O ocenie piwa (Dwuacetyl)

Collapse
X
 
  • Czas
  • Pokaż
Clear All
new posts
  • chemmobile
    Major Piwnych Rewolucji
    • 2009.03
    • 2168

    #16
    Dwuacetyl, diacetyl - obie formy są poprawne. I tu zalecenie dla naszych piwnych fachowców chcących nauczać innych mniej obeznanych: jak już tak kozakujecie to przynajmniej używajcie fachowego nazewnictwa zgodnie z nomenklaturą IUPAC. W tym przypadku jest to 2,3-butanodion.
    ===
    Żą, to nie jest potworek tylko dążenie do unifikacji nazewnictwa związków chemicznych. "Disieczna" pod to nie podpada.
    ===
    Pierwotnie zamieszczone przez Użytkownika kopyr
    A mnie na ten przykład odbiło i nie będę się mitygował, żeby nie użyć na forum browar.biz takich określeń jak fenolowe, estrowe, DMS, czy 4-winylo-gwajakol. Przynajmniej dopóki nie zostanie to zapisane w regulaminie.
    Fenolowe i estrowe to nieścisłe określenie. Po pierwsze fenole i estry to grupy związków. Po drugie fenol to potoczna nazwa hydroksybenzenu, który ma się do piwa jak kwiatek do kożucha. Zatem miarkuj swoje kozakowanie, bo możesz trafić na lepszego kozaka, który z łatwością wypunktuje twoją niekonsekwencję i braki w wiedzy.
    ===
    Wracając do diacetylu, to nie ma jego "odmian". Diacetyl jest jeden. To, w jaki sposób nasz mózg odbiera i kojarzy zapach zależy od stężenia danego związku i/lub towarzyszących mu innych substancji.
    ===
    Mam jeszcze pytanie do naszych piwnych fachowców. Skoro używacie słów diacetyl, DMS, itp., to dlaczego jednocześnie piszecie o zapachu chmielowym, ziołowym, czy słodowym, karmelowym smaku? Jest to z waszej strony wyraźna niekonsekwencja. Jeśli macie braki wiedzy w tym zakresie, to zgodnie z waszymi własnymi radami powinniście się dokształcić. Jeśli jednak posiadacie tę wiedzę, to wasze uwagi w tym temacie zalatują hipokryzją tak mocno, jak rozkładająca się pewna forma rozwoju ptaka mieszaniną siarkowodoru z amoniakiem.
    Last edited by chemmobile; 2010-10-26, 15:17.
    Lwówek Śląski - 800 lat tradycji piwowarskich.
    Kto piwem szynkuje, dawać ma właściwą miarę, kto to ominie, zapłaci 4 białe grosze kary - lwóweckie prawo piwowarskie AD 1609

    Comment

    • Seta
      Pułkownik Chmielowy Ekspert
      • 2002.10
      • 6964

      #17
      Osobiście staram się nie wyjeżdżać ze "Słowami" w opisach. Wyjątek to estry, których nadużywam... Po słusznych uwagach Chemmobile'a będę się jeszcze bardziej pilnował...
      Ale ja nie byłem na szkoleniu, więc nie wiem, czy to się liczy...
      Wszystkim zainteresowanych zapraszam do Gabinetu Medycyny Estetycznej w Warszawie. Ręczę za jakość usług. Info PW.

      Comment

      • Feti
        D(r)u(c)h nieuchwytny
        • 2010.10
        • 801

        #18
        Pierwotnie zamieszczone przez Użytkownika kopyr

        A mnie na ten przykład odbiło /.../ 4-winylo-gwajakol. Przynajmniej dopóki nie zostanie to zapisane w regulaminie.
        Proszę podaj mi internetowa stronę, która by mi wyjaśniła, co to jest ten 4-winylo-gwajakol. Google mi zwracają tylko Twoje wypowiedzi na browar.biz Chętnie bym się dokształcił, ale napiszcie jakies artykuły o tym. Nie jestem chemikiem z wykształcenia.

        Comment

        • kopyr
          Pułkownik Chmielowy Ekspert
          • 2004.06
          • 9475

          #19
          Pierwotnie zamieszczone przez Użytkownika Seta
          Osobiście staram się nie wyjeżdżać ze "Słowami" w opisach.
          Nie "słowami", a "wyrazami". To jest cytat z Rejsu. Dlatego wywalono Mamonia z rady rejsu - chodziło o te wyrazy. Swoją drogą to jest IMO najlepsza scena z piwem w polskim filmie.
          blog.kopyra.com

          Comment

          • zgoda
            Major Piwnych Rewolucji
            • 2005.05
            • 3516

