                      Przecież podobnie działa pasteryzator tunelowy. Butelki przejeżdżają przez poszczególne sekcje pasteryzatora, gdzie "kąpane" a raczej natryskiwane są wodą o różnych temp. krążącą w układzie zamkniętym. Osobnego basenu gdzie butelki się zanurza nie widziałem, ale pamiętam komorę do pasteryzacji w ś.p. Browarze Krotoszyn. Po butelkowaniu przewoziło się wózkiem widłowym skrzynki do komory pasteryzacyjnej która znajdowała się na dworze poza rozlewnią. Po pasteryzacji skrzynki wracały na rozlewnię, gdzie znowu wyjmowano butelki na taśmę i kierowano je do etykieciarki, aby chwilę później znowu wróciły do skrzynek.
                      Oczywiście robiono tak dlatego, że rozlewnia była przystosowana tylko do rozlewu bez pasteryzacji i nie było miejsca na pasteryzator. Wymogi rynku spowodowały konieczność pasteryzacji części piwa, więc zaadaptowano na ten cel pomieszczenie znajdujące się kilkadziesiąt metrów od rozlewni. Taka ciekawostka a propos pasteryzacji.

                      Comment

                      • djkotizz
                        Junior
                        • 05-2009
                        • 4

                        #26
                        Pierwotnie zamieszczone przez Użytkownika Krzysztof Wyświetlenie odpowiedzi
                        Zalecam lekturę książek dotyczących m.in pasteryzacji.

                        Trochę histori.

                        Nijaki Del Vecchio ustalił, że taki sam efekt niszczenia mikroorganizmów osiaga się w nastepujących warunkach:
                        w temp. 53 C w ciągu 56 minut
                        w temp. 60 C w ciągu 5,6 minuty
                        w temp. 67 C w ciągu 0,56 minuty
                        w temp. 74 C w ciągu 0,056 minuty

                        Na tej podstawie Benjamin ustalił definicję jednostki pasteryzacji (JP). Jednostka pasteryzacji jest to działnie w piwie temp 60 C przez 1 minutę.

                        Ilość można obliczyć ze wzoru: JP=czas*1.393 do potęgi: (temperatura w pasteryzatorze-60*C).
                        Matematycznie oznacza to ze jesli temperatura w piwie wynosi 60 C to wartość w nawiasie wyniesie ). Co za tym idzie wynik ze wzoru wyniesie 1, gdyż każda liczba podniesiona do potęgi 0 wynosi 1.

                        Dla temperatury w piwie:

                        61 C wynik JP=czas*1.393 do potęgi 1 czyli 1,393 (dla 1 minuty)
                        62 C wynik JP=czas*1.393 do potęgi 2 czyli 1,940 (dla 1 minuty)
                        64 C wynik JP=czas*1.393 do potęgi 4 czyli 3,76 (dla 1 minuty)
                        68 C wynik JP=czas*1.393 do potęgi 8 czyli 14,18 (dla 1 minuty)
                        72 C wynik JP=czas*1.393 do potęgi 12 czyli 53,4 (dla 1 minuty)


                        Wracając do parametrów:
                        JP=64
                        temp = 77,45 C
                        To czas działania temperatury na piwo bedzie bardzo krótki i wyniesie 11,81 s.

                        Moim zdaniem temperatura jest zbyt wysoka. Wg mojej oceny powinna wynosić:
                        dla 70 C czas 60 s JP=27,5
                        70 C czas 45 s JP=20,63

                        71 C czas 60 s JP=38
                        71 C czas 45 s JP=28
                        71 C czas 37 s JP=23,63


                        Uwaga: czas = czas pasteryzacji.


                        Ok teraz jakoś to jaśniej wygląda

                        Tylko nie mogę zgodzić się z faktycznym czasem pasteryzowania.....
                        Daje sobie rękę uciąć że czas pomiędzy pojawieniem się piwa w okienku rewizyjnym przed pasteryzatorem a za pasteryzatorem - tuz przed zbiornikiem buforowym - jest znacznie wyższy..... ok 1 do 1,20 minuty... pasteryzator jest płytowy .....
                        Last edited by djkotizz; 03-06-2009, 17:26.

                        Comment

                        • darko
                          Senior
                          • 06-2003
                          • 2078

                          #27
                          Po pierwsze primo wypełnij profil.
                          Po drugie primo Krzysztof podał czas pasteryzacji, a ty podajesz czas przejscia przez pasteryzator (podgrzanie, pasteryzacja, schłodzenie).
                          Po trzecie i ostatnie primo to nie wiemy ile JP odpowiada czasowi podanemu przez Ciebie.

                          Comment

                          • djkotizz
                            Junior
                            • 05-2009
                            • 4

                            #28
                            1. jak znajdę chwilkje czasu wypełnie
                            2. ok mogę się mylić bo faktycznie nie zwiełem pod uwagę czasu schłodzenia
                            3. czas podałem orientacyjny-nie mam możliwości zmieżenia go dokładnie a pasteryzator ustawiony jest na stałę na poziomie 64 JP

                            Comment

                            • zgroza
                              Senior
                              • 03-2008
                              • 3597

                              #29
                              Proszz: http://www.browar.biz/forum/showthre...094#post828094
                              Lotna ekspozytura browaru

                              Też Was kocham.

                              Comment

                              • Krzysztof
                                Senior
                                • 04-2001
                                • 1689

                                #30
                                Pierwotnie zamieszczone przez Użytkownika djkotizz Wyświetlenie odpowiedzi
                                1. jak znajdę chwilkje czasu wypełnie
                                2. ok mogę się mylić bo faktycznie nie zwiełem pod uwagę czasu schłodzenia
                                3. czas podałem orientacyjny-nie mam możliwości zmieżenia go dokładnie a pasteryzator ustawiony jest na stałę na poziomie 64 JP
                                Myślę sobie że tego nie zmierzysz dokładnie. Moim zdaniem nalezy ustalić pojemność przetrzymywacza oraz natężeni przepływu przez ten pasteryzator. Najlepiej zobaczyć ile piwa ubyło ze zbiornika pośredniczącego przed pasteryzatorem. Gdybym ja miałbym to zrobić to notowałbym stany w zbiorniku np co 5 min przez godzinę lub dłużej.
                                Jesteś zainteresowany browarem restauracyjnym napisz do mnie. Znam to od podszewki.
                                www.twojmalybrowar.pl

                                Comment

                                Przetwarzanie...
                                X
                                😀
                                🥰
                                🤢
                                😎
                                😡
                                👍
                                👎