Przy piwie o rekonstrukcjach historycznych i militariach

Collapse
X
 
  • Czas
  • Pokaż
Clear All
new posts
  • Mistrzu
    Kapitan Lagerowej Marynarki
    • 08-2003
    • 750

    #31
    8.03.08 - Łowicz - "Uwolnić Cyfrę" 1945

    Sezon się rozpoczął więc propozycja na sobotę:

    Łowicz 1945 – uwolnić „Cyfrę” – łowickie drogi ku wolności...
    Łowicz, ulica Kurkowa, 8 marca 2008r. (dawne więzienie NKWD i UB)


    15:00 Uroczyste powitanie uczestników wydarzeń z 1945 r., zaproszonych gości i mieszkańców Łowicza.

    15:05 Przemówienia Burmistrza Łowicza, zaproszonych gości oraz p. Zbigniewa Fereta, Jerzego Miecznikowskiego, Mariana Szymańskiego, Wojciecha Tomczaka, Eugeniusza Nowakowskiego, ks. Stefana Wysockiego.

    15:30 Wręczenie listów gratulacyjnych, złożenie kwiatów pod tablicą pamiątkową.

    godz. 15:45 - Widowisko historyczne przygotowane przez uczniów szkół łowickich oraz członków grup rekonstrukcyjnych z Polski i z Czech.
    scena okupacyjna - okupacyjna ulica (scenografia - plakaty itp), muzyka niemiecka, likwidacja donosicieli, w akcje włącza się niemiecki patrol i "przypadkowy Niemiec", który ginie i zostaje rozbrojony (zdobycie broni) ;
    wyzwolenie - walka uliczna, szturm na umocniona pozycje (worki), zdobycie miasta, sprzątanie, wejście „ludowej władzy”;
    zatrzymanie AK przez grupę UB-owców i do więzienia, potem wychodzą, podprowadzenie komentarzem;
    akcja na bramę więzienia, wejście ... wyjście więźniów; prezentacja dalszych losów uczestników.

    Comment

    • Maidenowiec
      Major Piwnych Rewolucji
      • 07-2004
      • 2287

      #32
      Ja ostatnio zacząłem gromadzić szpej z okresu Wietnamu i "trochę po". Główne przeznaczenie to bieganie w tym po lesie i strzelanie się z innymi kulkami z farbą. Mundur oczywiście M-65, natomiast oporządzenie to już alicja, szkoda by mi było MLCE. Szczególnie, że jak zauważyłem farba farbą, ale glikol polietylenowy to za cholerę nie chce się z OG sprać. Wygląda to dosyć oryginalnie, gdyż większość gania w nowych mundurach w pełnym kamuflażu i nowszym oporządzeniu.
      Surowce i akcesoria piwowarskie i serowarskie - Piwodziej.pl

      Thou shallt not spilleth thy beer!

      Przy wysokim stężeniu alkoholu organizm człowieka znajduje się blisko śmierci i instynktownie dąży do przedłużenia rodu.

      Comment

      • Krzysiu
        D(r)u(c)h nieuchwytny
        • 02-2001
        • 14936

        #33
        Fajnie, ale to nie jest rekonstrukcja historyczna, tylko zwykłe strzelanie farbą.

        Z tematów starszych:
        14 - 16 marzec, Jonkowo koło Olsztyna
        "Napoleoniada 2008", czyli rekonstrukcja potyczki przy Ruskim Szańcu i zawody strzeleckie z broni czarnoprochowej,

        28 - 30 marzec, Ostróda
        Biwak wojsk napoleońskich w Ostródzie

        11 - 13 kwiecień, Świdnica
        250 rocznica zdobycia twierdzy przez armię pruską.
        Pochwalę się, że to ja robię.