            #20
            Pierwotnie zamieszczone przez Użytkownika Feti
            Proszę podaj mi internetowa stronę, która by mi wyjaśniła, co to jest ten 4-winylo-gwajakol. Google mi zwracają tylko Twoje wypowiedzi na browar.biz Chętnie bym się dokształcił, ale napiszcie jakies artykuły o tym. Nie jestem chemikiem z wykształcenia.
            Najbardziej naukowy jaki znalazłem - http://pubs.acs.org/doi/abs/10.1021/jf8019453
            Browar Clair de Lune - zapiski literackie, brewing log, na fejsbóku, blog

            Comment

            • kopyr
              Pułkownik Chmielowy Ekspert
              • 2004.06
              • 9475

              #21
              Pierwotnie zamieszczone przez Użytkownika Feti
              Proszę podaj mi internetowa stronę, która by mi wyjaśniła, co to jest ten 4-winylo-gwajakol. Google mi zwracają tylko Twoje wypowiedzi na browar.biz Chętnie bym się dokształcił, ale napiszcie jakies artykuły o tym. Nie jestem chemikiem z wykształcenia.
              A co browar.biz to źle.
              Definicji rzeczywiście w wiki.piwo.org nie ma, ale pojawia się on bardzo często w opisach różnych stylów piw. Najbardziej charakterystyczny jest dla piw pszenicznych. To ten słynny aromat goździkowy, czy jak odbierają to niektórzy dentystyczny.

              EDIT: Ja o 4-winylo gwajakolu dowiedziałem się właśnie z browar.biz. Gdyby jak postuluje becik nikt tego nie używał na forum, to dalej bym nie wiedział.
              Last edited by kopyr; 2010-10-26, 16:12.
              blog.kopyra.com

              Comment

              • Feti
                D(r)u(c)h nieuchwytny
                • 2010.10
                • 801

                #22
                Pierwotnie zamieszczone przez Użytkownika zgoda
                Najbardziej naukowy jaki znalazłem - http://pubs.acs.org/doi/abs/10.1021/jf8019453
                Dzięki. Tylko i tak szukanie na stronach anglojęzycznychn nie jest dla mnie możliwe. Ja nie potrafie przetłumaczyć nazwy polskiej na angielską.
                Fajnie, że jest na forum, ale ciężko tu wszystko znajeźć. Fora ogólnie to kiepskie źródło szukania encyklopedycznej wiedzy. Ja serio proponuje napisać słowniczek piwoznawcy.
                Last edited by Feti; 2010-10-26, 16:16.

                Comment

                • kopyr
                  Pułkownik Chmielowy Ekspert
                  • 2004.06
                  • 9475

                  #23
                  Pierwotnie zamieszczone przez Użytkownika kopyr
                  Nie "słowami", a "wyrazami". To jest cytat z Rejsu. Dlatego wywalono Mamonia z rady rejsu - chodziło o te wyrazy. Swoją drogą to jest IMO najlepsza scena z piwem w polskim filmie.
                  No i wtopa. Odświeżyłem sobie, no i jak byk są "słowa".

                  Dla zainteresowanych polecam fragment.
                  blog.kopyra.com

                  Comment

                  • Krzysztof
                    Major Piwnych Rewolucji
                    • 2001.04
                    • 1689

                    #24
                    Widzę, że Wam dwuacetyl spędza sen z powiek.

                    Od strony technologicznej:
                    - próg wyczówalnosci 0,1 - 0,15 mg/L
                    - obecność świadczy o tym, ze piwo jest zbyt młode lub że piwo jest zakażone bakteriami mlekowymi
                    - zapach w piwie zblizony do: maślanki, masła może sera.
                    - j est on składnikiem zapachu piwa.


                    W duzych browarach, kontroluje się poziom dwuacetylu i czeka aż jego pozion jest poniżej wartości 0,1 mg/L - niektórzy nawet oczekują wartosci ponizej 0,1 mg/L tj 0,05 mg/L.

                    Kiedyś pewien Belg uzmysłowił mi, że niska zawartość dwuacetylu wzbogaca bukiet piwa co część konsumentów bierze za "dobrą monetę". W przeciwnym biegunie upodobań mamy piwa (?) "obdarte" ze smaku i zapachu. Celowo postawiłem ów (?).

                    Nie "namawiam" do tzw. przegiecia w grugą stronę. Zbyt wysoka zawartość "wszyskiego co pachnie" czasem przyprawia o ból głowy, zwłaszcza na drugi dzień....
                    Jesteś zainteresowany browarem restauracyjnym napisz do mnie. Znam to od podszewki.
                    www.twojmalybrowar.pl

                    Comment

                    • Marusia
                      Marszałek Browarów Rzemieślniczych
                      🍼🍼
                      • 2001.02
                      • 20221

