Ogłoszenie

Collapse
No announcement yet.

Trappist Westvleteren - najlepsze piwo świata

Collapse
X
 
  • Filtruj
  • Czas
  • Pokaż
Clear All
new posts
  • mrkowal
    Senior
    • 03-2009
    • 155

    Trappist Westvleteren - najlepsze piwo świata

    Zasadniczo powinienem zacząć nowy watek albo i nawet kilkadziesiąt ale ORVAL jako wyjątkowe piwo z tych kilkudziesięciu które wypiłem w ostatnim tygodniu w światowej Mekce piwa nadaje się równie dobrze. Jak już to zostało powiedziane to jedno z piw ważonych przez trapistów. W Belgii piwa te uchodzą za swego rodzaju fetysz a największym z nich jest Trappist Westfleteren. Kiedykolwiek w Belgii powiesz ze jesteś piwnym amatorem i że jednym z powodów wizyty w Belgii są ich piwa padnie kardynalne pytanie czy już piłeś Westfleteren. Bo wiedzą, że jak powiesz, że tak to na pewno kłamiesz. To piwo po prostu jest prawie niedostępne. Mnisi sprzedają je raz w roku, przez tydzień i na samochód można kupić najwyżej jeden czteropak! Mam to szczęście, że jeden z moich bosów jest tak jak i ja piwnym amatorem. O ile ja, gdy był ostatnio w Polsce przewiozłem się z nim przez kilka mikrobrowarów o tyle on u siebie zabrał mnie do pewnie jednego z wielu w Belgii „Raju Na Ziemi” piwiarni Grand Cafe de Hemelrijk w mięście Hasselt. Tu do spróbowania maja codziennie ok. 600 z ok. 750 ważonych w Belgii piw. Oczywiście do każdego piwa maja odpowiednie szkło, co daje kolekcje iście imponująca. Miałem to szczęście spać przez 4 dni w Hasselt 200 m od Het Hemelrijk i przez te 4 wieczory testowałem wszystko, co najlepsze w materii piwnej Belgowie mają do zaoferowania. Przedostatniego dnia w końcu właściciel piwiarni, z którym się oczywiście zaprzyjaźniłem, gdy tylko zobaczył moja miłość do złocistego trunku zapytany o Westfleteren powiedział, że, jeśli bardzo chce to jutro za 18 Euro mogę go spróbować, bo w oficjalnej karcie piw go oczywiście nie uświadczysz. Te piwa na Ebay-u dochodzą nawet do 50 Euro za butelkę 0.33!!! I pewnie i bym się skusił i raz na zawsze zamkną dyskusje z Belgijskimi kolegami czy już piłem Westfleteren, ale jak się okazało mój boss na prezent ostatniego dnia dał mi 2 butelki tej ambrozji, którą nawet guru od piw Michel Jackson sklasyfikował, jako jedno z najlepszych piw świata. Tak wiec po 27 godzinach i 7 pociągach (taka podroż zawdzięczam wulkanowi na Islandii!) udało mi się dowieść wczoraj to cudo do Polski. A jako że mój kochany sąsiad dostał od kogoś z Belgii cały kosz rożnych belgijskich piw a jakoś nie było okazji go napocząć wczoraj ponieważ miałem na wkupne po prostu kontynuowałem rozpoczęta belgijska piwna przygodę. Dostałem bursztynowa 8-semke i ciemna 10-tke. Trudno opisać złożoność smaków tych trunków. Najbliżej chyba był opis że przypominają trochę rozpuszczone lody amaretto z nutami orzechów i wanilii z bąbelkami małymi jak szampan, ale to tylko wierzchołek góry lodowej, bo smak zmienia się z każdym łykiem, rozrasta, eksploduje! Tak jak już napisałem wypiłem wiele rożnych piw inne trapisty, lambiki, piwa jasne i ciemne górnej i dolnej fermentacji, specjalne… To piwo nie ma sobie równych, nie ma do niego nawet piw podobnych. To rzeczywiście coś absolutnie wyjątkowego i niepowtarzalnego!!! Dodam, że jako jedyne, które w Belgii widziałem nie ma naklejki, butelka jest najzwyklejsza z możliwych i wszystko jest na kapslu. Umieszczony na nim napis Trappist Westleteren dla Belgów jest świętością nie porównywalną z niczym innym do którego modlą się wręcz z nabożną czcią.
    Attached Files
    Last edited by sibarh; 19-04-2010, 20:44.
    Ultima forsan
  • anteks
    maruda
    • 08-2003
    • 10742

