Drożdże piwne

Collapse
X
 
  • Czas
  • Pokaż
Clear All
new posts
  • Krzysiu
    D(r)u(c)h nieuchwytny
    • 2001.02
    • 14936

    #16
    Nigdzie. Normalni ludzie w normalnej rozmowie nie używają emotikonów. Emotikony to pismo obrazkowe, ludzkość wyrosła z niego kilkaset lat temu.

    Śmieci z fermentacji brzeczki to żywice, garbniki, zwarzone białka pochodządze ze słodu i chmielu. Większość tego da się to wypłukać kilkoma ruchami naczynia z czysta wodą. Czy drożdże z apteki mają jakieś dodatki, tego nie wiem. Nigdy nie widziałem takich drożdży, bo do niczego nie były mi potrzebne.

    Tak od siebie polecam drożdże piekarnicze. Są tanie i łatwo dostępne. Takimi gliniastymi drożdżami z paczki w młodości zajadałem się masowo, raz nawet wdyłubałem pakę takich drożdży ze skrzynki w pociągu z Legnicy do Marciszowa. Ale było to w czasach, jak skrzynki piekarskich drożdży wożono po prostu na korytarzach pociągów osobowych.

    Comment

    • sarna99
      Szeregowy Piwny Łykacz
      • 2011.08
      • 13

      #17
      Uff, to dobrze że nie ma tu emotikonów bo już myślałam, że "stary/a" wapniak ze mnie i nie na czasie. No ale latka też lecą he he...

      Dziękuję za wytłumaczenie o " śmieciach z fermentacji brzeczki".

      No właśnie chyba tylko zostaną mi te 'gliniaste" drożdże, które idzie prawie wszędzie dostać. Piszesz, że się nimi kiedyś zajadałeś. Można spytać czemu Tobie miało to służyć ? Czy też w ramach zdrowia? Bo ogólnie to mało kto je lubi... Ale najbardziej podobają mi się te drożdże z pociągu...

      Jeszcze raz dziękuję za odpowiedź, konkretną i ...miłą.

      Comment

      • mareks
        Major Piwnych Rewolucji
        • 2002.05
        • 1939

        #18
        Koleżanka prosiła mnie kiedyś o drożdże piwowarskie do spożycia i dałem jej 2-3 saszetki suszonych, które były przeterminowane (ale przechowywane w lodówce).
        Wypiła je w charakterze "gorącego kubka".
        Mówiła potem, że T-58 jej nie smakowały ale S-04 były całkiem, całkiem.

        Ogólnie to trochę drogo wychodzi kupowanie takich saszetek.
        Tak jak wspomniał Krzysiu najtaniej będzie pozyskiwać gęstwę od piwowara.

        Comment

        • sarna99
          Szeregowy Piwny Łykacz
          • 2011.08
          • 13

          #19
          Ooo, dziękuję "mareks" , to cenna wiadomość, tylko pytanie czy Twojej koleżance w czymś miały pomóc czy tylko smakować? Myślę, że skoro są ich różne nazwy/symbole to pewnie i smak może być różny ale tego nie wiem na pewno. Już zdążyłam przeczytać, że są z dolnej i górnej fermentacji...

          Krzysiu też ma rację, a co do gęstwy to gdzie tu szukać takiego "piwowara"? kompletnie się na tym nie znam, nie wiem jak to coś wygląda i jak to później używać.

          Comment

          • mareks
            Major Piwnych Rewolucji
            • 2002.05
            • 1939

            #20
            Pierwotnie zamieszczone przez Użytkownika sarna99
            Ooo, dziękuję "mareks" , to cenna wiadomość, tylko pytanie czy Twojej koleżance w czymś miały pomóc czy tylko smakować? Myślę, że skoro są ich różne nazwy/symbole to pewnie i smak może być różny ale tego nie wiem na pewno. Już zdążyłam przeczytać, że są z dolnej i górnej fermentacji...
            Drożdże wprowadzają też posmaki do piwa i może stąd T-58 jej nie smakowały.
            Koleżanka naczytała się o właściwościach zdrowotnych drożdży piwowarskich i chciała ich spróbować. Tak samo jak spróbowała ekstraktu słodowego w zastępstwie cukru.