                      #25
                      Pierwotnie zamieszczone przez Użytkownika chemmobile

                      Wracając do diacetylu, to nie ma jego "odmian". Diacetyl jest jeden. To, w jaki sposób nasz mózg odbiera i kojarzy zapach zależy od stężenia danego związku i/lub towarzyszących mu innych substancji.
                      Właśnie do tego zmierzałam, w końcu jakiś chemik się odezwał Ja osobiście właśnie uważam się za zbyt słabo dokształconą w tym temacie, ale już na tyle kształconą, że zdaję sobie sprawę z tego, że mam braki. Czego życzę również innym.
                      www.warsztatpiwowarski.pl
                      www.festiwaldobregopiwa.pl

                      www.wrowar.com.pl



                      Comment

                      • jacer
                        Pułkownik Chmielowy Ekspert
                        • 2006.03
                        • 9875

                        #26
                        ooo jaka ładna dyskusja, cos nudno było ostatnio

                        Czyli rozumiem, że trzeba równać w dół.

                        Ok. od dziś będę opisywać piwa jednym z dwóch słów: dobre/niedobre.

                        I niech ktoś się spróbuje przyczepić.
                        Milicki Browar Rynkowy
                        Grupa STYRIAN

                        (1+sqrt5)/2
                        "Nie ma (...) piwa, które smakowałoby wszystkim. Każdy browarnik, który próbuje takie przygotować, skazany jest na klęskę" - Michael Jackson
                        "Dobrzy ludzie piją dobre piwa" - Hunter S. Thompson
                        No Hops, no Glory :)

                        Comment

                        • jacer
                          Pułkownik Chmielowy Ekspert
                          • 2006.03
                          • 9875

                          #27
                          P.S. Tytuł wydzielonego wątku jest zły. Powinni być: Czy na fachowym, tematycznym forum należy używać fachowego słownictwa?

                          To jest tematem dyskusji.
                          Milicki Browar Rynkowy
                          Grupa STYRIAN

                          (1+sqrt5)/2
                          "Nie ma (...) piwa, które smakowałoby wszystkim. Każdy browarnik, który próbuje takie przygotować, skazany jest na klęskę" - Michael Jackson
                          "Dobrzy ludzie piją dobre piwa" - Hunter S. Thompson
                          No Hops, no Glory :)

                          Comment

                          • ART
                            mAD'MINd
                            🥛🥛🥛🥛🥛
                            • 2001.02
                            • 23860

                            #28
                            Każdy niech ocenia tak jak mu wygodniej. Jeśli ocena/opis jest rzeczowy to nie mam nic przeciwko. Proszę nie traktować wypowiedzi jednych osób jako prezentacji woli osób innych tu się udzielających.
                            - Wspieraj swój Browar! Stań się Premium - Użytkownikiem!
                            - Moje: zbieranie - Opole & warzenie - Browar Domowy Świński Ryjek ****
                            - Uwarz swoje piwo domowe z naszym Centrum Piwowarstwa

                            Sprawy dotyczące postów/wpisów/wątków/tematów zgłaszaj proszę narzędziem "Zgłoś [moderatorowi]" (Ikonka flagi przy danym wpisie).

                            Comment

                            • becik
                              Generał Wszelkich Fermentacji
                              🍼🍼
                              • 2002.07
                              • 14999

                              #29
                              Pierwotnie zamieszczone przez Użytkownika mareks
                              A nie można napisać: dwuacetyl (zapach masłowy, mlekowy, krówka)?
                              Opisujący wykaże się wiedzą a niezorientowany czytelnik zrozumie.
                              Wydaje mi się to niemożliwe, za dużo pisania, zresztą przecież wg tych osób każdy na forum powinien znać te określenia

                              Pierwotnie zamieszczone przez Użytkownika kopyr
                              Proszę, podkreślone fragmenty de facto sprowadzają się do zabronienia używania słownictwa specjalistycznego.
                              Nadinterpretacja


                              Pierwotnie zamieszczone przez Użytkownika kopyr
                              A czy chęć opisania piwa musi się ograniczać do opisania tego piwa tylko w języku potocznym? Czy nie jest to zubażanie. (...)

                              A mnie na ten przykład odbiło i nie będę się mitygował, żeby nie użyć na forum browar.biz takich określeń jak fenolowe, estrowe, DMS, czy 4-winylo-gwajakol. Przynajmniej dopóki nie zostanie to zapisane w regulaminie.
                              Opisujesz piwo dla siebie, dla ograniczonej grupy czy dla wszystkich forumowiczów?
                              Bo jeśli dla siebie i wąskiej grupy to taka ocena większości na co się zda? Co po niej typowemu Kowalskiemu który pójdzie do sklepu, i będzie chciał kupić coś z małego browaru? Pamiętając tylko jakiś chemiczny opis stwierdzi, że woli coś co zna, bo chemii nie kupi i weźmie np Tatrę. Może tak nie będzie?


