Bardzo wstępnie: Orla Perć

Collapse
X
 
  • Czas
  • Pokaż
Clear All
new posts
  • Shlangbaum
    Pułkownik Chmielowy Ekspert
    • 2005.03
    • 5828

    #31
    Tym czasem podam, że w kwartalniku Tatry, tym z redakcją w Krakowie, w zeszłym roku była opisana historia Orlej Perci. Mam to gdzieś co prawda, ale to było za dużo stron żeby skanować to i tutaj zamieszczać, więc odsyłam do biblioteki

    Krakowski Konkurs Piw Domowych !

    Comment

    • skandal
      Major Piwnych Rewolucji
      • 2002.05
      • 1439

      #32
      Pierwotnie zamieszczone przez Użytkownika MLT
      Jeżeli mogę to dorzucę swoje trzy grosze. Tak jak już ktoś napisał wcześniej w sierpniu śniegu raczej na pewno nie będzie(oblodzenia mogą się zdarzyć)..Mi osobiście nie chciałoby się trzy razy wdrapywać na i złazić z Orlej perci.Proponowałbym noclegi w Murowańcu i stamtąd dwa dłuższe spacery (np na Kościelec, Świnicę przez Kasprowy), a potem całodzienną wyprawę na Orlą (wejście przez Zawrat, zejście z Krzyżnego)
      A ja będe upierdliwy i będe się upierał że w Tatrach szczególnie na tej wysokości, pokrywa śnieżna może się pojawić i utrzymać w każdej porze roku

      Comment

      • grzeber
        Major Piwnych Rewolucji
        🍼🍼
        • 2002.05
        • 2869

        #33
        Pierwotnie zamieszczone przez Użytkownika skandal
        A ja będe upierdliwy i będe się upierał że w Tatrach szczególnie na tej wysokości, pokrywa śnieżna może się pojawić i utrzymać w każdej porze roku
        Oczywiście ale nie zawsze w wysokości 1 m szczególnie na takim eksponowanym szlaku jak Orla Perć .

        Jeśli zaś chodzi o materiały o Orlej to polecam:
        - "SACRUM i przyroda. W stulecie Orlej Perci.", materiały z XIII Seminarium Tatrzańskiego Parku Narodowego, wyd. TPN, Zakopane 2005.
        - "Orla Perć. Przewodnik wysokogórski.", Dariusz Dyląg, wyd. Rewasz, Pruszków 2006.
        - "Orla Perć" mapa wydawnictwa Sygnatura (obecnie będzie sprzedawana pod marką Cartomedia) w skali 1:5 000.
        pozdrawiam
        www.BrowaryMazowsza.pl - kompendium wiedzy o piwowarstwie ziemi mazowieckiej

        Comment

        • skandal
          Major Piwnych Rewolucji
          • 2002.05
          • 1439

          #34
          Pokrywa śnieżna to również 5cm grubości
          Dla Pani Monne polecałbym jednak przejśc się troche dla ostwojenia po nieco łatwiejszych trasach skoro w Tatarch pierwszy raz. A jak zachce się jej przechodzić Orlą to obserwować bacznie prognozy pogody i przejść ją uważnie i z głową.

          Comment

          • Shlangbaum
            Pułkownik Chmielowy Ekspert
            • 2005.03
            • 5828

            #35
            Każdej osobie, która nie była jeszcze na Orlej Perci i specjalnie po Tatrach nie chodziła, polecam zawsze by wpierw wybrała się na Babią Górę. Wchodząc i schodząc (a w razie dylematów to tyko schodząc) Percią Akademików. Jest to krótkodystansowa namiastka Orlej Perci. Nie po grani co prawda ale uważam to jednak za dobry trening. Poza tym jest blisko do schroniska i wogóle cywilizacji więc w razie jakichś problemów szybko można uzyskać pomoc.

            Krakowski Konkurs Piw Domowych !

            Comment

            • mluk
              Kapitan Lagerowej Marynarki
              • 2005.01
              • 778

              #36
              Link

              Trzeci akapit.
              "Piwo stanowi dowód, że Bóg nas kocha i chce, abyśmy byli szczęśliwi" - Benjamin Franklin

              Comment

              • grzeber
                Major Piwnych Rewolucji
                🍼🍼
                • 2002.05
                • 2869

                #37
                Pierwotnie zamieszczone przez Użytkownika skandal
                Pokrywa śnieżna to również 5cm grubości
                Dla Pani Monne polecałbym jednak przejśc się troche dla ostwojenia po nieco łatwiejszych trasach skoro w Tatarch pierwszy raz. A jak zachce się jej przechodzić Orlą to obserwować bacznie prognozy pogody i przejść ją uważnie i z głową.

                Ależ oczywiście, nawet taka 5 cm jest często gorsza od tej metrowej.