        Comment

        • becik
          Generał Wszelkich Fermentacji
          🍼🍼
          • 07-2002
          • 14999

          #34
          Pierwotnie zamieszczone przez Użytkownika Krzysiu
          (...) 250 rocznica zdobycia twierdzy przez armię pruską (...)
          Nie na temat.
          Co to znaczy armia Pruska, jest to inqaczej Niemiecka - tylko tak potocznie zwana?
          Dla mnie Prusy to Prusy, znaczne obszary zamieszkane przez plemiona takie jak Galindowie, Natangowie, Pogezanie etc - ogólnie zwanymi Prusami.
          Nie zgłębiałem się w znaczenie nowożytne słowa Prusak, armia Pruska ale ciekawi mnie dlaczego te nazwy sa stosowane mimo braku całkowitych związków z prawdziwymi Prusami. Czyżby tylko na zasadzie przejęcia nazw terytorium zasiedlonego w czasach późniejszych przez zakonników, później Niemców?
          Kiedyś też myślałem, Prusy, to inaczej Niemcy (z Prus Książęcych) ale teraz nawet kłuje mnie w uszy jak słyszę ujednolicenie Prusy=Niemcy bo mi Prusy kojarzą się z TYMI Prusami czyli z okresem wczesnego średniowiecza.
          Gdybyśmy nie mieli Warszawy w Generalnym Gubernatorstwie, to nie mielibyśmy 4/5 trudności, z którymi musimy walczyć. Warszawa jest i pozostanie ogniskiem zamętu, punktem, z którego rozprzestrzenia się niepokój w tym kraju - Hans Frank 14.12.1943 http://zamkidwory.forumoteka.pl

          Comment

          • Wujcio_Shaggy
            Major Piwnych Rewolucji
            • 01-2004
            • 4628

            #35
            Beciku, zlituj się i zajrzyj do podręcznika historii dla klasy VI szkoły podstawowej...
            Wtedy żadne "Niemcy" nie istniały - istniały niezależne państwa, jak chociażby Saksonia, Bawaria, Badenia czy Królestwo Prus właśnie. I dlatego armia tegoż Królestwa nazywa się armią pruską, w kontekście politycznym. A nie geograficznym, jakim Ty się posługujesz.

            A Prusy stały się (w pewnym sensie) "Niemcami" dopiero po zjednoczeniu, co nastąpiło ponad sto lat później (1871), niż zdobycie twierdzy świdnickiej.
            Last edited by Wujcio_Shaggy; 11-03-2008, 11:34.
            Wspieraj swój Browar! Stań się Premium - Użytkownikiem!

            Browar Szlachecki w Warszawie (działalność zawieszona)

            @WujcioShaggy Wuj na Twitterze, czasem coś napisze nawet

            Comment

            • becik
              Generał Wszelkich Fermentacji
              🍼🍼
              • 07-2002
              • 14999

              #36
              Pierwotnie zamieszczone przez Użytkownika Wujcio_Shaggy
              Beciku, zlituj się i zajrzyj do podręcznika historii dla klasy VI szkoły podstawowej...
              Wtedy żadne "Niemcy" nie istniały - istniały niezależne państwa, jak chociażby Saksonia, Bawaria, Badenia czy Królestwo Prus właśnie.(...)
              I jeszcze księstwo Prus wcześniejsze niz Twoje XVIII wieczne Królestwo. "Niemcy" użyłem jako ogólnik do wszystkich germanów czy jak wolisz saksończyków czy bawarczyków i innych.
              Twoim zdaniem co było pierwsze, kura czy jajko? Prusy zpodziałem plemiennym czy Królestwo Prus?
              Zaprzeczysz, że Królestwo Prus nie zaczerpnęło nazwy geograficznej od Prus właściwych?
              Czy w podręczniku do klasy VI jest to wyjaśnione?
              Gdybyśmy nie mieli Warszawy w Generalnym Gubernatorstwie, to nie mielibyśmy 4/5 trudności, z którymi musimy walczyć. Warszawa jest i pozostanie ogniskiem zamętu, punktem, z którego rozprzestrzenia się niepokój w tym kraju - Hans Frank 14.12.1943 http://zamkidwory.forumoteka.pl

              Comment

              • Wujcio_Shaggy
                Major Piwnych Rewolucji
                • 01-2004
                • 4628

                #37
                To chyba nawet w V (przynajmniej tak było za mojej kadencji)...

                Tyle, że nie ma żadnego znaczenia, skąd się wywodzi nazwa danego państwa, czy jego armii. Opowiadając o jakimś momencie historycznym, stosuje się nazewnictwo odpowiednie do ówczesnej sytuacji, a nie takie, jakie się komu kojarzy - w rozbiorach Polski wzięły udział Prusy, Rosja i Austria, a nie Niemcy, ZSSR i Austria. W historii trzeba używać precyzyjnych nazw, żeby każdy wiedział, o co chodzi (nb. mnie "armia pruska" ani odrobinę nie kojarzy się z dzikusami, ganiającymi z dzidami w rękach między dolnym Niemnem a dolną Wisłą). Jeśli napiszesz, że Świdnicę oblegali Niemcy, to nie wiadomo, którzy - Bawarczycy?