            Pierwotnie zamieszczone przez Użytkownika sarna99
            Krzysiu też ma rację, a co do gęstwy to gdzie tu szukać takiego "piwowara"? kompletnie się na tym nie znam, nie wiem jak to coś wygląda i jak to później używać.
            Zobacz tu: http://www.piwo.org/forum/map.php

            Comment

            • sarna99
              Szeregowy Piwny Łykacz
              • 2011.08
              • 13

              #21
              No tak, teraz wszystko jasne z tymi smakami. Rozumiem, że koleżance drożdże smakowały i służyły zdrowiu. Ekstraktu słodowego jednak nie będę próbować :-) bo cukru mało kiedy używam.

              Comment

              • Krzysiu
                D(r)u(c)h nieuchwytny
                • 2001.02
                • 14936

                #22
                Pierwotnie zamieszczone przez Użytkownika sarna99
                ... Można spytać czemu Tobie miało to służyć ? Czy też w ramach zdrowia? Bo ogólnie to mało kto je lubi...
                Smakowały mi po prostu. Czy miały jakiś dobroczynny wpływ na mnie - nie wiem. Ale urosłem porządnie, do 180 cm i 110 kg, więc pewnie miały.

                Comment

                • sarna99
                  Szeregowy Piwny Łykacz
                  • 2011.08
                  • 13

                  #23
                  Ha ha ha, to pierwsza osoba i na dodatek mężczyzna, który konsumował drożdże bo zwyczajnie smakowały. Ale czy na pewno drożdże miały wpływ na Twoje gabaryty?

                  Comment

                  • fidoangel
                    Major Piwnych Rewolucji
                    🥛🥛🥛
                    • 2005.07
                    • 3489

                    #24
                    A zobacz, że wszyscy którzy tu piszą są "z kądś" a Ty jesteś z...?
                    Może mieszkasz lub bywasz obok piwowara a nawet o tym nie wiesz.
                    "nie zostanę onanistką bo jestem anarchistką" :)

                    Widziałem u Dori i Kopyra i też tak myślę: Browar to nie apteka :))

                    Poszukujesz wiedzy na temat browarnictwa amatorskiego?
                    Przeczytaj >>>>FAQ<<<<
                    Sprawdź >>>Przewodnik<<<

                    Comment

                    • leona
                      D(r)u(c)h nieuchwytny
                      • 2009.07
                      • 5853

                      #25
                      Pierwotnie zamieszczone przez Użytkownika sarna99
                      ...
                      Krzysiu też ma rację, a co do gęstwy to gdzie tu szukać takiego "piwowara"? kompletnie się na tym nie znam, nie wiem jak to coś wygląda i jak to później używać.
                      Możesz na przykład napisać tutaj http://browar.biz/forum/forumdisplay.php?f=189 albo przyjść do mnie. Ale skąd ja mogę wiedzieć gdzie Ty mieszkasz?

                      Comment

                      • sarna99
                        Szeregowy Piwny Łykacz
                        • 2011.08
                        • 13

                        #26
                        Przepraszam, już się poprawiłam ( jestem z Gliwic), chociaż trochę się naszukałam opcji jako,że jestem tutaj "świeżynka" i mam trochę kłopotów z poruszaniem się na forum.

                        Pewnie banalne pytanie i wstyd mi pytać ale ..., co to jest piwowar ?

                        Comment

                        • Marusia
                          Marszałek Browarów Rzemieślniczych
                          🍼🍼
                          • 2001.02
                          • 20221

                          #27
                          Pierwotnie zamieszczone przez Użytkownika sarna99
                          Pewnie banalne pytanie i wstyd mi pytać ale ..., co to jest piwowar ?
                          Nie no, dziewczyno, jeśli nie znasz słów funkcjonujących w życiu codziennym, to chociaż zadaj sobie trud znalezienia ich w sieci. Jakbyś powiedziała, że nie wiesz, co to brzeczka, to rozumiem, ale z piwowarem to już przegięłaś.

                          www.warsztatpiwowarski.pl
                          www.festiwaldobregopiwa.pl

                          www.wrowar.com.pl



                          Comment

                          Przetwarzanie...