                              Pierwotnie zamieszczone przez Użytkownika kopyr
                              Możesz uważać wszystkich, którzy używają określenia diacetyl, za bubków, snobów i pozerów. Ale nie zabraniaj im tego..
                              patrz post:
                              Wszystko co związane z piwem i browarnictwem...Poddziały: Prasówka | Biblioteka | Ogłoszenia branżowe



                              Pierwotnie zamieszczone przez Użytkownika jacer
                              ooo jaka ładna dyskusja, cos nudno było ostatnio

                              Czyli rozumiem, że trzeba równać w dół.

                              Ok. od dziś będę opisywać piwa jednym z dwóch słów: dobre/niedobre.

                              I niech ktoś się spróbuje przyczepić.

                              Zawsze popadasz z jednej skrajności w drugą?
                              Ja to napisałem, Chemmobile też to napisał, bądź konsekwentny w tym co robisz, jak już oceniasz piwo "fachowo" to dlaczego tylko do jednego smaku/zapachu używasz swojej wiedzy w nazewnictwie? Na pozostałe brak Ci fachowych określeń czy są jakieś inne powody?

                              Co do równania w dół, to sam w tym momencie to robisz.

                              Pierwotnie zamieszczone przez Użytkownika jacer
                              P.S. Tytuł wydzielonego wątku jest zły. Powinni być: Czy na fachowym, tematycznym forum należy używać fachowego słownictwa?

                              To jest tematem dyskusji.
                              Kolejny raz powtarzasz tezę, że uważasz forum za stricte tematyczne. Wg Ciebie nie jest one dla kolekcjonerów, dla turystów, a tylko i jedynie dla oceniających piwo sensorycznie przy używaniu fachowych terminów.
                              Odpowiedz krótko na proste pytanie, za takie to forum uważasz? Sądzisz, że kolekcjonerzy, turyści, historycy, zwykli miłośnicy piwa są niegodni bycia na nim bo nie wiedzą co to jest Dwuacetyl ani jak smakuje czy pachnie? Odpowiedz, tak lub nie.
                              Powagi trochę....

                              Zadałem sobie i wyszukałem tematy ze słowem "diacetyl" - 85 tematów, przejrzałem wszystkie oceny piw oraz wypisałem poniżej osoby używające słowa "diacetyl przy ocenie piwa: Shlangbaum, Piwowar, Rzeszowiak, Lzkamil, Leona, Kopyr, Dreamer, Chemmobile, Tapir, Twilight_Alehouse, Piwowar2, Jacer, Czes

                              Świetnie to wygląda, na kilkuset czy kilkautysięcy aktywnych forumowiczów tylko 13 osób użyło słowa diacetyl w ocenie. Najwięcej, bo ponad 70% tego słowa użył Shlangbaum, drugi w kolejce - Kopyr,.
                              I teraz chyba wszystko jasne. Oto 13 mądrych, a reszta nieuki
                              Gdybyśmy nie mieli Warszawy w Generalnym Gubernatorstwie, to nie mielibyśmy 4/5 trudności, z którymi musimy walczyć. Warszawa jest i pozostanie ogniskiem zamętu, punktem, z którego rozprzestrzenia się niepokój w tym kraju - Hans Frank 14.12.1943 http://zamkidwory.forumoteka.pl

                              Comment

                              • jacer
                                Pułkownik Chmielowy Ekspert
                                • 2006.03
                                • 9875

                                #30
                                Pierwotnie zamieszczone przez Użytkownika becik
                                Kolejny raz powtarzasz tezę, że uważasz forum za stricte tematyczne. Wg Ciebie nie jest one dla kolekcjonerów, dla turystów, a tylko i jedynie dla oceniających piwo sensorycznie przy używaniu fachowych terminów.
                                Odpowiedz krótko na proste pytanie, za takie to forum uważasz?
                                Tak, uważam to forum od początku za forum tematyczne, o wszystkim co związane z piwem. Forum, które ma podnosić wiedzę o piwie, kulturze spożywania, historii piwowarstwa, sposobach warzenia, fachowej oceny itd.

                                Od samego początku byłem przeświadczony, że tak jest, że to forum ma edukować innych i ma mieć wysoko zawieszoną poprzeczkę.

                                Dzięki, że mnie uświadomiłeś, że tak nie jest, że to tylko kółko popijaczy piwa i nic więcej.

                                Przepraszam, że przeszkodziłem w spokojnym spożywaniu piwa i nie zastanawianiu się nad niczym.
                                Milicki Browar Rynkowy
                                Grupa STYRIAN

                                (1+sqrt5)/2
                                "Nie ma (...) piwa, które smakowałoby wszystkim. Każdy browarnik, który próbuje takie przygotować, skazany jest na klęskę" - Michael Jackson
                                "Dobrzy ludzie piją dobre piwa" - Hunter S. Thompson
                                No Hops, no Glory :)

                                Comment

                                Przetwarzanie...