Ogłoszenie

Collapse
No announcement yet.

Browary w Kielcach - błąd w klasyfikacji

Collapse
X
 
  • Filtruj
  • Czas
  • Pokaż
Clear All
new posts
  • Cooper
    Senior
    • 11-2002
    • 6055

    Browary w Kielcach - błąd w klasyfikacji

    Miałem wątpliwości gdzie zamieścić ten temat . Czy w dziale Historia czy w Piwo-Ogólnie ale stwierdziłem że jest to temat bardziej "techniczny" niż historyczny i wrzuciłem go do tematu ogólnego.
    Chodzi mi mianowicie o błędne klasyfikowanie jako jeden , dwóch odrębnych browarów tzn założonego około 1995 roku (lata podaje na podstawie naszego brobizowego datowania w dziale Etykiety) i istniejącego do około 2000-2001 roku Browaru Kielce spółka joint-venture Belgium-Poland przy ul. Witosa 80 i będącego jego kontynuatorem ale położonego w zupełnie innym miejscu Browaru Belgia sp z o.o. przy ul. Ściegiennego 499 ktory to zakład powstał zaraz po przeniesieniu produkcji z ul. Witosa.
    Mimo że oba browary miały/mają raczej tego samego właściciela to ze względu na zupełnie inny ich adres wg mnie powinno uznać się je jako odrębne zakłady. Błąd zaliczania ich jako 1 zakład niestety od lat powielany jest na np ankietach kolekcjonerskich i na naszej stronie. Etykiety z browaru przy ul. Witosa miały na szczęście umieszczony w większości przypadków adres zakładu i nie ma większego problemu z ich oddzieleniem i wyodrębnieniem.
    W zasadzie kwestia ta nurtuje mnie już od dobrych kilku lat ale dopiero teraz przy okazji postu "Browary zamknięte po 1989 roku" postanowiłem upublicznić tą sprawę i zapytać Was co o tym sądzicie.
    Dodam iż nie zbieram już birrofiliow z Kielc więc nie jestem jakoś specjalnie emocjonalnie z tym związany ale chciałbym jedynie wyjaśnić tą sprawę.
    Piętnastego czerwca roku dwa tysiące czwartego zbóje z bandy Heńka zamkły "Królewskiego" !!!
    1944 - brunatni niszczą Browar Haberbuscha. W 60. rocznicę zieloni niszczą Browar Warszawski.

    Zbiór etykiet z Tanzanii, zbiór polskich bloczków kelnerskich sprzed 1945 roku i et z motywem borsuka na Facebooku
  • Pankracy
    Senior
    • 10-2007
    • 2782

    #2
    Browar Kielce/Belgia przy ul. Witosa i Browar Belgia/Kielce przy ul. Ściegiennego to dwa różne zakłady. Ja bym je rozróżniał.

    Historia browarów w Kielcach jest skrótowo taka:
    1992 - założenie Browaru Kielce
    1995 - rozpoczęcie produkcji przy ul. Witosa, przejęcie browaru przez PALM
    1996 - oficjalna zmiana nazwy Browaru Kielce na Browar Belgia
    1997 - zakup przez Browar Belgia Sp. z o.o. budynków przy ul. Ściegiennego
    1998-1999 - budowa "nowego" Browaru Belgia
    1999 - otwarcie i rozpoczęcie produkcji w "nowym" Browarze Belgia, zamknięcie "starego" Browaru Belgia
    2007 - przejęcie Browaru Belgia przez KP
    2008 - zmiana nazwy "nowego" Browaru Belgia na Browar Kielce

    Comment

    • becik
      Senior
      • 07-2002
      • 14999

      #3
      Akurat Kielce zawsze uważałem za jeden browar. Była to po prostu zmiana lokalizacji ze względu na rozbudowę tego samego przedsiębiorstwa. Rozbudowa na Witosa była niemożliwa. Tworzenie przez to drugiego browaru jest moim zdaniem bezzasadne mimo, ze produkcja odbywała się "na zakładkę".
      Mam gdzieś archiwalne zdjęcie siebie na tle browaru na Witosa z 1996 roku, jak znajdę, wrzucę zdjęcie
      Gdybyśmy nie mieli Warszawy w Generalnym Gubernatorstwie, to nie mielibyśmy 4/5 trudności, z którymi musimy walczyć. Warszawa jest i pozostanie ogniskiem zamętu, punktem, z którego rozprzestrzenia się niepokój w tym kraju - Hans Frank 14.12.1943 http://zamkidwory.forumoteka.pl

      Comment

      Przetwarzanie...
      X
      😀
      🥰
      🤢
      😎
      😡
      👍
      👎