                Moja wypowiedź nawiązywała do posta #12.
                pozdrawiam
                www.BrowaryMazowsza.pl - kompendium wiedzy o piwowarstwie ziemi mazowieckiej

                Comment

                • YouPeter
                  Major Piwnych Rewolucji
                  • 2004.05
                  • 2379

                  #38
                  Co rocznie się słyszy, że ktoś spada z Orlej Perci. Zazwyczaj w Tatry jeżdżę we wrześniu więc nigdy tam nie spotkałem śniegu jednak wystarczy że na Orlej są miejsca mokre i już na niektórych fragmentach może być ciężko. Kiedyś będąc tam z bratem, idąc z Kuźnic przez Kasprowy już dość daleko za słynną drabinką spotkaliśmy 3 kobiety idące w drugą stronę. Nie wiem kiedy one doszły ale my skończyliśmy trasę jak juz było dość ciemno dlatego radzę dobrze dysponować czasem. Ja Orlą Perć zaliczyłem przy moim drugim wyjściu w góry po zdobyciu Giewontu i myślę, że jest to dobry szlak żeby zaznajomić się z górami przed wypadem w cięższe partie.
                  Bo kto piwa nie pije ten jest wywrotowcem, świadomie uszczuplającym dochody państwa, bezideowcem.

                  Comment

                  • lzkamil
                    Major Piwnych Rewolucji
                    • 2003.01
                    • 3611

                    #39
                    We wrześniu kiedyś robiłem kurs tatrzański w Betlejemce i mieliśmy zupełną zimę, przez co kurs musieliśmy dokończyć rok albo 2 później. W tym samym czasie przez "zimowe" załamanie pogody na Mięguszach zginęli instruktor i troje kursantów.
                    Lepszy jabol pod okapem
                    niż GŻ, CP i KP !


                    Kompania Piwowarska obcięła Żubrowi rogi i jaja.

                    Wspieraj swój Browar - zostań Premium-Użytkownikiem!

                    Moja pierwsza literka to małe L a nie duże I :)

                    Comment

                    • skandal
                      Major Piwnych Rewolucji
                      • 2002.05
                      • 1439

                      #40
                      Rok temu w sierpniu albo lipcu, nie pamietam dobrze, było podobnie, zreszta trąbili o tym w TV, jakby nie wiadomo co się stało. Napadało śniegu i temperatura spadła, trwało to kilka dni. Kurs taternicki przedłużył się do 4 tygodni a turyści górscy w sandałach i z reklamówkami nie mogli dojść do Czarnego Stawu, biedaczki

                      Comment

                      • JAckson
                        Pułkownik Chmielowy Ekspert
                        🍼🍼
                        • 2004.05
                        • 6122

                        #41
                        Pierwotnie zamieszczone przez Użytkownika YouPeter
                        Co rocznie się słyszy, że ktoś spada z Orlej Perci. Zazwyczaj w Tatry jeżdżę we wrześniu więc nigdy tam nie spotkałem śniegu jednak wystarczy że na Orlej są miejsca mokre i już na niektórych fragmentach może być ciężko.
                        Ja będąc właśnie na początku września natknąłem się pod Świnicą na zadymkę śnieżna. Trasa była częściowo oblodzona. Fragmenty trasy częściowo pod warstwą sniegu (do 15cm) tak, ze kikakrotnie nie mogłem znaleźć drogi.

                        Zalecam zabranie ze sobą czapki i rękawiczek.

                        Jeżeli ktoś pierwszy raz jedzie w Tatry to rzeczywiście lepiej wybrać się na początek na Giewont potem na Rysy, by sprawdzić, czy takie łańcuchowo-drabinkowe trasy są tym na co się czeka.
                        Nie ma się co przerażać, ale ja sam miałem bardzo wysoki poziom adrenaliny i instynkt samozachowawczy mnie ostrzegał w momentach przekraczania szczelin w okolicy Granatów
                        .
                        Last edited by JAckson; 2006-06-27, 08:11.
                        MM961
                        4:-)

                        Comment

                        • monne
                          Kapitan Lagerowej Marynarki
                          • 2006.02
                          • 914

                          #42
                          Widzę, że podczas mojej chwilowej nieobecności temat rozwinął się znacząco
                          Czytając Wasze posty zaczynam się zastanawiać nad dodatkowym wyjazdem w Tatry, poprzedzajacym Orlą rzecz jasna. Wszystko okaże się wkrótce....
                          .



                          Comment

                          • YouPeter
                            Major Piwnych Rewolucji
                            • 2004.05
                            • 2379

                            #43
                            A wie ktoś może ile kosztuje parking dla samochodu osobowego przy drodze do Morskiego Oka ?
                            Bo kto piwa nie pije ten jest wywrotowcem, świadomie uszczuplającym dochody państwa, bezideowcem.

                            Comment

                            • monne
                              Kapitan Lagerowej Marynarki
                              • 2006.02
                              • 914

                              #44
                              Pierwotnie zamieszczone przez Użytkownika YouPeter
                              A wie ktoś może ile kosztuje parking dla samochodu osobowego przy drodze do Morskiego Oka ?
                              Jeszcze nie wiem, ale może po 12nastym Ci to napiszę , wyjazd bowiem awansował z Bardzo wstępnie na wstępnie . Zatem dla zainteresowanych : 5 dniowy wyjazd planowany jest w terminie 4-11. sierpnia, co by chętni zdążyli na giełdę
                              .



                              Comment

                              • iron
                                Pułkownik Chmielowy Ekspert
                                • 2002.08
                                • 6717

                                #45
                                Polecam przed wybraniem się na Orlą Perć przeczytać ten artykuł:


                                Pozdrawiam i życzę tyle samo wejść i zejść
                                bigb@n-s.pl; na Allegro jestem jako "moczu" :)
                                Nasze uszatki do podziwiania na stronie www.n-s.pl/bigb
                                Rock, Honor, Ojczyzna

                                Comment

                                Przetwarzanie...