Pracownia Piwa, Dwa Smoki

Collapse
X
 
  • Czas
  • Pokaż
Clear All
new posts
  • jacer
    Pułkownik Chmielowy Ekspert
    • 2006.03
    • 9875

    #31
    Zwykły. Pytam, bo czytam nieraz jak to ludzie wyczuwają w piwie słód pszeniczny choć go w piwie nie było, lub jak nie wyczuwają choć był on dodany dla poprawienia piany w ilości 5-10%.

    Sam robiłem piwo ze 100% słodu pszenicznego i jakoś inaczej ono nie smakowało niżby było zrobione z jęczmiennego.
    Milicki Browar Rynkowy
    Grupa STYRIAN

    (1+sqrt5)/2
    "Nie ma (...) piwa, które smakowałoby wszystkim. Każdy browarnik, który próbuje takie przygotować, skazany jest na klęskę" - Michael Jackson
    "Dobrzy ludzie piją dobre piwa" - Hunter S. Thompson
    No Hops, no Glory :)

    Comment

    • żąleną
      D(r)u(c)h nieuchwytny
      • 2002.01
      • 13239

      #32
      Już kilka razy np. przy triplach mi się zdarzyło, że czułem posmak znany mi z pszenic, i po sprawdzeniu etykiety okazywało się, że faktycznie słód pszeniczny był w zasypie.

      Comment

      • jacer
        Pułkownik Chmielowy Ekspert
        • 2006.03
        • 9875

        #33
        No ale jaki to posmak?
        Milicki Browar Rynkowy
        Grupa STYRIAN

        (1+sqrt5)/2
        "Nie ma (...) piwa, które smakowałoby wszystkim. Każdy browarnik, który próbuje takie przygotować, skazany jest na klęskę" - Michael Jackson
        "Dobrzy ludzie piją dobre piwa" - Hunter S. Thompson
        No Hops, no Glory :)

        Comment

        • pioterb4
          Major Piwnych Rewolucji
          • 2006.05
          • 4322

          #34
          Pierwotnie zamieszczone przez Użytkownika żąleną
          Już kilka razy np. przy triplach mi się zdarzyło, że czułem posmak znany mi z pszenic, i po sprawdzeniu etykiety okazywało się, że faktycznie słód pszeniczny był w zasypie.
          Żą, ale wydaje mi się, że mówisz tu o fenolach, które są produkowane przez belgijskie drożdże. Faktycznie w triplach czy blondach są nuty weizenowe, ale to bardziej przez drożdże niż faktyczny zasyp pszenicy. Atak Chmielu ma kilkanaście-kilkadziesiąt % słodu pszenicznego i elementów weizena ni widu ni słychu.

          Comment

          • jacer
            Pułkownik Chmielowy Ekspert
            • 2006.03
            • 9875

            #35
            Dokładnie, raz zrobiłem blonda bez grama pszenicy a smakował jak rasowy pszeniczniak z bananami i goździkami.
            Milicki Browar Rynkowy
            Grupa STYRIAN

            (1+sqrt5)/2
            "Nie ma (...) piwa, które smakowałoby wszystkim. Każdy browarnik, który próbuje takie przygotować, skazany jest na klęskę" - Michael Jackson
            "Dobrzy ludzie piją dobre piwa" - Hunter S. Thompson
            No Hops, no Glory :)

            Comment

            • żąleną
              D(r)u(c)h nieuchwytny
              • 2002.01
              • 13239

              #36
              Pierwotnie zamieszczone przez Użytkownika pioterb4
              Żą, ale wydaje mi się, że mówisz tu o fenolach, które są produkowane przez belgijskie drożdże.
              No dobrze, dlaczego zatem wszystkie górniakowe belgi nie mają takich posmaków?