    #2
    A dlaczego ci mnisi to piwo ważą ?
    Mniej książków więcej piwa

    Comment

    • jacer
      Senior
      • 03-2006
      • 9875

      #3
      Pierwotnie zamieszczone przez Użytkownika anteks Wyświetlenie odpowiedzi
      A dlaczego ci mnisi to piwo ważą ?
      Bo sprzedają na wagę, lepiej się opłaca niż na litry. Belgowie to dziwny naród.
      Milicki Browar Rynkowy
      Grupa STYRIAN

      (1+sqrt5)/2
      "Nie ma (...) piwa, które smakowałoby wszystkim. Każdy browarnik, który próbuje takie przygotować, skazany jest na klęskę" - Michael Jackson
      "Dobrzy ludzie piją dobre piwa" - Hunter S. Thompson
      No Hops, no Glory :)

      Comment

      • mrkowal
        Senior
        • 03-2009
        • 155

        #4
        Pierwotnie zamieszczone przez Użytkownika anteks Wyświetlenie odpowiedzi
        A dlaczego ci mnisi to piwo ważą ?
        dysleksja nie wybiera, ale cos tak mi sie wydaje ze jednak poza czepianim sie o ortografie troche jednak zazdrosc przez was panowie przemawia
        Ultima forsan

        Comment

        • anteks
          maruda
          • 08-2003
          • 10742

          #5
          Pierwotnie zamieszczone przez Użytkownika mrkowal Wyświetlenie odpowiedzi
          dysleksja nie wybiera, ale cos tak mi sie wydaje ze jednak poza czepianim sie o ortografie troche jednak zazdrosc przez was panowie przemawia
          raczej współczucie
          Mniej książków więcej piwa

          Comment

          • grzech
            Senior
            • 04-2001
            • 4592

            #6
            Obawiam się, że czepiają się całkiem bezinteresownie.

            Swoją drogą, gdy kupowałem w sklepie piwnym (nie pamiętam, czy w Antwerpii, czy Brukseli) piwa z Westvleteren, nie wiedziałem, że z czasem staną się niemalniedodostania.

            Comment

            • anteks
              maruda
              • 08-2003
              • 10742

              #7
              Pierwotnie zamieszczone przez Użytkownika grzech Wyświetlenie odpowiedzi
              Obawiam się, że czepiają się całkiem bezinteresownie.

              .
              Dlaczego ? Kolega nie wie nawet na co "choruje ".
              DYSLEKSJA, czyli trudności w czytaniu, częstokroć powiązane z trudnościami w pisaniu. Jeśli dziecko nie umie napisać liter, słów, które słyszy albo myli takie litery jak "p" z "b", "d" z "b", "p" z "d", myli litery i wyrazy o podobnym brzmieniu i zapisie np. pada-bada-poda. Może też czytać z pamięci np. wcześniej zasłyszaną czytankę, albo zgadywać. To wszystko wiąże się z wolnym tempem czytania.
              DYSORTOGRAFIA czyli trudności w poprawnym pisaniu wyrazów, a szczególnie popełnianie błędów ortograficznych,
              Mniej książków więcej piwa

              Comment

              • jacer
                Senior
                • 03-2006
                • 9875

                #8
                Pierwotnie zamieszczone przez Użytkownika mrkowal Wyświetlenie odpowiedzi
                dysleksja nie wybiera, ale cos tak mi sie wydaje ze jednak poza czepianim sie o ortografie troche jednak zazdrosc przez was panowie przemawia
                Czego mamy zazdrość

                Na tym forum błędy ortograficzne są tępione. A błąd warzyć/ważyć to już szczególnie. Tego nie odpuszczamy, choćbyś miał świadectwo "dyslekcji" od samego Miodka i Bralczyka.


                Tu możesz sobie opisać wrażenia z degustacji. Jak opiszesz je obrazowo i fachowo, jak to jest tu w zwyczaju, to może pozazdrościmy. Może.