                A Prusowie już dawno wyginęli i nie prowadzą polityki historycznej w obronie dobrego imienia, szarganego przez "niemieckich żołdaków"...
                Wspieraj swój Browar! Stań się Premium - Użytkownikiem!

                Browar Szlachecki w Warszawie (działalność zawieszona)

                @WujcioShaggy Wuj na Twitterze, czasem coś napisze nawet

                Comment

                • becik
                  Generał Wszelkich Fermentacji
                  🍼🍼
                  • 07-2002
                  • 14999

                  #38
                  Pierwotnie zamieszczone przez Użytkownika Wujcio_Shaggy
                  To chyba nawet w V (przynajmniej tak było za mojej kadencji)...

                  Tyle, że nie ma żadnego znaczenia, skąd się wywodzi nazwa danego państwa, czy jego armii. Opowiadając o jakimś momencie historycznym, stosuje się nazewnictwo odpowiednie do ówczesnej sytuacji, a nie takie, jakie się komu kojarzy - w rozbiorach Polski wzięły udział Prusy, Rosja i Austria, a nie Niemcy, ZSSR i Austria. W historii trzeba używać precyzyjnych nazw, żeby każdy wiedział, o co chodzi (nb. mnie "armia pruska" ani odrobinę nie kojarzy się z dzikusami, ganiającymi z dzidami w rękach między dolnym Niemnem a dolną Wisłą). Jeśli napiszesz, że Świdnicę oblegali Niemcy, to nie wiadomo, którzy - Bawarczycy?

                  A Prusowie już dawno wyginęli i nie prowadzą polityki historycznej w obronie dobrego imienia, szarganego przez "niemieckich żołdaków"...
                  Dla mnie akurat ma znaczenie skąd i dlatczego ta nazwa przyjęła się. Prusy i armia pruska. Ze zwykłej ciekawości. Dla Ciebie Prusy kojarzą się z nie-niemcami a nazwami poszczególnych regionów, mi natomiast Prusy kojarzą się, a plemionami tworzącymi razem obszar zwanym przez innych Prusami. Czy to byli dzikusy, kwestia gustu, dla mnie większymi dzikusami byli naziści.
                  Co do nazwy Niemcy nie zgodzę się z tobą, z tego co wiem to otton I był już nazywany królem niemieckim, i to jest już napisane w podręcznikach z V klasy.
                  Gdybyśmy nie mieli Warszawy w Generalnym Gubernatorstwie, to nie mielibyśmy 4/5 trudności, z którymi musimy walczyć. Warszawa jest i pozostanie ogniskiem zamętu, punktem, z którego rozprzestrzenia się niepokój w tym kraju - Hans Frank 14.12.1943 http://zamkidwory.forumoteka.pl

                  Comment

                  • Wujcio_Shaggy
                    Major Piwnych Rewolucji
                    • 01-2004
                    • 4628

                    #39
                    Powtarzam - w kontekście konkretnej bitwy pochodzenie nazw nie ma znaczenia i pruscy żołnierze z pewnością nie myśleli o tym, że 500 lat wcześniej "Prusy" to było coś całkiem innego.

                    A Niemcy - Niemcy istniały za Ottona, a potem przestały istnieć, bo się rozpadły na setki mniejszych lub większych księstewek. No, owszem, były to "państwa niemieckie", ale nie "Niemcy". I później istniały znowu.

                    Skoro armia pruska to "Niemcy", to armia austriacka, z którą walczyła, to... też "Niemcy". No inaczej się nie da.
                    Wspieraj swój Browar! Stań się Premium - Użytkownikiem!