              Comment

              • Makaron
                Major Piwnych Rewolucji
                • 2003.08
                • 2107

                #37
                Pierwotnie zamieszczone przez Użytkownika żąleną
                No dobrze, dlaczego zatem wszystkie górniakowe belgi nie mają takich posmaków?
                Bo nie wszystkie piwa belgijskie są na tych samych drożdżach.
                "If you see a beer, do it a favor, and drink it. Beer was not meant to age." Michael Jackson

                Comment

                • ART
                  mAD'MINd
                  🥛🥛🥛🥛🥛
                  • 2001.02
                  • 23858

                  #38
                  Pierwotnie zamieszczone przez Użytkownika jacer
                  Sam robiłem piwo ze 100% słodu pszenicznego i jakoś inaczej ono nie smakowało niżby było zrobione z jęczmiennego.
                  W sensie takim chcesz napisać że wg Ciebie nie da się odróżnić piwa ze 100% zasypu słodu pszenicznego od piwa ze 100% zasypu słodu jęczmiennego?
                  - Wspieraj swój Browar! Stań się Premium - Użytkownikiem!
                  - Moje: zbieranie - Opole & warzenie - Browar Domowy Świński Ryjek ****
                  - Uwarz swoje piwo domowe z naszym Centrum Piwowarstwa

                  Sprawy dotyczące postów/wpisów/wątków/tematów zgłaszaj proszę narzędziem "Zgłoś [moderatorowi]" (Ikonka flagi przy danym wpisie).

                  Comment

                  • leona
                    D(r)u(c)h nieuchwytny
                    • 2009.07
                    • 5853

                    #39
                    Pierwotnie zamieszczone przez Użytkownika jacer
                    Zwykły. Pytam, bo czytam nieraz jak to ludzie wyczuwają w piwie słód pszeniczny choć go w piwie nie było, lub jak nie wyczuwają choć był on dodany dla poprawienia piany w ilości 5-10%.

                    Sam robiłem piwo ze 100% słodu pszenicznego i jakoś inaczej ono nie smakowało niżby było zrobione z jęczmiennego.
                    Pierwotnie zamieszczone przez Użytkownika ART
                    W sensie takim chcesz napisać że wg Ciebie nie da się odróżnić piwa ze 100% zasypu słodu pszenicznego od piwa ze 100% zasypu słodu jęczmiennego?
                    .... chiba

                    Comment

                    • telek
                      PremiumUżytkownik
                      🥛🥛🥛
                      • 2011.05
                      • 546

                      #40
                      Miałem przyjemność pić w Żywcu i Cieszynie i powiem jedno: BARDZO DOBRE!

                      Comment

                      • jacer
                        Pułkownik Chmielowy Ekspert
                        • 2006.03
                        • 9875

                        #41
                        Pierwotnie zamieszczone przez Użytkownika ART
                        W sensie takim chcesz napisać że wg Ciebie nie da się odróżnić piwa ze 100% zasypu słodu pszenicznego od piwa ze 100% zasypu słodu jęczmiennego?
                        no różnice mogą być minimalne, ale nie aż tak duże żeby wyczuwać obecność słodu pszenicznego w innych piwach, w których są jeszcze są obecne słody ciemne, spora goryczka itp.

                        Jedyny posmak może pochodzić od łuski/jej braku. Cukier jest przecież ten sam, czy to ze słodu pszenicznego czy jęczmiennego.
                        Milicki Browar Rynkowy
                        Grupa STYRIAN

                        (1+sqrt5)/2
                        "Nie ma (...) piwa, które smakowałoby wszystkim. Każdy browarnik, który próbuje takie przygotować, skazany jest na klęskę" - Michael Jackson
                        "Dobrzy ludzie piją dobre piwa" - Hunter S. Thompson
                        No Hops, no Glory :)

                        Comment

                        • ART
                          mAD'MINd
                          🥛🥛🥛🥛🥛
                          • 2001.02
                          • 23858

                          #42
                          Jak spłycać do cukrów, to można i dalej - smak etanolu też jest taki sam.
                          - Wspieraj swój Browar! Stań się Premium - Użytkownikiem!
                          - Moje: zbieranie - Opole & warzenie - Browar Domowy Świński Ryjek ****
                          - Uwarz swoje piwo domowe z naszym Centrum Piwowarstwa

                          Sprawy dotyczące postów/wpisów/wątków/tematów zgłaszaj proszę narzędziem "Zgłoś [moderatorowi]" (Ikonka flagi przy danym wpisie).

