Ogłoszenie

Collapse
No announcement yet.

Piwni święci i święte

Collapse
X
 
  • Filtruj
  • Czas
  • Pokaż
Clear All
new posts
  • superprzemek
    Senior
    • 06-2002
    • 130

    Piwni święci i święte

    Ostatnio nawet sporo czytałem o historii piwa i zauważyłem że każda kultura miała swojego "opiekuna" piwa. Tak więc może stworzymy panteon piwnych świętych, bóstw i bożków.

    Ja wiem że w Babilonie za czasów Hammurabiego i Nabuchdonozora II, boginią piwa była NIDABY.
  • pjenknik
    • 08-2001
    • 3388

    #2
    W Europie mamy świętego Gambrinusa.
    Wspieraj swój Browar! Stań się Premium - Użytkownikiem!

    Comment

    • maryhh
      Senior
      • 02-2001
      • 1895

      #3
      W mitologii celtyckiej był niejaki Goibniu - Bóg kowali, syn bogini Danu. Robił miecze, które zawsze trafiały wroga i posiadał tajemnicę wiecznego życia. Jako mistrz browarnictwa był niedościgniony - jego piwo dawało pijącemu nieśmiertelność. Walijczycy nazywali go Govannonem.
      Last edited by maryhh; 15-07-2002, 11:31.
      Wspieraj swój Browar! I Ty możesz zostać PREMIEREM!
      "do ciężkiej pracy jestem za lekki,
      do lekkiej pracy jestem za ciężki"

      Comment

      • Krzysiu
        Krzysiu
        • 02-2001
        • 14936

        #4
        święta Hildegarda z Bingen (autentyczna święta, a nie jakaś sztukowana) - w 1071 r. jako pierwsza w Europie opisała w swoim zielniku sztukę dodawania chmielu do piwa.

        Comment

        • piwo
          Senior
          • 08-2001
          • 810

          #5
          I legendarna święta Piva di Varka.

          Comment

          • vonprzemas
            Gość
            • 02-2002
            • 34

            #6
            swięci piwni

            Byli też dwaj Święci Arnoldowie /Arnulfowie/
            Byl tez legendarny ksąże Brabantu Jean Primus /po zniekształceniu Gambrinus/
            POzdrawiam
            Przemek od "piwa historii niezwykłych"

            Comment

            • Piecia
              Senior
              • 02-2002
              • 3307

              #7
              kilka miesięcy temu otrzymałem z jednego z marketów informację handlową zatytułowaną: dzień św. Patryka - patrona Irlandii i piwa.....
              Koniec i bomba,
              Kto nie pije ten trąba !!!
              __________________________
              piję bo lubię!

              Comment

              • Krzysiu
                Krzysiu
                • 02-2001
                • 14936

                #8
                Świętym (i piwnym patronem Dolnego Śląska) powinien zostać książę ścinawski Konrad Garbus. Jako młodszy syn nie mógł zostać następcą stolca książęcego, więc biorąc pod uwagę jego mankamenty fizyczne przeznaczono go do stanu duchowego. Pędził więc sobie był spokojny żywot prepozyta katedry wrocławskiej, gdy książę wrocławski Henryk wraz ze szwagrem Albrechtem, wyniku jakichś niejasnych machinacji, mianowali go "arcybiskupem" Akwilei. Książę w podróż wyruszył, ale gdy po drodze dowiedział się, że w Akwilei nie ma piwa pszenicznego, do którego przywykł we Wrocławiu, a wszyscy piją wino, zawrócił do domu. Wkurzyło to tak bardzo księcia Henryka, że wtrącił Konrada do lochu, co tak podkopało jego zdrowie, że wkrótce po wyjściu wyzionął ducha.
                Powyższa sytuację opisał Długosz, srodze ganiąc Garbusa, bowiem przecież "mógł sam pszenicy kupić i piwo warzyć". Za Długoszem powtarzają to inni literaci, pospolicie zresztą powtarzając XIX-wieczny błąd, mianowicie piszą o biskupstwie w Salzburgu, nie w Akwilei.
                Last edited by Krzysiu; 24-10-2003, 08:44.

                Comment

                Przetwarzanie...
                X
                😀
                🥰
                🤢
                😎
                😡
                👍
                👎