                Westvleteren 12

                Westvleteren 8
                Last edited by jacer; 19-04-2010, 21:32.
                Milicki Browar Rynkowy
                Grupa STYRIAN

                (1+sqrt5)/2
                "Nie ma (...) piwa, które smakowałoby wszystkim. Każdy browarnik, który próbuje takie przygotować, skazany jest na klęskę" - Michael Jackson
                "Dobrzy ludzie piją dobre piwa" - Hunter S. Thompson
                No Hops, no Glory :)

                Comment

                • anteks
                  maruda
                  • 08-2003
                  • 10742

                  #9
                  Dodam jeszcze że zerknąłem na wątki napisane przez kolegę i nie zauważyłem problemów z ortografią
                  Mniej książków więcej piwa

                  Comment

                  • mrkowal
                    Senior
                    • 03-2009
                    • 155

                    #10
                    OK nastepnym razem jak bede za kilka misiecy w Hemelrik za Jacera i Anteksa zdrowie i ich bezinteresowny humor wypije kolejne kilka wyjtkowych belgijskich piw
                    Ultima forsan

                    Comment

                    • anteks
                      maruda
                      • 08-2003
                      • 10742

                      #11
                      Pierwotnie zamieszczone przez Użytkownika mrkowal Wyświetlenie odpowiedzi
                      OK nastepnym razem jak bede za kilka misiecy w Hemelrik za Jacera i Anteksa zdrowie i ich bezinteresowny humor wypije kolejne kilka wyjtkowych belgijskich piw
                      A ja teraz piję Twoje zdrowie konkursowym Belgian Blond Ale
                      Mniej książków więcej piwa

                      Comment

                      • jacer
                        Senior
                        • 03-2006
                        • 9875

                        #12
                        Pierwotnie zamieszczone przez Użytkownika mrkowal Wyświetlenie odpowiedzi
                        OK nastepnym razem jak bede za kilka misiecy w Hemelrik za Jacera i Anteksa zdrowie i ich bezinteresowny humor wypije kolejne kilka wyjtkowych belgijskich piw
                        Przed wyjazdem to przeczytaj: http://www.browar.biz/artykuly.php?id=113
                        Milicki Browar Rynkowy
                        Grupa STYRIAN

                        (1+sqrt5)/2
                        "Nie ma (...) piwa, które smakowałoby wszystkim. Każdy browarnik, który próbuje takie przygotować, skazany jest na klęskę" - Michael Jackson
                        "Dobrzy ludzie piją dobre piwa" - Hunter S. Thompson
                        No Hops, no Glory :)

                        Comment

                        • mrkowal
                          Senior
                          • 03-2009
                          • 155

                          #13
                          Pierwotnie zamieszczone przez Użytkownika anteks Wyświetlenie odpowiedzi
                          Dodam jeszcze że zerknąłem na wątki napisane przez kolegę i nie zauważyłem problemów z ortografią
                          bo dopiero od niedawna pracuje dla Belgow i dostalem od nich kompa z AZERTY i bez polskiego offica. dysleksja chodzi w parze z dysortografia i dla uproszczenia i by wiekszosc zrozumiala uzysa sie
                          Ultima forsan

                          Comment

                          • anteks
                            maruda
                            • 08-2003
                            • 10742

                            #14
                            Oj bo zacznę się czepiać W pierwszym wątku używałeś polskich znaków , a jaki związek ma napisanie ważyć przez Ż z belgijskim kompem ?
                            Mniej książków więcej piwa

                            Comment

                            • zgroza
                              Senior
                              • 03-2008
                              • 3597

                              #15
                              Pierwotnie zamieszczone przez Użytkownika grzech Wyświetlenie odpowiedzi
                              Obawiam się, że czepiają się całkiem bezinteresownie.

                              Swoją drogą, gdy kupowałem w sklepie piwnym (nie pamiętam, czy w Antwerpii, czy Brukseli) piwa z Westvleteren, nie wiedziałem, że z czasem staną się niemalniedodostania.
                              Widziałem niebieskie Vestvletteren na sprzedaż nie dalej jak w lutym. W Danii. Ale wiadomo, Duńczycy nie uszanują świętości
                              Lotna ekspozytura browaru

                              Też Was kocham.

                              Comment

                              Przetwarzanie...
                              X
                              😀
                              🥰
                              🤢
                              😎
                              😡
                              👍
                              👎