                          Comment

                          • fidoangel
                            Major Piwnych Rewolucji
                            🥛🥛🥛
                            • 2005.07
                            • 3489

                            #43
                            Pszenicę lub słód pszeniczny zawsze da sie rozpoznać, nawet kilka % zasypu ale w piwach jasnych - pilsach, czystych ejlach. W ipach-pipach czuć tylko chmiel i profil drożdży, jeśli jest jakiś wyraźny, np drożdże do belgów.
                            Last edited by fidoangel; 09-10-2013, 09:38.
                            "nie zostanę onanistką bo jestem anarchistką" :)

                            Widziałem u Dori i Kopyra i też tak myślę: Browar to nie apteka :))

                            Poszukujesz wiedzy na temat browarnictwa amatorskiego?
                            Przeczytaj >>>>FAQ<<<<
                            Sprawdź >>>Przewodnik<<<

                            Comment

                            • Jimmy_jb
                              Kapitan Lagerowej Marynarki
                              • 2005.11
                              • 911

                              #44
                              Ocena z ARTomatu

                              Kolor: Złocisty. Piwo jest klarowne co nie pasuje do witbiera. [1]
                              Piana: Średnio obfita ale trwała. [4]
                              Zapach: Kolendra, cytryna, ziołowy aromat chmielu, słodowość - nieobecne. Tylko i wyłącznie amerykańskochmielowy zapach odświeżacza powietrza. W piwach typu AIPA nie przeszkadza ale tu moim zdaniem nie pasuje. Witbierowe nuty być może i obecne ale niewyczuwalne przez zdominowanie amerykańskich chmieli. [1]
                              Smak: Brak lekkości, zbyt pełny z wyczuwalną goryczką i słodowością a w tle cytrusy. Na granicy wyczuwalności coś w stylu curacao. Zdecydowanie za mocna wręcz dominująca goryczka i zdecydowanie zbyt wyraźne amerykańskie chmiele, średnio pijalne. Brakuje witbierowej cierpkości i lekkości, finisz nie wytrawno-cytrynowy tylko gorzki i cierpki, zdecydowanie ściągający. [2]
                              Wysycenie: W witbierze powinno być wyższe. [1]
                              Opakowanie: Pite w degustatorni w miłym otoczeniu i towarzystwie ale firmowego szkła brak. [3.5]
                              Uwagi: To piwo jest jak rozprawka na starej maturze - niby nie jest źle ale nie na temat (stąd bardzo niska ocena). Liczyłem ba coś innego, bardziej wyważonego między klasycznym witbierem a nutką amerykańskich chmieli, które moim zdaniem w tak bogatym organoleptycznie stylu powinny być tylko uzupełnieniem a tu dominują całkowicie. Absolutny brak typowych i bardzo przyjemnych cech witbiera w aromacie i smaku a nawet wysycenie i wygląd nie takie. Spodziewałem się czegoś ciekawszego, to piwo jest zdecydowanie jednowymiarowe - ot taka dziwna, niedorobiona AIPA. Jeśli piwna rewolucja ma polegać na zabijaniu perfumami wszystkich stylów piwnych to ja wysiadam.

                              Moja ocena: [1.825]
                              Mona Browar Prywatny, Pruszcz Gdański Słoneczna

                              Comment

                              • dyczkin
                                Major Piwnych Rewolucji
                                • 2011.05
                                • 3657

                                #45
                                Przewrażliwiony jesteś, ot co.
                                Volenti Non Fit Iniuria // Białe jest białe, czarne jest czarne, a czerwone jest wredne!

                                Moje warzenie // Piwny Wojownik

                                Po co wolność // Żyję w kraju // Żydowskie roszczenia // Jaka róża taki cierń

                                Etykiety z wypitych piw osobiście: 2605 z 41 krajów. Zagranica: 785 // Polska: 1820

                                Comment

                                Przetwarzanie...