                    Browar Szlachecki w Warszawie (działalność zawieszona)

                    @WujcioShaggy Wuj na Twitterze, czasem coś napisze nawet

                    Comment

                    • Krzysiu
                      D(r)u(c)h nieuchwytny
                      • 02-2001
                      • 14936

                      #40
                      Pierwotnie zamieszczone przez Użytkownika becik
                      Nie na temat.
                      Co to znaczy armia Pruska, jest to inqaczej Niemiecka - tylko tak potocznie zwana?...
                      1. Armia była pruska - Koenigliche Preussische Armee. Królem i głównym dowódcą był król Prus - Koenig von Preussen, koronowany i oficjalnie uznawany przez wszystkich władców w Europie, również przez króla saskiego i polskiego. Królestwo Prus składało się wówczas z Prus Ksążęcych, z których król składał hołd lenny królowy Polski jako dziedziczny władca, Pomorza, Brandenburgii, świeżo zagarniętego Śląska i kilku mniejszych, śmieciowych terytoriów.

                      2. Świdnicy broniła armia, wystawiona przez Święte Cesarstwo Rzymskie Narodu Niemieckiego. Poł roku wcześniej w skład tej armii wchodziły oddziałe austriackie, węgierskie, wirtemberskie i bawarskie.

                      3. W wojnie brały udział dwie koalicje. W skład jednej wchodziłu Prusy i Hanower, drugiej Austria, Bawaria, Wirtembergia i Saksonia. Wg twojej teorii Niemcy zdobyli twierdzę na Niemcach.

                      4. Może być i tak, w końcu każdy ma prawo uważać, że Ziemia jest płaska.

                      Comment

                      • Pancernik
                        Pułkownik Chmielowy Ekspert
                        🥛🥛🥛🥛🥛
                        • 09-2005
                        • 9777

                        #41
                        Lekki wtręt: ci wcześniejsi z Prus, to byli Prusowie, a ci późniejsi, też - dla ułatwienia - z Prus, to już Prusacy (nie mylić z prusakami , nb. ostatni spotkany przeze mnie przedstawiciel gatunku śmigał po "Pracovni" ). Alles klar?

                        Comment

                        • Mistrzu
                          Kapitan Lagerowej Marynarki
                          • 08-2003
                          • 750

                          #42
                          Pierwotnie zamieszczone przez Użytkownika Pancernik
                          Alles klar?
                          Nic nie klar
                          Becik słuszne zauważył, że nazwa jest nieuprawniona. To tak jakby np. Niemcy, Saksończycy czy Bawarczycy zdobyli ziemie Polan i za kilkaset lat ich armia pochodząca z tych ziem nazwałaby się "Armią Polańską" albo co gorsza "Armią Polską"

                          Comment

                          • Pancernik
                            Pułkownik Chmielowy Ekspert
                            🥛🥛🥛🥛🥛
                            • 09-2005
                            • 9777

                            #43
                            Pierwotnie zamieszczone przez Użytkownika Mistrzu
                            Nic nie klar
                            Becik słuszne zauważył, że nazwa jest nieuprawniona. To tak jakby np. Niemcy, Saksończycy czy Bawarczycy zdobyli ziemie Polan i za kilkaset lat ich armia pochodząca z tych ziem nazwałaby się "Armią Polańską" albo co gorsza "Armią Polską"
                            Nazwa "prusak" przez małe "p" jest również nieuprawniona... Niektórzy Niemcy powinni się obrazić .
                            Nb., kiedyś-kiedyś był artykuł w GW o zadymie z notowaniami na GPW pod tytułem "Meksyk na giełdzie". I ambasada Meksyku złożyła oficjalny protest .

                            Comment

                            • Krzysiu
                              D(r)u(c)h nieuchwytny
                              • 02-2001
                              • 14936

                              #44
                              Widzę, że chłopaki uparli się naprawić historię Europy
                              Powodzenia.

                              Comment

                              • garfunkel
                                Major Piwnych Rewolucji
                                • 04-2005
                                • 1068

                                #45
                                No i oczywiście, jeden z najbardziej zakłamanych faktów historycznych, odmalowany przez Pana Matejkę: Hołd Pruski..
                                Toż to zgroza!! jak można tak coś nazwać!?

                                Musimy zapłakać nad indolencją wieków i naszych przodków..
                                Ale w swym genialnym i błyskotliwym umyśle wpadłem na rozwiązanie!

                                Mieszkańców nazwiemy Germanofranco-prusami i będzie i poprawnie politycznie i zrozumiale dla niedołęgów (ups... niewpełnisprawnych..)

                                To pisałam ja - Zbysia.

                                Comment

                                Przetwarzanie...